Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 30 grudnia 2000

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 30 grudnia 2000
(fot. JD Hancock / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (2/2001) and Polish Bishops Conference

1. Drodzy Bracia i Siostry niepełnosprawni, na zakończenie tej wzruszającej uroczystości pragnę spojrzeć na was z właściwszej perspektywy jako na «sprawnych inaczej».

W tym duchu chcę podziękować wam wszystkim, którzy zechcieliście być tu obecni, a także pozdrowić tych, którzy nie mogli fizycznie przyłączyć się do nas, ale przeżywają to wydarzenie w pełnej komunii z nami dzięki radiu i telewizji. Dzisiejsza liturgia jest z pewnością jedną z najdonioślejszych i mnie osobiście najbliższych uroczystości jubileuszowych. Z miłością myślę o waszych rodzinach, o wspólnotach kościelnych, do których należycie, oraz o różnych organizacjach wolontariaru, które wam towarzyszą w drodze.

Pragnę wyrazić szczególne uznanie licznym stowarzyszeniom, dzięki którym dojrzewa i rozpowszechnia się mentalność otwarta na integrację społeczną. Kształtuje ona styl współżycia, w którym ludzie spotykają się na płaszczyźnie równej godności, gdzie nie ma miejsca na litość ani na przerost opieki społecznej. Poczyniono już wiele kroków w tym kierunku. Dzień dzisiejszy ma potwierdzić raz jeszcze, że społeczeństwo solidarne może powstać, jeśli ludzie nauczą się uznawać i spotykać w drugim człowieku przede wszystkim osobę.

2. Witam was serdecznie, drodzy niepełnosprawni mówiący po francusku, oraz osoby wam towarzyszące. Niech ta pielgrzymka sprawi, że poczujecie się jeszcze silniej zjednoczeni z Kościołem, w którym macie swoje szczególne miejsce i misję! Wszystkim z całego serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa.

Gorąco pozdrawiam pielgrzymów mówiących po angielsku, którzy uczestniczą w radości dzisiejszego Jubileuszu Niepełnosprawnych. Przeszliście przez Drzwi Święte wraz z ukrzyżowanym Chrystusem, który — jak powiada św. Łukasz — jest «dobrą nowiną dla ubogich, wyzwoleniem dla więźniów, przejrzeniem dla ślepych» (por. 4, 18). Uczcie się czerpać z krzyża swojego cierpienia pogodę ducha, za którą tęskni dziś tak wielu ludzi. Niech Maryja, Matka Odkupiciela, otacza was zawsze swoją miłością.

Z wielką radością pozdrawiam także was, drodzy bracia i siostry z krajów języka niemieckiego. Niech wasze pielgrzymowanie do Rzymu w Roku Świętym umocni waszą wiarę, abyście umieli znosić z ufnością swoje cierpienia i dolegliwości. Dziękuję zwłaszcza waszym opiekunom i osobom towarzyszącym. Z serca udzielam wam wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.

Witam serdecznie pielgrzymów mówiących po hiszpańsku, uczestniczących w Jubileuszu Niepełnosprawnych. Wzywając do usuwania społecznych barier izolacji i obojętności oraz do szerzenia sposobu myślenia otwartego na integrację i promocję niepełnosprawnych, zapewniam was, że Kościół was akceptuje, kocha was i potrzebuje. Trwając w nim, włączajcie się w głoszenie Bożej miłości.

Bardzo gorąco pozdrawiam wszystkie osoby niepełnosprawne z krajów języka portugalskiego: jesteście braćmi i siostrami Chrystusa cierpiącego, Jego żywym i wyrazistym wizerunkiem; z Nim też, jeśli chcecie, możecie zbawiać świat. Kościół jest przy was; każdego z was zapewniam o pamięci w modlitwie i wszystkim udzielam błogosławieństwa, którym ogarniam waszych najbliższych i opiekunów.

Pozdrawiam osoby niepełnosprawne z Polski, jak również ich bliskich, przyjaciół i opiekunów. Sercem obejmuję każdego i każdą z was. Niech to jubileuszowe spotkanie będzie dla was wszystkich czasem łaski i umocnienia w trudzie niesienia świadectwa o szczególnej godności człowieka, która swoje źródło ma nie w zewnętrznej kondycji ciała, ale w podobieństwie do Stwórcy. Niech wam Bóg błogosławi!

3. Serdecznie pozdrawiam osoby zgromadzone poza bazyliką i na placu św. Piotra, które uczestniczyły w naszej liturgii. Zwróćmy się teraz do Najświętszej Panny, Matki Nadziei, i prośmy Ją, aby pomagała wam coraz głębiej rozumieć tajemniczą wartość waszego życia oraz misję, jaką Bóg powierzył wam w Kościele.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 30 grudnia 2000
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.