Śmierć Thatcher zasmuciła papieża Franciszka

Śmierć Thatcher zasmuciła papieża Franciszka
(fot. EPA/ANDY RAIN)
KAI / slo

Śmierć Margaret Thatcher zasmuciła papieża Franciszka - zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Przesłał on 9 kwietnia w imieniu Ojca Świętego telegram kondolencyjny na ręce premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.

Najbliższy współpracownik papieża napisał, że "Jego Świątobliwość wspomina wartości chrześcijańskie, jakie legły u podstaw jej [M. Thatcher - KAI] zaangażowania w służbie publicznej i we wspieraniu wolności w rodzinie narodów". "Powierzając jej duszę miłosierdziu Bożemu oraz zapewniając jej rodzinę i naród brytyjski o pamięci w swych modlitwach, Ojciec Święty prosi o obfite błogosławieństwo Boże dla tych wszystkich, których [ta śmierć] poruszyła" - stwierdził na zakończenie depeszy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Margaret Thatcher zmarła 8 kwietnia na udar mózgu w londyńskim hotelu "Ritz". Urodziła się 13 października 1925 r. w mieście Grantham w środkowo-wschodniej Anglii jako Margaret Roberts. Jej ojciec był handlowcem, a zarazem pastorem metodystycznym. W 1951 r. wyszła za maż za Denisa Thatchera i już pod nowym nazwiskiem zrobiła karierę w wielkiej polityce. Była premierem Wielkiej Brytanii w latach 1979-90 jako pierwsza i dotychczas jedyna kobieta na tym stanowisku w Zjednoczonym Królestwie.

Zasłynęła z konserwatywnej, a przy tym silnie wolnorynkowej polityki gospodarczej w kraju i umiarkowanego kursu na rzecz integracji europejskiej, tak żeby nie naruszało ani nie ograniczało to polityki brytyjskiej. Jej twarde stanowisko antyzwiązkowe (m.in. w 1984 r. złamała trwający niemal rok strajk górników, którzy musieli go zakończyć, nie osiągnąwszy niczego) i antykomunistyczne w polityce zagranicznej zyskało jej przydomek "Żelaznej Damy", które zresztą bardzo lubiła. W kwietniu 1982 r. poleciła wysłać flotę wojenną na Falklandy-Malwiny - brytyjską posiadłość na Atlantyku u wybrzeży Argentyny, którą wcześniej zajęły wojska junty z Buenos Aires, a błyskawiczna wygrana Brytyjczyków w tej bitwie ogromnie zwiększyła jej sławę i pozycję na Wyspach.

Z czasem jednak jej popularność zaczęła maleć, zwłaszcza w miarę pogarszania się sytuacji gospodarczej kraju. 22 listopada 1990 r. Thatcher zapowiedziała, że nie zamierza startować w kolejnych wyborach i ubiegać się o ewentualny czwarty mandat szefa rządu.

Była postacią barwną i kontrowersyjną zarazem - szanowaną, a nawet uwielbianą przez jednych, głównie o przekonaniach prawicowych i konserwatywnych, oraz nielubianą, a niekiedy wręcz znienawidzoną przez innych, przede wszystkim przez ludzi o przekonaniach lewicowych. W 2011 r. nakręcono o niej film "Żelazna Dama" w reżyserii Phyllis Lloyd - o jej działalności politycznej, a grająca w nim rolę tytułową Meryl Streep otrzymała za nią trzeciego w swym życiu Oscara.

Margaret Thatcher otrzymała wiele orderów, medali i innych wyróżnień zarówno brytyjskich (m.in. Order Podwiązki), jak i zagranicznych, m.in. dwukrotnie doktoraty honorowe uczelni polskich: w 1996 r. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i w 2009 r. - Uniwersytetu Łódzkiego; ponadto w 1996 r. została honorową obywatelką Poznania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śmierć Thatcher zasmuciła papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.