Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny

Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / ml

Wszyscy patrzą na nas chrześcijan, czy te słowa, które wypowiadamy o jedności i miłości między ludźmi dobrej woli, niosą ze sobą czyny - powiedział w niedzielę podczas centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który przebiega pod hasłem: "Dąż do sprawiedliwości", odbyło się w niedzielę w kościele rzymskokatolickim św. Kazimierza Królewicza w Warszawie.

DEON.PL POLECA
W nabożeństwie, któremu przewodniczył kard. Nycz, udział wzięli także m.in. zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP bp Andrzej Malicki, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, bp Bernard Kubicki z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, ks. Marian Madziar z Kościoła Polskokatolickiego, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza i ks. Łukasz Leonkiewicz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Kard. Nycz odniósł się do tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który przed tygodniem został zaatakowany nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak wyjaśnił, ta tragedia tworzy kontekst tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i "powinna nas mobilizować do jeszcze większej wiarygodności między słowami a czynami". "Po prostu musimy iść ku jedności. Trzeba, żeby było widać efekty. Żeby ci, do których mówimy słowa o jedności, o sprawiedliwości, mogli to w naszym życiu - chrześcijan różnych Kościołów - zobaczyć" - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

I dodał: "Na nas chrześcijan, nie tylko w Indonezji, ale w całym świecie, wszyscy patrzą, czy te słowa piękne, które wypowiadamy o jedności, o miłości między chrześcijanami, między ludźmi dobrej woli, między ludźmi tego świata, niosą za sobą czyny. Czy za nimi następuje nasze postępowanie" - stwierdził hierarcha.

Przyznał, że Kościoły chrześcijańskie "długo się rozchodziły", ale teraz długo modlą się razem w ramach ekumenizmu. "Modlimy się stale i chcemy być blisko siebie i razem z sobą" - zapewnił kard. Nycz.

W kazaniu bp Malicki zaznaczył, że tragiczna śmierć prezydenta Adamowicza "zachęca do refleksji nad istotą przemiany serc ludzkich i próby odpowiedzi, czy jesteśmy gotowi na Boże dzieło w nas". "O odmianie języka debaty publicznej, a w efekcie serc ludzkich, szczególnie myślimy właśnie w tych dniach, tak trudnych dla całego naszego narodu. To także - a może przede wszystkim - na nas, na Kościele, spoczywa odpowiedzialność za słowa, które mają moc, bo są Ewangelią, mogą być Ewangelią, dobrą nowiną bez wyjątku" - zaznaczył.

Zdaniem bp. Malickiego, każdy człowiek jest odpowiedzialny za słowa, które wypowiada, za to, co pisze, a także jak żyje. "Jeśli w tym wszystkim jest deficyt miłości Boga i bliźniego, to znaczy, że jeszcze nie jesteśmy przemienieni" - ocenił. Dodał, że w Polsce wciąż większość społeczeństwa deklaruje się jako ludzie wierzący, jednak - jak ocenił - nie przekłada się to na codzienne życie. Zaznaczył, że ludzie wierzący mają być inni, by wcielać w życie zasady Ewangelii.

Jak wyjaśnił bp Malicki, przeczytane podczas liturgii słowa psalmisty przypominają, że Boże Miłosierdzie nie zna granic etnicznych, kulturowych czy wyznaniowych. "Pośród nasilającego się etniczno-religijnego fanatyzmu i rosnącego ducha nietolerancji chrześcijanie mogą służyć innym jednocząc się we wspólnym świadectwie o wszechogarniającej Bożej miłości" - podkreślił.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest organizowany co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra, a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych miejscach czas wydarzeń ekumenicznych wydłuża się do kilku tygodni. Tradycyjnie podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem "Dąż do sprawiedliwości" zostały przygotowane przez chrześcijan z Indonezji. Teksty zostały ostatecznie opracowane i zatwierdzone przez członków Międzynarodowego Komitetu mianowanego przez Komisję Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Po raz dwudziesty drugi polską wersję materiałów przygotował ekumeniczny zespół redakcyjny, powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski, której współprzewodniczą: bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i bp Krzysztof Nitkiewicz z Kościoła Rzymskokatolickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.