Siostra Felicja Sieracka - Wielkopolanką Stulecia

Siostra Felicja Sieracka - Wielkopolanką Stulecia
Siostra Felicja Sieracka w jadłodajni dla bezdomnych. (fot. Bernadeta Kruszyk/fotoKAI)
KAI / psd

Zmarła przed dwoma laty s. Felicja Sieracka nazywana „gnieźnieńską Matką Teresą” zwyciężyła wspólnie z poznańską poetką Emilią Waśniowską w plebiscycie "Głosu Wielkopolskiego" i serwisu poznan.naszemiasto.pl na Wielkopolankę Stulecia.

Plebiscyt zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy ustanowienia Dnia Kobiet. Pierwsza tura rozpoczęła się 12 lutego i trwała do końca miesiąca. Głos na wybraną kandydatkę można było oddać wysyłając SMS lub odwiedzając stronę www.poznan.naszemiasto.pl. Od początku w plebiscycie prowadziły obie laureatki.

„Przez długi czas na pierwszym miejscu w głosowaniu internetowym była s. Felicja Sieracka. Sytuacja zmieniła się nieco w ostatnich dniach trwania plebiscytu, kiedy to przeważyły głosy oddane na Emilię Waśniowską” – mówi Karolina Barełkowska z gnieźnieńskiej redakcji "Głosu Wielkopolskiego".

W promowanie kandydatury gnieźnieńskiej szarytki zaangażowało się wiele osób. Do oddania głosu na zakonnicę, która przez całe życie służyła ubogim i bezdomnym zachęcali politycy, dziennikarze, księża i radni. Jeden z nich stał w kolejne niedziele pod gnieźnieńskimi kościołami i rozdawał ulotki informujące o tym, w jaki sposób i gdzie można głosować. Pomogli też kapłani informując o plebiscycie w ogłoszeniach parafialnych.

„Do głosowania zachęcały także plakaty wieszane m.in. w sklepach. Zainteresowanie było spore. Do naszej redakcji w Gnieźnie zgłosiło się nawet kilkoro starszych mieszkańców z prośbą, by zagłosować w ich imieniu, bo nie mają dostępu do Internetu” – dodaje Karolina Barełkowska.

Druga tura głosowania trwała od 1 do 6 marca. Wyniki ogłoszono w Dzień Kobiet. Ostatecznie w głosowaniu internetowym zwyciężyła Emilia Waśniowska. Siostra Felicja Sieracka otrzymała z kolei najwięcej głosów SMS-owych, co zdecydowało o przyznaniu obu kandydatkom tytułu Wielkopolanki Stulecia.

W pierwszej czwórce plebiscytu oprócz laureatek znalazła się także Alicja Kobus – działaczka społeczności żydowskiej oraz Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka. Piąte miejsce zajęła błogosławiona Maria Sancja (Janina) Szymkowiak – siostra zakonna. Na kolejnych miejscach uplasowały się: była minister edukacji, obecna posłanka Krystyna Łybacka, piosenkarka Urszula Sipińska, Teresa Zarzeczańska, Ewa Wycichowska, Małgorzata Musierowicz, Emilia Krakowska i Barbara Lerczak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siostra Felicja Sieracka - Wielkopolanką Stulecia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.