Watykańskie przesłanie do hinduistów na święto Deepavali

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.jezuici.pl)
KAI/ ed

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała przesłanie do wyznawców hinduizmu z okazji święta Deepavali. Przypada ono 7 listopada jest najważniejszym świętem tej religii. Miliardami świateł ustawionych w domach i na ulicach wyznawcy hinduizmu upamiętniają zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością.

W przesłaniu podpisanym przez sekretarza watykańskiej dykasterii znajdujemy zachętę do wspólnego zaangażowania razem z chrześcijanami w obronę oraz pomoc najsłabszym. Dokument przypomina o wezwaniu moralnym, aby otoczyć troską najbardziej bezbronnych, wykluczonych oraz lekceważonych. Płynie ono z podzielanej przez nas wiary, że wszyscy jesteśmy stworzeniami Bożymi. To oznacza, że jesteśmy braćmi i siostrami, równymi w godności i wzajemnie odpowiedzialnymi za siebie.

To zobowiązanie rodzi się także z samego doświadczenia naszej słabości, kiedy sami szukamy pomocy u innych - czytamy w przesłaniu. Zdrowa świadomość naszej wspólnej kondycji ludzkiej oraz wezwanie moralne na rzecz najbardziej pokrzywdzonych powinno pobudzać nas do zabrania głosu w ich sprawie. Trzeba uczynić wszystko co możliwe, aby ulżyć ich cierpieniom, bronić ich praw oraz przywrócić im godność. Chociaż zarówno indywidualne osoby, grupy oraz wspólnoty w różnych częściach świata robią wiele, to wysiłki te wydają się być kroplą w morzu potrzeb.

"Jej słowa pozwalają nam poznać Ducha. Żadna inna księga nie ma takiej mocy, co Biblia" >>

W przesłaniu powołano się na słowa Papieża Franciszka z tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Ubogich. Przypomniano, że poziom ucywilizowania każdego społeczeństwa mierzy się tym, jak są w nim traktowani najsłabsi członkowie. Potrzeba współpracy, aby tworzyć kulturę troski oraz uznania w relacji do najsłabszych. Podobnie w naszych rodzinach nikt nie powinien czuć się niechciany, niekochany, lekceważony oraz wykluczony. Jako wierni zakorzenieni w swoich tradycjach duchowych oraz osoby, którym leży na sercu dobro wszystkich, powinniśmy zjednoczyć nasze wysiłki.

Moglibyśmy złączyć się z wyznawcami innych tradycji oraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w podjęciu wspólnych oraz zorganizowanych wysiłków, aby zapewnić bardziej radosne dzisiaj oraz pełną nadziei przyszłość naszym braciom i siostrom najbardziej bezbronnym. Życzeniami szczęśliwych obchodów święta Deepavali zakończył swoje przesłanie sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego abp Miquel Angel Guixot.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykańskie przesłanie do hinduistów na święto Deepavali
Komentarze (1)
31 października 2018, 18:55
,,Jako wierni zakorzenieni w swoich tradycjach duchowych, oraz osoby, ktorym lezy na sercu dobro wszystkich powinnismy zjednoczyc nasze wysilki." A moze nalezaloby powiedziec:,,Jako wierni zakorzenieni w Chrystusie, oraz osoby na nowo zrodzone z ducha, ktorym lezy na sercu dobro blizniego, powinnismy glosic swiatu Jezusa Chrystusa zywego, ktory juz teraz kroluje w naszych sercach." A tak podniesiecie biednego z rynsztoka, nakarmicie go upierzecie mu szaty, zeby mogl godnie umrzec a niepoznawszy nigdy prawdziwego Chrystusa wyslecie go z jego brudami do piekla. Pan nasz Bog jest jedynym dobrem. ,,Blogoslawieni, ktorzy plucza swoje szaty, aby wladza nad drzewem zycia do nich nalezala i aby bramami wchodzili do Miasta. Na zewnatrz sa psy, guslarze, rozpustnicy, zabojcy, balwochwalcy i kazdy, kto klamstwo kocha i nim zyje."