"Wszyscy jesteśmy uczniami-misjonarzami"
Ojciec Święty wezwał bułgarski Kościół do odważnego i dynamicznego świadectwa naturalnych wartości moralnych i ewangelicznych.
Papież przyjął biskupów tego kraju przybyłych z wizytą "ad limina Apostolorum": Petko Jordanowa Christowa, O.F.M. Conv., z Nikopolu, Gheorghi Ivanowa Jovčewa, ordynariusza Sofii i Płowdiw oraz bpa Christo Proykowa, egzarchę apostolskiego Sofii dla mieszkających w Bułgarii katolików obrządku bizantyńsko-słowiańskiego.
Franciszek podkreślił, iż dzięki Bogu i pracy przedstawicieli Kościoła w Bułgarii ma miejsce odrodzenie działań i inicjatyw ukazujących żywotność wiary katolickiej. Potwierdzają one, że chociaż wspólnoty katolickie są mniejszością w tym kraju, to jednak dynamicznie świadczą o naturalnych wartościach moralnych oraz Ewangelii Chrystusa. Ma to miejsce w społeczeństwie charakteryzującym się często pustką duchową, jaką pozostawił miniony reżim ateistyczny a także spowodowaną bezkrytycznym przyjmowaniem modeli kulturowych, zdominowanych przez materializm praktyczny.
"Zachęcam was do odważnego podążania tą drogą, byście starali się realizować także w waszym kraju ową transformację misyjną, do której realizowania powołany jest Kościół na całym świecie. Wymaga to nawrócenia duchowego i duszpasterskiego, rozpoczynającego się od uświadomienia sobie, że na mocy chrztu wszyscy jesteśmy uczniami misjonarzami, posłanymi przez Pana, by głosić Ewangelię z radością i entuzjazmem, doceniając także cenny skarb pobożności ludowej" - stwierdził papież. Ojciec Święty zaznaczył, że ten dynamizm misyjny ma także wymiar społeczny, którego punktem wyjścia jest społeczne nauczanie Kościoła, a priorytetami są społeczne włączenie ubogich i zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego i pokoju społecznego.
Papież podkreślił konieczność uznania przez instytucje cywilne roli Stolicy Apostolskiej jako autorytetu duchowego i moralnego w łonie wspólnoty międzynarodowej oraz docenienia obecności Kościoła katolickiego w narodzie bułgarskim i jego wkładu w służbie dobra wspólnego i rozwoju kraju.
Franciszek przypomniał wiele świadectw odważnej wierności Chrystusowi i Kościołowi, złożonych w okresie dyktatury komunistycznej przez bułgarskich katolików. Jednocześnie zachęcił do troski o właściwą formację wiernych, alumnów i duchowieństwa - stanowiącej warunek otwartości misyjnej.
Ojciec Święty przypomniał, że większość bułgarskich chrześcijan należy do Kościoła prawosławnego. Prosił biskupów o przekazanie pozdrowień patriarsze Neofitowi oraz rozwijanie dialogu ekumenicznego z Kościołem prawosławnym. Wskazał, że we wspólnym słuchaniu Słowa Bożego mogą otworzyć się serca i umysły, aby coraz bardziej konkretną stawała się nadzieja na wspólne celebrowanie ofiary eucharystycznej.
Papież zaznaczył, że 27 kwietnia odbędzie się w Rzymie kanonizacja błogosławionego Jana XXIII i Jana Pawła II. Wyraził radość, że przybędzie na tę uroczystość delegacja z Bułgarii. "Jest to wymowny znak, jak bardzo odcisnęło się na duszy i życiu bułgarskiej wspólnoty katolickiej świadectwo pierwszego słowiańskiego papieża, a zwłaszcza jego wizyta w waszej ojczyźnie w maju 2002 r.. Jest to też znak, jak żywa jest pamięć, którą pozostawił po sobie abp Angelo Giuseppe Roncalli w ciągu dziewięciu lat, kiedy pracował w Bułgarii jako delegat apostolski" - stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty zawierzył nadzieje i troski bułgarskich biskupów wstawiennictwu Matki Bożej, apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego oraz błogosławionego biskupa i męczennika Eugeniusza Bosiłkowa.
Skomentuj artykuł