Wizyta wpisana na specjalne życzenie papieża

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

W drodze na Jasną Górę, gdzie odprawiona będzie Msza św. w 1050. rocznicę Chrztu Polski, Ojciec Święty odwiedzi jeden z krakowskich staromiejskich kościołów przy którym siostry prezentki prowadzą szkołę dla dziewcząt. To punkt programu papieskiej wizyty w Polsce wpisany na specjalne życzenie papieża Franciszka.

Ojciec Święty w trakcie przejazdu z pałacu Arcybiskupów Krakowskich lotnisko w Balicach zatrzyma się przy staromiejskim kościele św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, który jest częścią kompleksu klasztornego sióstr prezentek. Spotka się w nim z siostrami i uczennicami pobliskiej, prowadzonej przez zakonnice, szkoły dla dziewcząt.

Papież pojawi się u sióstr prezentek w czwartek, 28 lipca, przed godz. 8.00. Zostanie powitany przez przełożoną generalną Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny m. Olgę Maślankę. Śpiewem przywita go również chór szkolny prowadzony przez siostry.

DEON.PL POLECA

W świątyni papież Franciszek spotka się z siostrami prezentkami i uczennicami pobliskiego gimnazjum i liceum. Wizyta będzie miała charakter prywatny, nie przewidziane są w tym miejscu żadne przemówienia. Będzie to okazja do wspólnej modlitwy przed wizerunkiem Matki Bożej od Wykupu Niewolników oraz przy relikwiach założycielki zgromadzenia, bł. Zofii Czeskiej.

Kilkunastominutowe spotkanie z siostrami zostało wpisane do programu papieskiej wizyty w Polsce na specjalne życzenie Ojca Świętego i związane jest z posługą prezentek w papieskim magazynie. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI m. Olga Maślanka, podczas odwiedzin magazynu przez papieża, posługujące w nim siostry podzieliły się z nim radością, że przy okazji Światowych Dni Młodzieży Ojciec Święty odwiedzi Kraków i będzie blisko domu generalnego sióstr prezentek.

- Papież Franciszek wyraził wtedy chęć odwiedzenia krakowskiego klasztoru, a my podjęliśmy oficjalne starania, by taka wizyta mogła dojść do skutku - opowiada matka generalna Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP.

Dom przy ul. św. Jana w Krakowie jest główną siedzibą Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP. Kompleks powstały na początku XVIII wieku przekazany został siostrom w 1726 roku. W obiekcie, obok zakonnej klauzury znajduje się publiczne gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące.

Częścią klasztornego kompleksu jest jednonawowy kościół świętojański, uchodzący za jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa. Świątynia powstała ok. 1100 roku. Pierwotnie pełniła funkcję kościoła parafialnego, a od XVI wieku była filią bazyliki mariackiej. W 1726 roku przekazana w opiekę siostrom prezentkom. W kościele znajduje się słynący łaskami szesnastowieczny obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników oraz kaplica z relikwiami założycielki zgromadzenia sióstr prezentek - bł. matki Zofii Czeskiej.

Siostry prezentki są pierwszą powstałą w Polsce nieklauzurową wspólnotą zakonną. Ich zadaniem była praca apostolska na rzecz Kościoła, a dokładnie działalność wychowawczo-pedagogiczna. Oficjalnie nazywają się Zgromadzeniem Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, a ich potoczna nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ‘presentatio’, które oznacza ‘ofiarowanie’.

Zgromadzenie powstało w Krakowie w 1627 roku, jego założycielką jest bł. Zofia Czeska. Od początku istnienia charyzmatem sióstr była działalność dydaktyczno-wychowawcza i podejmowanie wszelkiego rodzaju prac wśród dzieci i młodzieży. Zgodnie z tym prowadzą one gimnazja i licea, internaty, domy dziecka i domy opieki, uczą też religii w szkołach.

Jest to zgromadzenie habitowe, na prawie papieskim. Siostry prezentki rozpoznać można po czarnym habicie i czarnym welonie z białym paskiem. Ich domy zakonne występują głównie na południu Polski, a dom generalny - w Krakowie. Pracują też we Włoszech i na Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wizyta wpisana na specjalne życzenie papieża
Komentarze (2)
K
Krzysztof
17 lipca 2016, 09:22
Szkoła od lat już koedukacyjna, potwierdzam bo jestem absolwentem :) 
Adrian Wawrzyn
28 czerwca 2016, 11:48
To się siostry ucieszą. Duży zaszczyt ich spotkał