Szef watykańskiej dyplomacji w Seulu: liczę na pomoc humanitarną dla Korei Płn

Szef watykańskiej dyplomacji w Seulu: liczę na pomoc humanitarną dla Korei Płn
(fot. youtube.com/ispi)
KAI / sz

Mam nadzieję, że Korea Płd. i świat będą pracować na rzecz wznowienia pomocy humanitarnej dla Korei Płn. - powiedział w piątek w Seulu szef dyplomacji Watykanu abp Paul Gallagher podczas spotkania z minister spraw zagranicznych Korei Płd. Kang Kiung Wha.

Sekretarz Watykanu ds. relacji z państwami ponownie zapewnił o swoim poparciu dla wysiłków dyplomatycznych, mających na celu denuklearyzację i stworzenia ładu pokojowego na Półwyspie Koreańskim. Poprosił władze w Seulu, by przykładały przy tym uwagę również do kwestii humanitarnych.

Arcybiskup Gallagher przywołał swoje osobiste doświadczenie z podróży do komunistycznej Korei i "wyraził nadzieję, że (Korea Południowa) będzie współpracować ze społecznością międzynarodową w sprawie wznowienia pomocy humanitarnej" dla Korei Północnej równolegle ze staraniami o jej denuklearyzację - przekazało południowokoreańskie MSZ w komunikacie.

Korea Płn. zbudowała wprawdzie broń jądrową i międzykontynentalne rakiety balistyczne zdolne dosięgnąć terytorium USA, ale jej mieszkańcy wciąż cierpią na poważne niedobory żywności i innych towarów. Izolacja gospodarcza reżimu pogłębiła się po nałożeniu na niego w 2017 roku najsurowszych w historii sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Abp Gallagher powiedział minister Kang, że jego wiedza na temat "bardzo delikatnej sytuacji" w podzielonej Korei pogłębiła się podczas czwartkowej wizyty w strefie zdemilitaryzowanej pomiędzy dwoma zwaśnionymi państwami. Dodał, że powinnością katolików jest wykorzystanie każdej nadarzającej się okazji na pokój na Półwyspie Koreańskim.

DEON.PL POLECA

Szefowie dyplomacji Watykanu i Korei Płd. rozmawiali również na inne tematy międzynarodowe, w tym o kryzysie uchodźców i wojnie w Syrii - poinformowało południowokoreańskie MSZ.

Abp Gallagher, który przybył do Korei Płd. w środę, jest pierwszym szefem watykańskiej dyplomacji odwiedzającym ten kraj. Według oficjalnych danych mieszka w nim ponad 5,1 mln katolików, którzy stanowią w przybliżeniu 10 proc. wszystkich obywateli.

W czwartek hierarcha spotkał się z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, a następnie odwiedził strefę zdemilitaryzowaną, gdzie przyjrzał się budowie nowego katolickiego kościoła. Arcybiskup wyraził optymizm w związku z wysiłkami dyplomatycznymi. "Na drodze będzie wiele wyzwań i trudności, ale (…) zostanie osiągniętych wiele dobrych rzeczy" - mówił.

Jeszcze w piątek abp Gallagher ma spotkać się z kilkudziesięcioma katolickimi posłami południowokoreańskiego parlamentu. W weekend hierarcha zabierze głos na katolickim sympozjum na temat pokoju i praw człowieka oraz weźmie udział w nabożeństwie w katolickiej katedrze w centrum Seulu. Arcybiskup opuści Koreę Południową w poniedziałek.

Wizyta szefa watykańskiej dyplomacji przypada na okres wytężonych działań dyplomatycznych Korei Płd. i USA, które usiłują przekonać Koreę Płn. do rezygnacji z broni jądrowej. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un i prezydent Korei Płd. Mun Dze In podpisali 27 kwietnia oświadczenie, w którym zobowiązali się do zaprzestania wrogich działań, a także do starań o poprawę dwustronnych relacji i formalne zakończenie wojny z lat 1950-1953.

Kim wielokrotnie deklarował w tym roku skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego", w tym na historycznym szczycie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze 12 czerwca. W piątek do Pjongjangu przybył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, aby skonkretyzować te zapowiedzi i ustalić szczegóły w sprawie likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego i programu zbrojeń nuklearnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef watykańskiej dyplomacji w Seulu: liczę na pomoc humanitarną dla Korei Płn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.