Ukraina: papież pozdrowił biskupów greckokatolickich zgromadzonych na Synodzie

Ukraina: papież pozdrowił biskupów greckokatolickich zgromadzonych na Synodzie
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
2 lata temu
KAI / ml

Pozdrowienia od papieża Franciszka i życzenia owocnych obrad przekazał 3 września uczestnikom Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti.

"Ojciec Święty poprosił mnie o przekazanie wam jego zapewnień, że Stolica Święta jest zawsze blisko was i bardzo pragnie towarzyszyć wam we wszystkich sprawach, które mogą być oznaką troski Kościoła Rzymu" - powiedział dyplomata papieski hierarchom obradującym od 2 września w Brzuchowicach koło Lwowa.

Zaznaczył, że tegoroczny Synod odbywa się w szczególnych okolicznościach, jakie przeżywa Ukraina. Wyjaśnił, że chodzi o oczekiwania, związane z ogłoszeniem przez Konstantynopol tomosu (dekretu) o autokefalii prawosławia w tym kraju. "Wiele się o tym mówi, ale niczego jeszcze nie widać, dlatego jest miejsce na różne rozmowy" - stwierdził nuncjusz. Podkreślił, że przede wszystkim trzeba się skupić "na Kościele, będącym Oblubienicą Chrystusa", ale należy też śledzić związany z tym moment historyczny. "Chcielibyśmy, aby więcej mówiono o Chrystusie, a mniej o polityce, zwłaszcza teraz, gdy zagadnienie to ma swój wymiar na płaszczyźnie kościelnej" - oświadczył arcybiskup.

Przypomniał następnie, że Ukraina szykuje się obecnie do wyborów prezydenckich i to również jest szczególną okazją do przyjrzenia się, jak tutejsi grekokatolicy będą mogli pomagać ludziom zrozumieć, czego chcą, aby pamiętali o skutkach dokonanych wyborów. Podkreślił, że chodzi tu zwłaszcza o takie wartości jak sprawiedliwość i poszanowanie praw człowieka, które często są lekceważone.

Nawiązując do hasła tego Synodu: "Słowo Boże a katechizacja", przedstawiciel papieski zauważył, że pobudza ono do zadania bycia misjonarzami, umiejętności pracy i wyciągania wniosków, które przysłużą się Kościołowi powszechnemu. Bez tego Kościół byłby biedniejszy - jest przekonany abp Gugerotti. Zaznaczył, że jest to charakterystyczna cecha Kościoła: przyjmowanie Słowa, aby je potem głosić.

Dyplomata papieski zauważył ponadto, że w czasie tego zgromadzenia zostaną mianowani nowi biskupi, wyrażając przy tym nadzieję, że będą to wzorcowe nominacje. Podkreślił, że nowi biskupi to "wzmocnienie kolegium apostolskiego, któremu powierzono kierowanie Kościołem". Winni się oni odznaczać zdrową, głęboką i żywą duchowością w połączeniu ze zdolnością rządzenia, będącą specyficzną, konkretną charakterystyką tego zdania - przypomniał nuncjusz.

Na zakończenie swego wystąpienia życzył obradującym owocnej pracy, przekazując im także uściski i błogosławieństwo od Ojca Świętego. "I żebyście pozostali takimi, jakim jesteście i do czego zostaliście powołani, aby podtrzymywać wiernych w wierze" - zakończył abp Gugerotti. Dodał jeszcze od siebie, że Franciszek i zwierzchnik UKGK abp Swiatosław Szewczuk "zawsze mają okazję, aby spotykać się, a ich spotkania "zawsze są owocne, budując wspólny fundament współpracy".

W odpowiedzi arcybiskup większy kijowsko-halicki poprosił o przekazanie Ojcu Świętemu słów "jedności i poparcia, które biskupi naszego Kościoła chcą mu wyrazić". Przypomniał, że dzień wcześniej zapewnił papieża, że UKGK jest z nim "w jego cierpieniach i trudnościach oraz chce zawsze sprawiać mu tylko radość". Zapewnił, że grekokatolicy nie chcą "zadręczać swego ojca, ale swoją pracą i posługą pragną być przyczyną jego radości".

Przechodząc następnie do spraw bieżących abp Szewczuk zwrócił uwagę na zmiany, jakie dokonały się w UKGK od poprzedniego Synodu. Eparchię (diecezję) kołomyjsko-czernihowską podzielono na dwie oddzielne: kołomyjską i czernihowską. Biskupem tej pierwszej został władyka Wasyl Iwasiuk, który obecnie po raz pierwszy bierze udział jako biskup eparchialny w obradach. Obecny jest tu również biskup pomocniczy eparchii sokalsko-żółkiewskiej Petro Łoza - najmłodszy wiekiem i sakrą hierarcha tego Kościoła. W tym czasie zmarł w wieku 98 lat bp Andrij Sapelak i ustąpił z urzędu metropolita filadelfijski w USA Stefan Soroka, któremu abp Szewczuk podziękował ze wieloletnią posługę.

Sekretarz Synodu bp Bohdan Dziurach poinformował m.in., że w pracach tego gremium uczestniczą goście, w tym przewodniczący episkopatu łacińskiego Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki, biskup z Francji oraz wschodni hierarchowie katoliccy z Grecji, Kazachstanu i Białorusi, z greckokatolickiej eparchii mukaczowskiej. Przybyli też przedstawiciele Ukraińskich Kościołów Prawosławnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: papież pozdrowił biskupów greckokatolickich zgromadzonych na Synodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.