Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 stycznia 2001

(fot. dhendrix73 / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (3/2001) and Polish Bishops Conference

1. Bardzo serdecznie witam chłopców i dziewczęta z Rzymu i Lacjum, licznie zgromadzonych na placu św. Piotra z okazji Dnia Pokoju, zorganizowanego przez Młodzieżową Akcję Katolicką. Dziękuję wam, moi drodzy, że przybyliście tu wraz z rodzicami, kapłanami i wychowawcami!

W styczniu — miesiącu, w którym zakończył się Wielki Jubileusz — tematem waszych zajęć był dialog między różnymi kulturami, zgodnie z propozycją, jaką zawarłem w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, obchodzony 1 stycznia. Ważne jest, aby dzieci i młodzież, zwłaszcza w społecznościach chrześcijańskich, wzrastały w duchu otwartości na spotkanie z każdym człowiekiem, ucząc się rozpoznawać w każdym swego brata. W ten sposób człowiek staje się apostołem pokoju. Mówię do was i do całej młodzieży włoskiej, poczynając od członków Młodzieżowej Akcji Katolickiej: Kościół liczy na was i ufa, że dzięki wam ludzkość nie będzie już ulegać szaleństwu nienawiści rasowej, etnicznej i religijnej. W tym kontekście muszę też wspomnieć, że wczoraj był obchodzony we Włoszech Dzień Pamięci — ustanowiony właśnie po to, aby nie zapomniano o okropnościach Szoah oraz wszelkich innych ludzkich wynaturzeniach, których źródłem jest odrzucenie dialogu między różnymi kulturami i religiami. Gołębie, przyniesione tu przez waszych przedstawicieli, które wzbiją się do lotu z tego okna, niech będą zapowiedzią solidarności i pokoju na nowy rok, niedawno rozpoczęty.

2. Zgodnie z tym, co zapowiedziałem w poprzednią niedzielę, z radością ogłaszam dziś nazwiska kardynałów, których nominacje zachowałem in pectore podczas Konsystorza sprawowanego 21 lutego 1998 r.

Są to:

— Abp Marian Jaworski, metropolita lwowski obrządku łacińskiego (Ukraina);

— Abp Janis Pujats, metropolita Rygi (Łotwa).

In pectore, to znaczy: «w sercu» zachowałem w zeszłą niedzielę inne jeszcze nazwiska, których ogłoszenie postanowiłem z różnych powodów odłożyć do dnia dzisiejszego. Także te osoby zaliczę — przekraczając ustalony limit liczbowy — do grona kardynałów, mianując je na Konsystorzu w dniu 21 lutego.

Jest wśród nich przede wszystkim abp Lubomyr Husar, nowo wybrany arcybiskup większy Lwowa obrządku bizantyńskoukraińskiego. W jego osobie, jak również w osobach wcześniej wymienionych arcybiskupów pragnę wyróżnić ich Kościoły, które zwłaszcza w ciągu XX w. zostały boleśnie doświadczone i ukazały światu przykłady licznych chrześcijan, zdolnych dawać świadectwo wiary pośród cierpień wszelkiego rodzaju, prowadzących nierzadko do najwyższej ofiary z życia.

Do grona nominatów weszli też następujący zasłużeni pasterze:

— abp Johannes Joachim Degenhart, metropolita Paderborn (Niemcy);

— abp Julio Terrazas Sandoval, metropolita Santa Cruz de la Sierra (Boliwia);

— abp Wilfrid Fox Napier, metropolita Durbanu (Republika Południowej Afryki);

— bp Karl Lehmann, ordynariusz Moguncji (Niemcy).

3. Zawierzmy teraz tych ofiarnych pasterzy opiece Panny Najświętszej, aby z Jej pomocą mogli z nową energią podjąć swą posługę w Kościołach partykularnych, wzbudzając w nich nowe owoce zakończonego niedawno Jubileuszu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 stycznia 2001
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.