Watykan: nowe doniesienia w sprawie malwersacji finansowych

Watykan: nowe doniesienia w sprawie malwersacji finansowych
(fot. Deposit Photos.)
2 lata temu
Cruxnow.com / kw

Watykańska agencja nadzorująca procesy przeciwdziałające praniu pieniędzy opublikowała swój roczny raport, ogłaszając "znaczące osiągnięcia" zarówno pod względem zgłaszania podejrzanej działalności, jak i zaostrzania przepisów.

"Jeśli spojrzymy na 2018 rok, myślę, że był to bardzo pozytywny i zachęcający rok" - powiedział René Brülhart, prezes Urzędu Informacji Finansowej (AIF), agencji nadzoru i prewencji, która nadzoruje większość działań finansowych w Watykanie, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Watykanie 21 maja.

"Finanse Watykanu poza kontrolą, papież nielegalnie nagrywany" <<

W porównaniu do 2011 roku, kiedy AIF został założony przez papieża Benedykta XVI, "można śmiało powiedzieć, że w pełni funkcjonujący system został wdrożony i osiągnięty" - stwierdził Brülhart.

Chociaż "bardzo pozytywne jest to, co do tej pory osiągnięto", dodał Brülhart, "to nasza misja nie została ukończona".

Jednym z elementów sukcesu AIF było pomyślne włączenie Państwa Watykańskiego do Jednolitego Obszaru Płatności Euro (SEPA), co znacznie upraszcza transakcje finansowe z krajami sąsiadującymi.

Jak przyznał Brülhart, daje to jeszcze większą transparencję w "dokonywanych transakcjach", które w Watykanie od tego czasu są również szybsze i tańsze.

Jeśli chodzi o nadzór finansowy, to w 2018 roku urzędnicy złożyli 56 raportów o podejrzanych działaniach finansowych w porównaniu do 150 w 2017 roku. Inne organy ścigania złożyły w 2018 roku 11 doniesień o podejrzanych działaniach finansowych, które - dzięki działalności AIF - udaje się z roku na rok ograniczać.

Czy wolno pomagać za pomocą przestępstwa? >>

Brülhart skrytykował jednocześnie doniesienia medialne, które wskazują na to, że on lub Watykan biorą udział w nieprawidłowościach finansowych, i powiedział, że "droga, którą idziemy, jest dobrze utwardzona i uregulowana".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney
19,19 zł
34,90 zł

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Watykan: nowe doniesienia w sprawie malwersacji finansowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.