ŚDM: Franciszek apeluje o gotowość przyjęcia uciekinierów

ŚDM: Franciszek apeluje o gotowość przyjęcia uciekinierów
(fot. PAP / Grzegorz Momot)
KAI / ml

O gotowość do przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu zaapelował dziś na Zamku Królewskim na Wawelu papież Franciszek.

PEŁEN TEKST PAPIESKIEGO PRZEMÓWIENIA 

DEON.PL POLECAW przemówieniu do polskich władz oraz korpusu dyplomatycznego wyraził też uznanie dla Kościoła w naszym kraju za inicjatywy na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i polsko-rosyjskiego.
Zaznaczając, że po raz pierwszy odwiedza Europę Środkowo-Wschodnią, papież wyraził radość, że rozpoczyna od Polski, której synem św. Jan Paweł II - inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży. 
Wskazując, że charakterystyczna cechą narodu polskiego jest pamięć, Franciszek wyznał, iż zawsze był pod wrażeniem zmysłu historycznego papieża Wojtyły. Gdy Jan Paweł II mówił o narodach, zawsze nawiązywał do ich dziejów, podkreślając skarby ich humanizmu i duchowości - zauważył papież.
Franciszek zwrócił uwagę, że "świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej". Nawiązując do niedawnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski zauważył, że było to "ważne wydarzenie jedności narodowej, które potwierdziło, że zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego".
Papież zwrócił uwagę, że tak w życiu każdej osoby jak i społeczeństwa istnieją dwa rodzaje pamięci: dobra i zła. "Dobrą pamięcią jest ta, którą Biblia ukazuje nam w Magnificat, kantyku Maryi uwielbiającej Pana i Jego zbawcze dzieło. Pamięcią negatywną, jest natomiast ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych" - stwierdził papież. 
Wyznał także, iż patrząc na najnowsze dzieje naszego narodu dziękuje Bogu, za to, że wśród Polaków przeważyła dobra pamięć. W tym kontekście wspomniał niedawną, 50. rocznicę listu biskupów polskich do niemieckich oraz wspólną deklarację Kościoła katolickiego w Polsce i Patriarchatem Moskwy i całej Rusi. 
Papież zwrócił uwagę, że "szlachetny naród polski" mocno zaufał Bogu, który "kieruje losami narodów" a dzięki temu "po burzach i ciemnościach" - odzyskał swą godność. Jednocześnie zachęcił do starań o to, by sprostać obecnym wyzwaniom, w tym także, jak się wyraził, "złożonym zjawiskiem migracyjnym". Papież przyznał, że kwestia ta wymaga "mądrości i miłosierdzia aby przezwyciężyć lęki i zrealizować największe dobro".
Franciszek podkreślił, że "potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary". Zaapelował jednocześnie o międzynarodową współpracę w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen.
"Chodzi zatem o uczynienie tego, co w naszej mocy, aby ulżyć ich cierpieniom, niestrudzenie, inteligentnie i stale działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnymi faktami o wartościach humanistycznych i chrześcijańskich" - zaapelował Franciszek.
Zachęcając naród polski do spojrzenia z nadzieją w przyszłość , papież zwrócił uwagę na znaczenie klimatu szacunku i dialogu między różnymi stanowiskami. Podkreślają, iż ludzkie życie - od poczęcia do naturalnej śmieci - musi być zawsze przyjęte i chronione, papież przypomniał, że do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy towarzyszenie i konkretna pomoc wszystkim najbardziej potrzebującym. Chodzi bowiem o to, tłumaczył "aby dziecko nigdy nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar, a osoby najsłabsze i najuboższe nigdy nie były pozostawiane samym sobie".
Na zakończenie przemówienia wygłoszonego m.in. w obecności Prezydenta RP, papież Franciszek zapewnił, że naród polski zawsze może liczyć na współpracę Kościoła katolickiego. Przypomniał, że zasady chrześcijańskie ukształtowały dzieje i tożsamość Polski.
"Niech Matka Boża Częstochowska błogosławi i ochrania Polskę!" - zakończył swoje przemówienie na Wawelu papież Franciszek.
Dziś wieczorem, także na Wawelu, papież spotka się z Konferencją Episkopatu Polski.
Ojciec Święty przybył dziś do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Ponadto podczas wizyty apostolskiej do naszego kraju odwiedzi Jasną Górę i b. niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Franciszek powróci do Watykanu w niedzielę wieczorem.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDM: Franciszek apeluje o gotowość przyjęcia uciekinierów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.