Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 30 grudnia 2001

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 30 grudnia 2001
(fot. Waiting For The Word / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (2/2002) and Polish Bishops Conference

1. Z betlejemskiej groty, gdzie w Świętą Noc narodził się Zbawiciel, przenosimy się dzisiaj do skromnego domu w Nazarecie, aby kontemplować Świętą Rodzinę Jezusa, Maryi i Józefa, której uroczystość obchodzimy w świątecznej i rodzinnej atmosferze Bożego Narodzenia.

Zbawiciel świata zechciał wybrać rodzinę jako miejsce swoich narodzin i dorastania, uświęcając w ten sposób tę podstawową instytucję każdego społeczeństwa. Czas przeżyty w Nazarecie, najdłuższy okres Jego życia, otacza zasłona milczenia; niewiele też mówią o nim ewangeliści. Jeśli jednak chcemy głębiej zrozumieć życie i misję Jezusa, musimy poprzez kontemplację zbliżyć się do tajemnicy Świętej Rodziny z Nazaretu. Opatrznościową do tego okazją jest dla nas dzisiejsza liturgia.

2. Skromny dom w Nazarecie to dla każdego wierzącego, a szczególnie dla rodzin chrześcijańskich prawdziwa szkoła Ewangelii. Podziwiamy tu urzeczywistnienie się zamysłu Boga, by uczynić z rodziny zwartą wspólnotę życia i miłości; tutaj uczymy się, że każda chrześcijańska komórka rodzinna ma być małym «Kościołem domowym», w którym jaśnieją cnoty ewangeliczne. Skupienie i modlitwa, wzajemne zrozumienie i szacunek, osobista dyscyplina i wspólna asceza, duch ofiary, praca i solidarność — to typowe cechy Rodziny Nazaretańskiej, które czynią z niej wzór każdego naszego ogniska domowego.

DEON.PL POLECA

Te właśnie wartości chciałem wyeksponować w adhortacji apostolskiej Familiaris consortio, której dwudziestolecie ogłoszenia przypada w obecnym roku. «Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę», którą w dzisiejszych czasach — bardziej niż jakąkolwiek inną instytucję — dotknęły głębokie i szybkie przemiany kulturowe i społeczne. Kościół zawsze pragnie «nieść swoją naukę i zaofiarować pomoc tym, którzy znając wartości małżeństwa i rodziny, starają się pozostać im wierni; tym, którzy w niepewności i niepokoju poszukują prawdy; i tym, którzy niesłusznie napotykają na przeszkody w realizowaniu własnej wizji rodziny» (Familiaris consortio, 1). Kościół zdaje sobie sprawę z tej odpowiedzialności i również dzisiaj nadal «pragnie służyć każdemu człowiekowi zatroskanemu o losy małżeństwa i rodziny» (tamże).

3. Kościół, wypełniając swoją nie cierpiącą zwłoki misję, liczy szczególnie na świadectwo i udział rodzin chrześcijańskich. Co więcej, w obliczu niebezpieczeństw i trudności, którym musi stawić czoło instytucja rodziny, zachęca do okazywania duchowej i apostolskiej odwagi, bowiem jest świadomy, że rodziny powołane są, «aby być 'znakiem jedności' dla świata» i dawać świadectwo «o Królestwie i pokoju Chrystusowym, do którego zdąża cały świat» (tamże, 48).

Niech Jezus, Maryja i Józef błogosławią i chronią wszystkie rodziny na świecie, aby panowały w nich spokój i radość, sprawiedliwość i pokój, które Chrystus przychodząc na świat przyniósł w darze ludzkości.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 30 grudnia 2001
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.