Watykan: papież przyjął premiera Bułgarii

Watykan: papież przyjął premiera Bułgarii
(fot. EPA/Gabriel Bouys)
KAI / drr

Ojciec Święty przyjął na audiencji premiera i ministra spraw zagranicznych Bułgarii, Marina Rajkowa oraz na oddzielnej audiencji przewodniczącego parlamentu Macedonii, Trajko Valjanoskiego.

Szef bułgarskiego rządu przekazał papieżowi kopię "Ewangelii Czerepiskiej", natomiast spotykając się z sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone - srebrną ikonę św. Jana Rilskiego, oraz książki o życiu tego świętego mnicha (876-946), którego grób znajduje się w rilskim monastyrze.

Okazją do przybycia do Rzymu obu przedstawicielstw jest przypadające dziś w kalendarzu prawosławnym liturgiczne święto św. Cyryla i Metodego, szczególnie czczonych w słowiańskich krajach tradycji prawosławnej.

Zwyczaj nawiedzania przez delegacje państw słowiańskich z Europy Środkowo-Wschodniej grobów obu Apostołów Słowiańszczyzny, znajdujących się w Wiecznym Mieście, sięga pontyfikatu Pawła VI. Jeszcze w okresie rządów komunistycznych w Bułgarii i ówczesnej Jugosławii regularnie do stolicy Włoch przybywali wysokiej rangi przedstawiciele obu tych państw, aby uczcić pamięć i postacie obu świętych braci. Po rozpadzie Jugosławii na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. i powstaniu niepodległych państw, m.in. Macedonii, to właśnie ona zaczęła wysyłać delegacje do Rzymu.

W połowie lat sześćdziesiątych gości z Bałkanów zaczął przyjmować Paweł VI, a po nim zwyczaj ten przejęli Jan Paweł II Benedykt XVI, a obecnie papież Franciszek.

Żyjący w IX wieku święci bracia z Sołunu (Salonik) Cyryl i Metody są czczeni w krajach słowiańskich, zwłaszcza o większości prawosławnej, na płaszczyźnie zarówno religijnej - jako twórcy liturgii starosłowiańskiej, jak i świeckiej - za zasługi w powstaniu literackiego języka starosłowiańskiego i za utworzenie pierwszego alfabetu słowiańskiego, tzw. głagolicy. Do ich dorobku nawiązuje także Kościół katolicki, widząc w nich pomost łączący chrześcijański Zachód i Wschód. W 1980 bł. Jan Paweł II ogłosił obu braci współpatronami Europy.

 

Więcej »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: papież przyjął premiera Bułgarii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.