Rzym: papież Franciszek pobłogosławił mozaikę do jednej z polskich świątyń
Podczas środowej audiencj generalnej, Ojciec Święty pobłogosławił mozaikę przedstawiającą wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, przywiezioną przez polskich pielgrzymów. Zostanie ona umieszczona w kościele pod tym samym maryjnym wezwaniem w Radomiu, gdzie znajduje się także niezwykła pamiątka z wizyty papieża Franciszka w Polsce.
- W naszym kościele znajduje się już fotel papieski, na którym siedział papież Franciszek podczas spotkania z wolontariuszami w krakowskiej Tauron Arenie na zakończenie ŚDM. Z tego względu wszyscy uznali, że powinniśmy pojechać do Ojca Świętego z nowopowstałą mozaiką i poprosić, by ją pobłogosławił - wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, który wraz z grupą pielgrzymów przywiózł do Rzymu mozaikę.
Franciszek pobłogosławił ją podczas środowej audiencji generalnej 19 września.
- Papież długo się przy niej modlił, dotykał ją. Dla nas wszystkich było to wielkie przeżycie. Widzieliśmy, że podchodziło do niej wiele osób, modliło się, fotografowało. Także osoby z innych krajów rozpoznawali wizerunek z Częstochowy - relacjonuje proboszcz.
Dziś mozaika zostanie przewieziona do Polski i zostanie umieszczona w kościele parafialnym, którego historia pokazuje związek mieszkańców z Jasnogórskiej Maryi.
- Ten kościół został wybudowany w dzielnicy ludzi, którzy tworzyli pierwszą pielgrzymkę pieszą w diecezji radomskiej. Najpierw potajemnie, ze względu na sytuację polityczną, następnie dołączając się do pielgrzymki warszawskiej. Obecnie radomska pielgrzymka jest jedną z największych w Polsce. Radom to serce polskiego pielgrzymowania i Matka Boska dziś wraz z nami pielgrzymuje do Rzymu - podsumowuje ks. Lenartowicz.
Mozaika o wysokości 2 m. i szerokości 1,5 m. zostanie umieszczona w głównym ołtarzu kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, zgodnie ze swoim pierwotym przeznaczeniem. Została wykonana przez polskiego artystę Janusza Sobczyka, przy użyciu ponad 22 tys. elementów z włoskiego szkła.
Skomentuj artykuł