Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 4 lutego 2001
1. «Duc in altum — Wypłyń na głębię» (Łk 5, 4). Chrystus skierował te słowa do Piotra, który pracował całą noc razem ze swoimi towarzyszami i niczego nie złowił. Wysłuchaliśmy ich w Ewangelii z dzisiejszej liturgii niedzielnej. Jezus skończył przemawiać do tłumów właśnie z łodzi Piotra i powiedział do niego: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» (Łk 5, 4). Szymon i inni apostołowie zaufali Mu, zarzucili sieci i zagarnęli mnóstwo ryb (por. Łk 5, 5-6).
2. «Duc in altum — Wypłyń na głębię». Ta zachęta Pana stanowi kluczowe wyrażenie, jakby «motto» Listu apostolskiego Novo millennio ineunte («Na początku nowego tysiąclecia»), który — jak pamiętacie — podpisałem w uroczystość Objawienia Pańskiego podczas Mszy św. zamykającej Wielki Jubileusz.
Jako Następca Piotra czuję się zobowiązany powtórzyć te słowa Chrystusa wobec całego Kościoła. Chrystus, ten sam wczoraj, dziś i na wieki (por. Hbr 13, 8), wzywa wszystkie Wspólnoty kościelne, aby «wypłynęły na głębię», by z nadzieją wchodziły w nowe tysiąclecie, otwierające się przed nami niczym rozległy ocean, na który mamy wypłynąć (por. Novo millennio ineunte, 58).
W istocie wielki skarb łask, które otrzymywaliśmy przez cały rok jubileuszowy, powinien się teraz wyrazić w licznych postanowieniach i konkretnych działaniach.
3. «Duc in altum — Wypłyń na głębię» (Łk 5, 4) — powtarzam dziś każdemu biskupowi i każdej wspólnocie diecezjalnej. Jest to moment sprzyjający nowym inicjatywom duchowym i duszpasterskim, opartym nie na iluzjach, lecz na mocnym i głębokim doświadczeniu łaski, przeżytym w okresie jubileuszowym.
Drodzy bracia i siostry, patrzmy na Najświętszą Maryję Pannę, która jest dla nas wzorem nieugiętej nadziei. Gdy po zwiastowaniu anielskim poczęła Słowo, które stało się ciałem, niezwłocznie wyruszyła w drogę, by odwiedzić starszą kuzynkę Elżbietę, potrzebującą Jej pomocy (por. Łk 1, 39).
Także Kościół, który dzięki Jubileuszowi na nowo przeżył głęboko tajemnicę Wcielenia, jest teraz wezwany do «wypłynięcia na głębię», aby zanieść Chrystusa do ludzi i narodów na wszystkich kontynentach. Postępuje wzorem Maryi i liczy na Jej wsparcie oraz na Jej wstawiennictwo. Do Niej z ufnością zwracamy się w modlitwie «Anioł Pański».
Skomentuj artykuł