To jedna z pierwszych takich sytuacji w historii. Trzy ofiary molestowania przez księdza pozywają Watykan

To jedna z pierwszych takich sytuacji w historii. Trzy ofiary molestowania przez księdza pozywają Watykan
(fot. Lin Yu Xin / unsplash.com)
Associated Press / Deutsche Welle / kw

Trójka obywateli USA molestowanych seksualnie w przeszłości przez katolickich księży pozwała Watykan. Ich celem jest zmuszenie Kościoła katolickiego do ujawnienia nazwisk tysięcy księży, którzy mieli dopuszczać się wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Jak informuje agencja prasowa Associated Press, trzech braci, którzy byli molestowani seksualnie przez księdza z Archidiecezji St. Paul-Minneapolis, złożyło we wtorek pozew przeciwko Watykanowi, twierdząc, że Stolica Apostolska ponosi odpowiedzialność za to, że ich sprawa została źle potraktowana przez byłego arcybiskupa Johna Nienstedta oraz byłego ambasadora Watykanu w USA.

Pozew ma na celu ujawnienie około 3400 nazwisk księży, które zostały skierowane do Watykanu w związku z "wiarygodnymi przypadkami nadużyć", wraz z ich "aktami i historiami".

Adwokat z Minnesoty, Jeff Anderson, powiedział, że pozew ma na celu pokazanie Watykanowi udziału w ukrywaniu księży-pedofilów najwyższych hierarchów kościelnych takich jak były arcybiskup John Nienstedt.

Trzech braci było molestowanych przez byłego księdza Curtisa Wehmeyera jeszcze w 2012 r. w mieście St. Paul (stan Minnesota). Mieli wówczas 12 i 14 lat.

Wehmeyer przyznał się do wykorzystywania seksualnego i posiadania pornografii dziecięcej.

Śledztwo w sprawie duchownych w diecezjach w stanie Pensylwania ujawniło systematyczne ukrywanie przez urzędników kościelnych, którzy starali się chronić 300 księży-pedofili, którzy w ciągu 70 lat skrzywdzili około tysiąca dzieci.

W latach 1950-2013 Kościół rzymskokatolicki w USA zebrał około 17 000 skarg dotyczących wykorzystywania seksualnego przez ok. 6400 duchownych. Sytuacje te miały mieć miejsce w latach 1950-1980.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

To jedna z pierwszych takich sytuacji w historii. Trzy ofiary molestowania przez księdza pozywają Watykan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.