Papieska wizyta w ośrodku dla młodych więźniów przypada w piątek. To nawiązanie do wprowadzonego przez Franciszka zwyczaju Piątków Miłosierdzia, gdy raz w miesiącu Ojciec Święty odwiedza miejsca naznaczone cierpieniem i tych, którzy potrzebują wsparcia w różnych trudnych sytuacjach życiowych.
Ze stolicy Panamy papież poleci wojskowym śmigłowcem do położonego w odległości ok. 40 kilometrów miasta Pacora, jednego z najstarszych w kraju. Znajduje się tam zakład karny dla nieletnich, założony w 2012 roku. Ośrodek ten uważany jest za modelowy także poza Panamą, ponieważ oferuje młodym więźniom proces resocjalizacji poprzez edukację i kształcenie zawodowe. Centrum nadzorowane jest przez UNICEF i zostało sfinansowane także przez Unię Europejską.
Franciszek odprawi tam liturgię pokutną i wyspowiada grupę nieletnich skazanych. Po południu na panamskim nabrzeżu Cinta Costera, na błoniach Santa Maria La Antigua papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej. To stały punkt kolejnych Światowych Dni Młodzieży. W jego trakcie Franciszek wygłosi przemówienie. Oczekuje się, że przybędzie około 250 tys. pielgrzymów z całego świata. Tylu brało udział w czwartkowej inauguracji ŚDM w tym samym miejscu.
Dziennikarze towarzyszący papieżowi podczas wizyty w państwie Ameryki Środkowej zauważają, że towarzyszy jej zaniepokojenie wydarzeniami w pobliskiej, pogrążonej od dawna w ciężkim kryzysie Wenezueli, gdzie lider opozycji, przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem. W wielu miastach kraju demonstranci żądają ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. W starciach zginęło już co najmniej 26 osób.
Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o stanowisko papieża i Stolicy Apostolskiej oświadczył w Panamie: Franciszek "śledzi z bliska rozwój sytuacji i modli się za ofiary i za wszystkich Wenezuelczyków".
"Stolica Apostolska popiera wszystkie wysiłki, które pozwolą oszczędzić dalszych cierpień ludności" - dodał dyrektor biura prasowego Watykanu. Przypomina się, że najbliższy współpracownik papieża, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin był nuncjuszem apostolskim w Wenezueli.
Na Światowych Dniach Młodzieży obecni są też młodzi pielgrzymi z Wenezueli i przedstawiciele tamtejszego Kościoła. Administrator apostolski archidiecezji Caracas, kardynał Baltazar Enrique Porras Cardozo oświadczył: "Konieczne jest, aby wszyscy dążyli do dobra wspólnego i odłożyli na bok partykularne interesy".
Nie wyklucza się, że w trakcie wizyty w Panamie Franciszek, który wielokrotnie apelował o położenie kresu przemocy i pokój oraz dialog społeczny w Wenezueli, zabierze ponownie głos w tej sprawie.
Skomentuj artykuł