ŚDM: Franciszek apeluje o gotowość przyjęcia uciekinierów

(fot. PAP / Grzegorz Momot)
KAI / ml

O gotowość do przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu zaapelował dziś na Zamku Królewskim na Wawelu papież Franciszek.

PEŁEN TEKST PAPIESKIEGO PRZEMÓWIENIA

W przemówieniu do polskich władz oraz korpusu dyplomatycznego wyraził też uznanie dla Kościoła w naszym kraju za inicjatywy na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i polsko-rosyjskiego.
Zaznaczając, że po raz pierwszy odwiedza Europę Środkowo-Wschodnią, papież wyraził radość, że rozpoczyna od Polski, której synem św. Jan Paweł II - inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży.
Wskazując, że charakterystyczna cechą narodu polskiego jest pamięć, Franciszek wyznał, iż zawsze był pod wrażeniem zmysłu historycznego papieża Wojtyły. Gdy Jan Paweł II mówił o narodach, zawsze nawiązywał do ich dziejów, podkreślając skarby ich humanizmu i duchowości - zauważył papież.
Franciszek zwrócił uwagę, że "świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej". Nawiązując do niedawnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski zauważył, że było to "ważne wydarzenie jedności narodowej, które potwierdziło, że zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego".
Papież zwrócił uwagę, że tak w życiu każdej osoby jak i społeczeństwa istnieją dwa rodzaje pamięci: dobra i zła. "Dobrą pamięcią jest ta, którą Biblia ukazuje nam w Magnificat, kantyku Maryi uwielbiającej Pana i Jego zbawcze dzieło. Pamięcią negatywną, jest natomiast ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych" - stwierdził papież.
Wyznał także, iż patrząc na najnowsze dzieje naszego narodu dziękuje Bogu, za to, że wśród Polaków przeważyła dobra pamięć. W tym kontekście wspomniał niedawną, 50. rocznicę listu biskupów polskich do niemieckich oraz wspólną deklarację Kościoła katolickiego w Polsce i Patriarchatem Moskwy i całej Rusi.
Papież zwrócił uwagę, że "szlachetny naród polski" mocno zaufał Bogu, który "kieruje losami narodów" a dzięki temu "po burzach i ciemnościach" - odzyskał swą godność. Jednocześnie zachęcił do starań o to, by sprostać obecnym wyzwaniom, w tym także, jak się wyraził, "złożonym zjawiskiem migracyjnym". Papież przyznał, że kwestia ta wymaga "mądrości i miłosierdzia aby przezwyciężyć lęki i zrealizować największe dobro".
Franciszek podkreślił, że "potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary". Zaapelował jednocześnie o międzynarodową współpracę w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen.
"Chodzi zatem o uczynienie tego, co w naszej mocy, aby ulżyć ich cierpieniom, niestrudzenie, inteligentnie i stale działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnymi faktami o wartościach humanistycznych i chrześcijańskich" - zaapelował Franciszek.
Zachęcając naród polski do spojrzenia z nadzieją w przyszłość , papież zwrócił uwagę na znaczenie klimatu szacunku i dialogu między różnymi stanowiskami. Podkreślają, iż ludzkie życie - od poczęcia do naturalnej śmieci - musi być zawsze przyjęte i chronione, papież przypomniał, że do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy towarzyszenie i konkretna pomoc wszystkim najbardziej potrzebującym. Chodzi bowiem o to, tłumaczył "aby dziecko nigdy nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar, a osoby najsłabsze i najuboższe nigdy nie były pozostawiane samym sobie".
Na zakończenie przemówienia wygłoszonego m.in. w obecności Prezydenta RP, papież Franciszek zapewnił, że naród polski zawsze może liczyć na współpracę Kościoła katolickiego. Przypomniał, że zasady chrześcijańskie ukształtowały dzieje i tożsamość Polski.
"Niech Matka Boża Częstochowska błogosławi i ochrania Polskę!" - zakończył swoje przemówienie na Wawelu papież Franciszek.
Dziś wieczorem, także na Wawelu, papież spotka się z Konferencją Episkopatu Polski.
Ojciec Święty przybył dziś do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Ponadto podczas wizyty apostolskiej do naszego kraju odwiedzi Jasną Górę i b. niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Franciszek powróci do Watykanu w niedzielę wieczorem.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDM: Franciszek apeluje o gotowość przyjęcia uciekinierów
Komentarze (18)
28 lipca 2016, 07:31
Najgorsze jest, iż kazdy słyszy co che i co mu jest wygodne uslyszeć.
28 lipca 2016, 08:41
Najgorsze myślę jest to, że mało kto to widzi zwłaszcza u siebie. U innych dostrzegamy to w mig.
28 lipca 2016, 09:18
Przejrzalem dziś kilkanaście medialnych komentarzy do słów Papieża. W róznych mediach. I mam wrazenie, że Papież kilkanście razy wygłosił wczoraj przywitanie, za każdym razem co innego mówiąc. A dla mnie i tak, to co było na Wawelu niknie przy tych kilku zdaniach wygłoszonych z okna Franciszkańskiej 3. 
QQ
q q
28 lipca 2016, 03:15
Wojsko Polskie - Światowe Dni Młodzieży [url]https://www.youtube.com/watch?v=H280ncLCr7c[/url] Jeśli spotkacie polskiego żołnierza, to pozdrówcie go serdecznie. Spotkaliście bowiem przyjaciela. Korzystajcie z pobytu w Krakowie. Krzesińskie tygrysy czuwają nad wami – Wojsko Polskie wita uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
WDR .
28 lipca 2016, 00:28
Ojciec Święty zaskoczył mnie fragmentem o powrocie Polaków do Ojczyzny. +
28 lipca 2016, 08:45
Polacy naobczyźnie to obecnie w większości migranci ekonomiczni, uciekający od biedy. Ale jest też spora grupa Polaków z terenów wschodnich, chocby z Kazachstanu. Pytanie jak wielu chcialoby wrócić do Polski.
DS
Dariusz Siodłak
27 lipca 2016, 20:55
Doczekamy się apelu papieża do Argentyny o przyjęcie imigrantów islamskich ? Drażni mnie to ciągłe czepianie się Europy.Nie słyszałem żadnej  dosadnej wypowiedzi papieża skierowanej do któregoś z krajów Ameryki Południowej.
28 lipca 2016, 00:11
A czy łodzie z uchodźcami dopływają do La Platy?
AB
Aleksander Borowski
28 lipca 2016, 00:41
Papież wypowiadał się o Meksykanach emigrujących do USA,krytykował pisopodobną retorykę D.Trumpa.
AB
Aleksander Borowski
28 lipca 2016, 00:48
Jak dopłyną to Papież nie zmieni poglądów;po prostu chrześcijaństwo  opiera się zasadzie na miłosci do bliźniego ,tylko ojciec Rydzyk ma inną wykładnię tej miłości. Oczywiscie trzeba też zachować ostrożnośc i używać rozumu.
D
demokracja.net
27 lipca 2016, 19:55
Porównując w  www.gosc.pl ,  wp.pl i deon.pl   jak te media zatytułowały  wybrane fragmenty z  bardzo krótkiego i mądrego  przemówienia Papieża , myślę , że niektóre z nich celowo manipulują tekstem. Dla mnie najważniejsze jest to, że w Polsce Dobro wygrywa ze złem   ,które ginie jeśli tylko Chrześcijanie starają się iść do przodu z Chrystusem !
PM
Pola Magierska
27 lipca 2016, 19:48
Nie sztuka pouczać innych o tym, że powinni być gościnni gdy się ma tylu ochroniarzy, co Papież. Nasze dzieci nie mają tylu ochroniarzy. Nasze dzieci, matki, siostry i żony w ogóle nie mają ochroniarzy, a tu do jednego Ojca Świętego tylu ochroniarzy. Nie sztuka nawpuszczać do kraju tzw. "uchodźców", którzy są młodymi niewyżytymi seksualnie mężczyznami i pośród których przybywają do Europy bojownicy ISIS. Kto się zatroszczy o bezpieczeństwo naszych dzieci? Proszę pamiętać, że do Europy przybywają najbogatsi, bo ci najbardziej potrzebujący - najubożsi, kobiety i dzieci zostali w Syrii. Kto im pomoże? Jezus nie miał ochroniarzy. Niech Ojciec Święty i biskupi głoszą Ewangelię bez ochroniarzy! I niech idą do muzułmanów i głoszą im Dobrą Nowinę, a nie narażają bezpieczeństwa naszych dzieci. Głoście ewangelię muzułmanom! "Nie patrzcie na życie z balkonu"! "Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski!" (Mt 10, 10), ani nie bierzcie ze sobą ochroniarzy! Jezus nie miał ochroniarzy. Bądźcie jak Jezus!
28 lipca 2016, 00:12
Popieram.
AB
Aleksander Borowski
28 lipca 2016, 00:36
Nie wszyscy imigranci są terrorystami.O naszych rodakach na emigracji też "różnie mówią"obywatele zamożniejszej Europy..Po prostu ludzie są różni.Pomaganie ludziom zawsze wiąże się z ryzykiem, także wśród potrzebujących w Polsce.Na przykład  bezdomni są często ofiarami nałogów i niekiedy przejawiaja agresję w stosunku do opiekunów.Niestety bez miłości wobec bliżnich chrześcijaństwo traci sens- jest jak cymbał....(LIst św. Pawła do K.) 
AB
Aleksander Borowski
28 lipca 2016, 00:51
Misjonarze w Afryce nie mają ochrniarzy.
28 lipca 2016, 08:51
Jedną z cnot kardynalnych pozostaje nadal roztropnośc, a w niej także przewidywanie skutków, czy osąd rozumu w drodze do celu. Papież pokauzje cele, a jak je zrealizowac to jest kwestia rozeznania i umiejtności zastosowania roztropności.
QQ
q q
27 lipca 2016, 19:37
Franciszek apeluje w pierwszej kolejności o ułatwienie powrotu emigrantom do Polski, a także o gotowość przyjęcia prześladowanych chrześcijan. "Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary".
27 lipca 2016, 18:06
Powiedzmy sobie szczerze, papież mówi językiem Ewangelii, mówi to co mówił Jezus. Tyle tylko, że nie da się tego (a wielu będzie to robić) w sposób prosty odnieść do tego co się dzieje teraz z marszem imigrantów na Europę...