Watykańskie przesłanie na Ramadan: promujmy międzyludzkie braterstwo
Do promowania międzyludzkiego braterstwa zachęca muzułmanów tegoroczne watykańskie przesłanie na Ramadan, islamski miesiąc postu, który w tym roku rozpoczął się 5 maja.
- My, chrześcijanie i muzułmanie, jesteśmy wezwani do otwarcia się na siebie nawzajem, do poznawania się i szanowania jako bracia i siostry. Na tej drodze możemy obalić mury wzniesione przez lęk i ignorancję i starać się wspólnie budować mosty przyjaźni, które mają zasadnicze znaczenie dla dobra całej ludzkości. W ten sposób możemy rozwijać w naszych rodzinach oraz naszych instytucjach politycznych, obywatelskich i religijnych nowy styl życia, który odrzuca przemoc i szanuje osobę ludzką - głosi przesłanie.
Podkreśla, że konieczne jest czynienie postępów w kulturze dialogu, będącemu narzędziem współpracy i metodą pogłębiania wzajemnego poznania. Przypomina trzy zasady dialogu wypowiedziane przez papieża Franciszka podczas międzynarodowej konferencji w Kairze w 2017 roku: obowiązek tożsamości, odwagę bycia odmiennym i szczerość intencji.
Wolnośc życia zgodnie z przekonaniami
- Aby szanować różnorodność, dialog powinien dążyć do wspierania prawa każdej osoby do życia, do integralności fizycznej i do podstawowych swobód, takich jak: wolność sumienia, myśli, słowa i religijnej. Obejmuje to wolność życia zgodnie z własnymi przekonaniami, zarówno w sferze prywatnej, jak publicznej. W ten sposób chrześcijanie i muzułmanie, jako bracia i siostry, mogą współpracować na rzecz wspólnego dobra - napisał sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego bp Miguel Ángel Ayuso Guixot.
Wyraził życzenie, by to przesłanie braterstwa "odbiło się echem w sercach tych, którzy zajmują stanowiska związane z władzą w życiu społecznym i obywatelskim każdej rodziny ludzkiej" i by "prowadziło nas wszystkich do wprowadzenia w życie nie tylko postawy tolerancji, ale prawdziwego i pokojowego współżycia".
Po śmierci długoletniego przewodniczącego Rady, kard. Jean-Louis Taurana w lipcu ub.r., jego stanowisko pozostaje nieobsadzone. Dlatego tegoroczne przesłanie sygnował sekretarz tej dykasterii.
Skomentuj artykuł