Ikona, która pomoże ci przygotować się na przyjście Ducha Świętego

Ikona, która pomoże ci przygotować się na przyjście Ducha Świętego
(fot. Mihai Surdu / Unsplash)

Symbolika tego obrazu jest bardzo bogata. Zobacz, co wiąże ją z twoją codziennością i medytuj ją.

Szum i ogień to znane z dnia Pięćdziesiątnicy oznaki obecności Ducha Świętego−Parakleta, czyli Pocieszyciela. Ten ogień przenika też czerwone tła ikon, wskazując na zanurzenie świętego wizerunku w nadprzyrodzonej rzeczywistości.

Ikona Zesłania Ducha Świętego, zwana inaczej ikoną Pięćdziesiątnicy, ukazuje początki Kościoła rodzącego się w Wieczerniku, w którym wcześniej Jezus Chrystus spożył z apostołami Wieczerzę.

Ikona, która pomoże ci przygotować się na przyjście Ducha Świętego - zdjęcie w treści artykułu

(fot. domena publiczna)

Najważniejsze miejsce na ikonie zajmują apostołowie, a w ich gronie Piotr i (mimo iż wtedy był jeszcze Szawłem) Paweł jako filary Kościoła. Na zasiadających w półkolu Dwunastu zstępuje Duch Święty z ogniem mocy. Nie jest to ogień zatracenia, ale namaszczenia i przeznaczenia do misji. Przypomnij sobie przyjęcie przez Ciebie sakramentu bierzmowania. Duch Święty, którym zostałeś obdarzony, jest Duchem Jezusa Chrystusa. Zbawiciel wezwał Cię do misji i wyposażył w niezbędne łaski - dary Ducha. Czy podziękowałeś/podziękowałaś Odkupicielowi za dar, jakim jest Jego Duch? Poproś Jezusa Chrystusa o łaskę zachwytu darami Ducha Świętego, ich zrozumienia oraz umiejętności włączenia tych darów w Twoją codzienność.

Pomiędzy Piotrem i Pawłem znajduje się puste miejsce. Przeznaczone jest ono dla Zbawiciela. Czy z radością oczekujesz Jego przyjścia pod przemienionymi postaciami Chleba i Wina? Czy pałasz wdzięcznością za dar takiej Obecności. Jest ona możliwa dzięki Duchowi Świętemu. Czy uświadamiasz sobie, jak bardzo Bóg Cię, grzesznika, wywyższa, wkraczając pod tymi Postaciami do Twojego wnętrza? Czy wiesz, jak głębokie jest to uniżenie się Boga?

W rękach zgromadzonych w Wieczerniku apostołów widoczne są zwoje (symbolizujące nauczanie i wypełnienie się proroctw) lub księgi (symbole objawionej doktryny). Jaką wartość ma dla Ciebie apostolska nauka? Czy jest dla Ciebie drogą prowadzącą ku uświęceniu, czy jedynie tradycją przejętą przez następców Dwunastu? Czy czujesz się wezwany/wezwana do misji apostolskiej, jaką jest Dobra Nowina w słowie i czynie, i czy realizujesz odważnie tę misję na co dzień? Ową misją jest świadectwo autentycznego życia Ewangelią. Jesteś posłany/posłana, by głosić Ewangelię, a słowo - apostoł - oznacza przecież posłańca, wysłannika. Czy jesteś posłańcem Boga dla innych? Jaki jest Twój apostolat w Kościele, a może i poza Kościołem?

Ikona Zesłania Ducha Świętego ukazuje również starego Króla. To personifikacja Kosmosu postarzałego wskutek grzechu pierworodnego. Starzec−Król trzyma rozwiniętą, białą chustę, na której znajduje się dwanaście zwojów symbolizujących naukę apostołów. Jako Kosmos, oznacza on całe stworzenie oczekujące na Ewangelię. Dopiero dzięki Dobrej Nowinie zostanie ono uwolnione z niewoli zła, w której znalazło się po upadku Adama i Ewy. Na tę niewolę wskazuje czarne wnętrze pieczary, a czasem i krata. Przyjęcie Ewangelii zapoczątkowuje "nowe niebo" i "nową ziemię", zatem "nowe stworzenie". Czy jesteś świadomy/świadoma swej godności "nowego stworzenia", uzyskanej na chrzcie świętym? Czy nadal rozkwita w Tobie duchowy raj? A może wciąż tkwisz w czarnej pieczarze za kratą? Jeśli tak, to poproś Ducha Świętego o zniszczenie owej kraty i rozjaśnienie Bożym ogniem czeluści Twego wnętrza.

Justyna Sprutta - doktor w zakresie teologii dogmatycznej o specjalizacji teologia ikony (KUL) i w zakresie historii o specjalizacji historia sztuki (UKSW). Wykładowca akademicki na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Prowadzi na Facebooku stronę: Ignacjańskie Linijki. Należy do Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego

doktor historyk sztuki, teolog, filolog. Absolwentka KUL, UKSW i UAM. Wykładowca na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Należy do WŻCh. Prowadzi na Facebooku stronę Ignacjańskie Linijki

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Czerni
32,95 zł
59,90 zł

Bestsellerowa biografia, finalistka Nagrody Nike

Opowieść o fascynującym malarzu i myślicielu, w którego sztuce cała rzeczywistość podlega uświęceniu 

Książkę uzupełnia krótki przewodnik po malarstwie Mistrza Jerzego. Kolorowy dodatek pokazuje rozwój jego twórczości, zaskakujące spotkania...

Skomentuj artykuł

Ikona, która pomoże ci przygotować się na przyjście Ducha Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.