Nowe wieści w sprawie stanu zdrowia Benedykta XVI

Nowe wieści w sprawie stanu zdrowia Benedykta XVI
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
2 lata temu
KAI / sz

W zeszłym tygodniu, po konsystorzu papiez emeryt przyjął wszystkich nowych kardynałów, w swojej rezydencji w Watykanie na "chwilę pozdrowień i modlitwy". Jeden z kardynałów zdradza, w jakim stanie jest papież.

 
Kard. Becciu w rozmowie z watykańskim portalem "Vatican News" powiedział: "Papież-senior skierował do nas piękne, jasne słowa, tak jak to zwykł, zawsze czynić".
 

"Mimo postępującego wieku, 91 lat, Benedykt XVI zachowuje sprawność" - powiedział kard. Angelo Becciu o papieżu-seniorze.

Kard. Becciu pracował jako substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej przez dwa lata u boku papieża Benedykta XVI. "To on wezwał mnie do Rzymu w 2010 roku, kiedy byłam nuncjuszem apostolskim na Kubie" - przypomniał watykański dyplomata. Scharakteryzował papieża-seniora jako "człowieka prostoty, nieśmiałego ale pełnego czułości".

"Jest człowiekiem o metodycznym umyśle, który umie pogłębić teologię i tajemnicę Boga i udało mu się przybliżyć je ludziom" - powiedział kardynał.

Nowe wieści w sprawie stanu zdrowia Benedykta XVI - zdjęcie w treści artykułu

(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

Jego zdaniem Benedykt XVI udowodnił, że jest człowiekiem odważnym. "Uświadomił sobie, że nie ma już sił do rządzenia Kościołem i podjął słynną i szlachetną decyzję o rezygnacji. Benedykt XVI nie był już w stanie sprawować swojego urzędu" - powiedział kard. Becciu.

"Pamiętam, że musieliśmy przygotować się na wyjazd na Światowy Dzień Młodzieży w 2013 do Brazylii i zdałem sobie sprawę, że był trochę niezdecydowany. Powiedziałem mu, że gdyby nie był w stanie tego zrobić, to młodzi ludzie mogliby zrobić Światowy Dzień Młodzieży bez papieża. Wtedy on odpowiedział, że Światowy Dzień Młodzieży bez papieża nie byłby Światowym Dniem Młodzieży, a zatem papież musi tam być. Nie powiedział: 'będę tam', ale "papież musi tam być". Zapowiedział swoją rezygnację w lutym 2013 r. Dominowało w nim poczucie obowiązku i odpowiedzialność wobec Kościoła" - powiedział kard. Becciu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller
17,94 zł
29,90 zł

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Nowe wieści w sprawie stanu zdrowia Benedykta XVI
Komentarze (4)
MM
Mariusz Michalak
18 lipca 2018, 21:47
Cieszę się, że papież jest zdrowy i że pracuje wypełniając swe funkcje. Życzę MU wiele zdrowia i aby jeszcze wiele lat pracował na rzecz Kościoła.
CC
Czesław Czap
4 lipca 2018, 21:16
Więc mówicie, że papież był niedomagający ponad pięć lat temu? To był pucz.
12 maja 2019, 19:42
Polecam porównać zdjęcia z ostatnich miesięcy pontyfikatu BXVI z tymi pół roku po abdykacji. Jest diametralna różnica. Rezygnacja z napiętego harmonogramu, bez dnia przerwy: przemowy, audiencje, uroczystości, pielgrzymi, długie godziny lotów samolotem i bierzączka administracyjna…. Nic dziwnego, że odżył. To, że się teraz dobrze trzyma, przyjmując co jakiś czas gości i okazyjnie coś pisząc jest pięknym darem spokojnej starości. To jednak nie jest wiek na przewodzenie Kościołowi. Może ma już problemy z pewnymi innymi dolegliwościami wieku. Czy chcielibyśmy oglądać powtórkę z ostatnich miesięcy JPII? Nie umniejszając mu, pewnie nie.
4 lipca 2018, 15:31
Bogu dzięki, że Ojciec św. Benedykt w zdrowiu i nadal modli się za Kościół. Bardzo trzeba tego wstawiennictwa... Gdyby tak jeszcze napisał cokolwiek, tak bardzo lubię czytać Jego przemądre książki... (jeszcze bardzo dużo mi zostało ;-)

Skomentuj artykuł

Nowe wieści w sprawie stanu zdrowia Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.