Kard. Nycz weźmie udział w zebraniu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Kard. Nycz weźmie udział w zebraniu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / kk

Kard. Kazimierz Nycz w przyszłym tygodniu udaje się do Rzymu, by w dniach 12-17 lutego wziąć udział w zebraniu plenarnym Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która zajmuje się m.in. sprawami dotyczącymi liturgii.

Od 2010 r. kard. Nycz jest członkiem Kongregacji - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

W przekazanym w czwartek komunikacie jego autorzy poinformowali, że przedmiotem obrad i dyskusji kongregacji, na czele której stoi prefekt kard. Robert Sarah, będzie formacja liturgiczna "zarówno duchownych, którzy sprawują liturgię, jak i świeckich". Obrady toczą się głównie w języku włoskim i angielskim, ale są też wystąpienia w innych językach. Czterodniowe posiedzenie zakończy się spotkaniem z papieżem Franciszkiem na specjalnej audiencji. Obecnie w skład Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wchodzi 21 kardynałów i 19 biskupów.

"To jest ciekawe doświadczenie, ponieważ tych kilkudziesięciu ludzi mianowanych przez papieża zjeżdża się z całego świata i rozmawia na wyznaczony temat. Każdy temat szczegółowy jest poprzedzony referatem, a potem toczy się dyskusja, gdzie uwidaczniają się różne doświadczenia z różnych kultur i kontynentów, np. w zakresie liturgii. Widać pełną inkulturację liturgii" - zauważa metropolita warszawski kard. Nycz cytowany w komunikacie.

Zapytany przed wyjazdem, jaki będzie jego głos na najbliższym posiedzeniu w Watykanie odpowiedział: "Ważne jest, by przez ciągłą, permanentną formację wszystkich uczestników liturgii - przede wszystkim Eucharystii, ale także innych sakramentów i roku liturgicznego - sprawiać, żeby liturgia była przeżywana głęboko w wierze, głęboko teologicznie, a równocześnie pięknie. Wówczas nie będzie grozić jej skostnienie czy spowszednienie. A żeby liturgia była przeżywana głęboko, muszą być ciągle formowani jej uczestnicy i to zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie ołtarza" - uważa kard. Nycz.

DEON.PL POLECA

 

Zdaniem metropolity warszawskiego bezpośrednio po lutowych obradach kongregacji nie należy się spodziewać jakiegoś nowego dokumentu kościelnego. Zwykle jeśli kongregacja pracuje nad jakimś dokumentem, jest on przedmiotem debaty, a następnie konsultacji w innych kongregacjach czy konferencjach episkopatów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz weźmie udział w zebraniu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.