Watykan: koniec wizyty polskich biskupów

(fot. CTV)
PAP / mh

Papież przyjął w sobotę na audiencji ostatnią grupę polskich biskupów składających wizytę w Watykanie. Franciszka i watykańskie urzędy odwiedziło łącznie 90 hierarchów. Papież apelował do nich o styl apostolski w "duchu ubóstwa i wyrzeczenia".

W ostatnim dniu wizyty z papieżem spotkali się, jak podało watykańskie biuro prasowe, między innymi: metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, jego poprzednik abp Tadeusz Gocłowski, biskup toruński Andrzej Suski, metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga, biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, biskup elbląski Jan Styrna, biskup Ełku Jerzy Mazur.
Rano w sobotę papież odprawił mszę z grupą polskich biskupów w watykańskim domu świętej Marty, gdzie mieszka i gdzie zatrzymali się niektórzy z nich.
Włoskie media nadały duży rozgłos przemówieniu, jakie w piątek Franciszek przekazał na piśmie przedstawicielom polskiego episkopatu podczas audiencji dla wszystkich uczestników wizyty ad limina Apostolorum. Największe zainteresowanie wywołały uznane za kolejny dowód otwarcia wobec osób rozwiedzionych słowa papieża o konieczności otoczenia ich duszpasterską troską.
Franciszek napisał: "Duszpasterze wezwani są do postawienia sobie pytania, w jaki sposób pomóc tym, którzy żyją w tej sytuacji, aby nie czuli się wykluczeni z Bożego miłosierdzia, z braterskiej miłości innych chrześcijan i z troski Kościoła o ich zbawienie; nad tym, w jaki sposób pomóc im, żeby nie porzucili wiary i wychowywali swoje dzieci w pełni doświadczenia chrześcijańskiego".
W przesłaniu do polskich biskupów papież apelował o troskę o najbiedniejszych, bezdomnych i bezrobotnych. Ponadto zwrócił uwagę na konieczność misyjnego wyjścia "na peryferia", do ludzi, którzy oczekują na Dobrą Nowinę Chrystusa.
"Ten styl apostolski wymaga również ducha ubóstwa, wyrzeczenia, aby być wolnymi w głoszeniu i szczerymi w dawaniu świadectwa miłosierdzia" - podkreślił papież. Przypomniał słowa Jana Pawła II: "Od nas wszystkich, kapłanów Jezusa Chrystusa, oczekuje się, abyśmy byli wierni wobec wzoru, jaki nam zostawił. Abyśmy więc byli +dla drugich+. A jeżeli +mamy+, żebyśmy także +mieli dla drugich+".
Franciszek przytoczył słowa polskiego papieża z 1987 roku o tym, że styl życia księży i hierarchów musi być bliski poziomowi życia "przeciętnej", "uboższej rodziny".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: koniec wizyty polskich biskupów
Komentarze (3)
C
cytat
8 lutego 2014, 21:08
http://www.fronda.pl/a/katolicki-biskup-seks-przed-slubem-to-nie-grzech-smiertelny,34253.html?page=1&#comments Katolicki biskup Trewiru Stephan Ackermann domaga się zmiany kościelnego nauczania w sprawie moralności i etyki seksualnej. ....Zdaniem bp Ackermanna postrzeganie drugiego małżeństwa jako grzechu śmiertelnego nie jest zgodne z duchem czasu. Dotyczy to także odmowy udzielania sakramentu Komunii rozwodnikom w nowych związkach...'' ... Co Papież Franciszek na to? Za herezję należy się ekskomunika.
O
osza
8 lutego 2014, 20:40
No to bieda...mówić o ubóstwie i wyrzeczeniach łatwo, ale żyć  na poziomie przecietnej albo biednej rodziny, to.... takie wyjątkowe. Przeciętna na osobe kwota w/g GUS to na miesiąc 1270zł.
O
one
8 lutego 2014, 20:26
''...Największe zainteresowanie wywołały uznane za kolejny dowód otwarcia wobec osób rozwiedzionych słowa papieża o konieczności otoczenia ich duszpasterską troską....w jaki sposób pomóc im, żeby nie porzucili wiary i wychowywali swoje dzieci w pełni doświadczenia chrześcijańskiego". ...  O które dzieci tak troszczy się papież? O porzucone dzieci małżeńskie, czy o nowe dzieci ze związków nieślubnych?