Sesja biblijno-historyczna "Kolebka chrześcijaństwa"

(fot. Derek N Winterburn / Foter / CC BY-ND)
KAI / kn

W Poznaniu trwa pierwsza sesja biblijno-historyczna z cyklu "Kolebka chrześcijaństwa" poświęcona chrześcijanom w Izraelu.

Rozpoczyna ona cykl wykładów otwartych zainicjowanych przez Dzieło Biblijne Archidiecezji Poznańskiej, który ma na celu poznanie historii wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie i ukazanie ich współczesnej sytuacji.

Podczas sesji biblijno-historycznej odbywającej się w auli Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, wykład na temat początków wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej wygłosił ks. prof. Paweł Wygralak z Poznania, znawca okresu patrystycznego i historii Kościoła starożytnego. Zaznaczył on m.in., że chrześcijanie z pierwszej wspólnoty jerozolimskiej, o której mówią nam Dzieje Apostolskie, nie zrywali swojej więzi z judaizmem mając jednocześnie świadomość własnej odrębności jako "nowy lud Boży".

− W tej wspólnocie widzimy cechy charakterystyczne dla Kościoła. Byli w niej mianowicie głoszący Słowo Boże, miało miejsce głoszenie Ewangelii i udzielanie sakramentów i byli także przyjmujący je wierni - wyjaśnił ks. prof. Wygralak dodając, że członkowie tej wspólnoty mieli także świadomość tego, że są powołani do głoszenia Ewangelii, czyli ewangelizacji.

Profesor Wydziału Teologicznego UAM, a zarazem rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu przybliżył również proces powstawania i rozwoju na Bliskim Wschodzie pierwszych wspólnot monastycznych. Zauważył przy tym, że do Palestyny chętnie przybywali mnisi i tam się osiedlali, była ona bowiem postrzegana jako ziemia uświęcona przez wielkich pustelników, takich jak Elizeusz i Jan Chrzciciel, a także przez samego Chrystusa.

Natomiast współczesną sytuację chrześcijan w Ziemi Świętej przybliżył ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" w Polsce, który zawrócił uwagę, że po 1948 r. ok. 230 tys. chrześcijan opuściło Ziemię Świętą, co było skutkiem m.in. konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

− Od lat 40. XX w. liczba chrześcijan w Ziemi Świętej spadła do ok. 1,5-2 proc. wszystkich jej mieszkańców, czego przyczyn upatruje się przede wszystkim w niekończącym się konflikcie izraelsko-palestyńskim, ciężkich warunkach życia, braku pracy i braku perspektyw na lepszą przyszłość - tłumaczył ks. prof. Cisło dodając, że ta sytuacja dotyczy całego Bliskiego Wschodu i obecnie, od dłuższego już czasu, nasila się pod wpływem barbarzyńskich wprost działań fundamentalistów muzułmańskich m.in. w Iraku i Syrii.

− Fundamentalizm to nadużywanie religii do celów politycznych - przypomniał prelegent przyznając, że postawa taka nie odnosi się do wszystkich muzułmanów.

Jednocześnie ks. prof. Cisło wyraził uznanie za podjęcie przez poznańskie Dzieło Biblijne cyklu wykładów przybliżających sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie. − To oddanie głosu tym, którzy głosu nie mają. Kiedy bowiem spotykamy się z tamtejszymi chrześcijanami, często słyszymy dramatyczne pytanie: "Dlaczego o nas zapomnieliście?" - przyznał dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" w Polsce.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. dr Tomasz Siuda, moderator Dzieła Biblijnego Archidiecezji Poznańskiej, wykłady mają przybliżyć uczestnikom nasze chrześcijańskie korzenie, a także uwrażliwić na obecną sytuację wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie.

- Pragniemy pokazać te starożytne wspólnoty chrześcijańskie, które istnieją do dzisiaj na Bliskim Wschodzie, czyli tam, gdzie narodziło się i rozwijało chrześcijaństwo: w Izraelu, Libanie i w Syrii. Nie chcemy jednak zatrzymać się tylko na ich historii, ale zwrócić uwagę na ich rozwój dzisiaj i problemy, które przeżywają, w tym trwające od dłuższego czasu prześladowania, które teraz bardzo się nasiliły - tłumaczy ks. dr Siuda.

Kolejne sesje biblijno-historyczne organizowane w ramach cykl wykładów otwartych pt. "Kolebka chrześcijaństwa" zaplanowane są na kwiecień i maj, a będą dotyczyły chrześcijan w Syrii i Libanie. Szczegóły na www.poznan.biblista.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sesja biblijno-historyczna "Kolebka chrześcijaństwa"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.