Kard. Nycz weźmie udział w zebraniu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Kard. Nycz weźmie udział w zebraniu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
2 lata temu
PAP / kk

Kard. Kazimierz Nycz w przyszłym tygodniu udaje się do Rzymu, by w dniach 12-17 lutego wziąć udział w zebraniu plenarnym Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która zajmuje się m.in. sprawami dotyczącymi liturgii.

Od 2010 r. kard. Nycz jest członkiem Kongregacji - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

W przekazanym w czwartek komunikacie jego autorzy poinformowali, że przedmiotem obrad i dyskusji kongregacji, na czele której stoi prefekt kard. Robert Sarah, będzie formacja liturgiczna "zarówno duchownych, którzy sprawują liturgię, jak i świeckich". Obrady toczą się głównie w języku włoskim i angielskim, ale są też wystąpienia w innych językach. Czterodniowe posiedzenie zakończy się spotkaniem z papieżem Franciszkiem na specjalnej audiencji. Obecnie w skład Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wchodzi 21 kardynałów i 19 biskupów.

"To jest ciekawe doświadczenie, ponieważ tych kilkudziesięciu ludzi mianowanych przez papieża zjeżdża się z całego świata i rozmawia na wyznaczony temat. Każdy temat szczegółowy jest poprzedzony referatem, a potem toczy się dyskusja, gdzie uwidaczniają się różne doświadczenia z różnych kultur i kontynentów, np. w zakresie liturgii. Widać pełną inkulturację liturgii" - zauważa metropolita warszawski kard. Nycz cytowany w komunikacie.

Zapytany przed wyjazdem, jaki będzie jego głos na najbliższym posiedzeniu w Watykanie odpowiedział: "Ważne jest, by przez ciągłą, permanentną formację wszystkich uczestników liturgii - przede wszystkim Eucharystii, ale także innych sakramentów i roku liturgicznego - sprawiać, żeby liturgia była przeżywana głęboko w wierze, głęboko teologicznie, a równocześnie pięknie. Wówczas nie będzie grozić jej skostnienie czy spowszednienie. A żeby liturgia była przeżywana głęboko, muszą być ciągle formowani jej uczestnicy i to zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie ołtarza" - uważa kard. Nycz.

Zdaniem metropolity warszawskiego bezpośrednio po lutowych obradach kongregacji nie należy się spodziewać jakiegoś nowego dokumentu kościelnego. Zwykle jeśli kongregacja pracuje nad jakimś dokumentem, jest on przedmiotem debaty, a następnie konsultacji w innych kongregacjach czy konferencjach episkopatów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz weźmie udział w zebraniu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.