Władze Iraku dziękują papieżowi za godność kardynalską dla patriarchy Sako

Władze Iraku dziękują papieżowi za godność kardynalską dla patriarchy Sako
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / ms

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iraku podziękowało papieżowi Franciszkowi za "kontynuację wspierania" Iraku i narodu irackiego "w tej decydującej chwili dla pokoju i współistnienia".

Głos w Watykanie
Rzecznik ministerstwa podkreślił, że takim gestem jest podniesienie do godności kardynała chaldejsko-katolickiego patriarchy Louisa Raphaela Sako, poinformowała wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Włączenie patriarchy do Kolegium Kardynalskiego władze Iraku oceniają również jako uznanie dla inicjatyw humanitarnych patriarchy. Wraz z przyszłym kardynałem Irak otrzyma "głos w Watykanie i w gremiach międzynarodowych", aby móc kontynuować "walkę z terroryzmem" i utrzymać "religijną różnorodność kraju".

Służba wspólnemu dobru

DEON.PL POLECA

W irackich wyborach 12 maja większość głosów, a tym samym 54 miejsca w parlamencie, zdobyło ugrupowanie Sairun, formacja kierowana przez szyickiego duchownego Muktadę as-Sadra oraz partię komunistyczną. 47 miejsc uzyskało ugrupowanie al-Fatah, a partia al-Nasr dotychczasowego premiera Hajdara al-Abadiego uzyskała tylko 42 miejsca.

Patriarcha Sako telefonicznie pogratulował as-Sadrowi wyrażając życzenie, że nowy rząd "będzie rzeczywiście służył wspólnemu dobru całego narodu irackiego". Jednocześnie przekazał duchownemu i politykowi najlepsze życzenia z okazji Ramadanu - islamskiego miesiąca postu. Dziękując za życzenia as-Sadr podkreślił, że jego intencją jest "wspieranie chrześcijan".

Potrzeba większej jedności

Spośród pięciu miejsc w parlamencie przeznaczonych dla chrześcijan dwa uzyskał ruch Brygady Babilonu, po jednym syryjsko-chaldejska Rada Ludowa, ruch Rafidain oraz Koalicja Chaldejska. Do parlamentu nie weszli kandydaci Asyryjskiego Ruchu Ludowego i zapowiedzieli złożenie zażalenia na wynik wyborów. Spośród pięciu parlamentarzystów chrześcijańskich czterej są członkami Kościoła chaldejsko-katolickiego.

Patriarcha chaldejski odniósł się krytycznie do tej sytuacji. W specjalnym komunikacie podkreślił, że politycy chrześcijańscy muszą "odrobić lekcję" i zrozumieć, że aby utrzymać tę nieliczną obecność chrześcijańską w parlamencie i jej niezależność, potrzebna jest im większa jedność.

Patriarcha Louis Raphaël I Sako od pięciu lat stoi na czele katolickiego Kościoła chaldejskiego - najliczniejszej wspólnoty chrześcijańskiej w Iraku. Jego nazwisko jako pierwsze wymienił papież Franciszek ogłaszając 20 maja w Watykanie listę nowych kardynałów, którzy otrzymają tę godność na konsystorzu 28 czerwca.

Będzie drugim patriarchą chaldejskim wyniesionym do godności kardynalskiej - pierwszym był jego bezpośredni poprzednik na tym urzędzie Emmanuel III Delly (1927-2014), mianowany kardynałem 24 listopada 2007 r. przez Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Władze Iraku dziękują papieżowi za godność kardynalską dla patriarchy Sako
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.