Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 22 lipca 2001

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 22 lipca 2001
(fot. Waiting For The Word / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (10/2001) and Polish Bishops Conference

1. Wróciłem niedawno z górzystej Valle d'Aosta i dzisiaj z radością uczestniczę tutaj, w Castel Gandolfo, w niedzielnym spotkaniu na modlitwie «Anioł Pański». Na początek witam serdecznie was, drodzy mieszkańcy Castel Gandolfo! Dziękuję wam za serdeczną gościnność, jaką zawsze mi okazujecie. Pozdrawiam zwłaszcza ordynariusza diecezji Albano i biskupa pomocniczego, burmistrza, proboszcza i wszystkich, którzy na różne sposoby zechcieli mi okazać duchową bliskość i życzliwość. Chętnie wróciłem do was i zamierzam pozostać w Castel Gandolfo aż do najbliższej podróży apostolskiej, która pod koniec września zawiedzie mnie — jeśli Bóg pozwoli — do Kazachstanu i Armenii. Wraz z tymi, którzy przebywają tu na wakacjach, oraz z pielgrzymami przyczyniacie się do tego, że mój pobyt tutaj jest przyjemny. Raz jeszcze dziękuję wam za żywą i szczerą życzliwość.

2. Dzisiejsza Ewangelia mówi o wizycie Jezusa w Betanii, w domu Marty i Marii, sióstr Łazarza. Marta jest pochłonięta różnymi zajęciami, natomiast Maria siedzi spokojnie u stóp Nauczyciela i słucha Go. Marcie, która żali się na siostrę, że nie chce jej pomóc, Jezus odpowiada: «Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona» (Łk 10, 42).

DEON.PL POLECA

Czyż można nie dostrzec, iż ten ewangeliczny epizod przypomina nam o prymacie życia duchowego i o tym, że musimy karmić się słowem Bożym, aby rozjaśniać nim codzienne zajęcia i nadawać im właściwy smak? To wezwanie wydaje się szczególnie potrzebne w okresie letnim. Urlopy i wakacje mogą bowiem dopomóc w przywróceniu właściwych proporcji między aktywnością zewnętrzną a kontemplacją, między pośpiechem a bardziej naturalnym rytmem życia, między wszechobecnym hałasem a ciszą, która przynosi ukojenie.

3. Skłania nas do tego także dzisiejsza liturgia: 22 lipca przypada bowiem wspomnienie św. Marii Magdaleny, która należała do grona uczniów Chrystusa i była pierwszym świadkiem Jego zmartwychwstania. Historia Marii z Magdali ukazuje, jak decydujące znaczenie ma dla każdego człowieka osobiste spotkanie z Chrystusem. To Chrystus rozumie serce człowieka. To On może spełnić jego nadzieje i oczekiwania, a także wskazać drogę wyjścia z problemów i trudności, jakie współczesna ludzkość napotyka na swej codziennej drodze. Jemu pragniemy dzisiaj zawierzyć wyniki spotkania zwierzchników państw i rządów, które dobiega końca w Genui, wyrażając zarazem smutek i ubolewanie z powodu gwałtownych starć, do których tam doszło; wywołały one, niestety, bardzo poważne konsekwencje. Przemoc nie jest właściwą drogą do sprawiedliwego rozwiązania istniejących problemów. Do wszystkich, którym rzeczywiście leżą na sercu prawa człowieka, raz jeszcze zwracam się z zachętą, aby nie ustawali w dążeniu do budowania świata bardziej sprawiedliwego i solidarnego. W tej intencji wzywajmy Maryję, Matkę Jezusa i całego rodzaju ludzkiego. Zwróćmy się do Niej słowami modlitwy «Anioł Pański».

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 22 lipca 2001
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.