Siostra Gramick: wzywam biskupów i chrześcijan – wobec osób LGBT zachowujmy się po chrześcijańsku

(fot. youtube.com/gazeta.pl)
"Magazyn Kontakt" / ms

Katechizm mówi o akceptacji dla osób homoseksualnych, a my wcale nie skupiamy się na osobach. Ograniczamy się do ich aktywności seksualnej – mówi w rozmowie z Wandą Kaczor i Jakubem Niewiadomskim siostra Jeannine Gramick. Wywiad ukazał się w “Magazynie Kontakt”.

S. Gramick to amerykańska zakonnica polskiego pochodzenia (jej dziadkowie z obu stron byli Polakami). Podczas studiów na Uniwersytecie w Pensylwanii zetknęła się z wieloma osobami LGBT, to spotkanie sprawiło, że postanowiła utworzyć duszpasterstwo dla osób homoseksualnych (wówczas jeszcze nie wiedziała o osobach trans). Założona przez nią w 1977 roku organizacja “New Ways Ministry” (jedno z pierwszych duszpasterstw dla osób LGBT na świecie) działa do dziś.

Zapytana o podobieństwo obecnej sytuacji w Polsce do sytuacji z lat 70. w Ameryce zakonnica stwierdza: “jako katolicy w Stanach Zjednoczonych byliśmy wtedy w miejscu, w którym są obecnie polscy biskupi. Rozumiem przez to przyjmowanie postawy negatywnej, pełnej strachu, szufladkowanie ludzi i patrzenie na nich wyłącznie przez pryzmat ich seksualności. Dorośliśmy jednak, co widać po wiernych”.

Dodaje, że być może także w Polsce uda się odmienić sytuację osób LGBT, jeśli będą one mówić o sobie otwarcie. Wówczas katolicy zaczną dostrzegać, że także ich bliscy są osobami homoseksualnymi lub trans, a to pozwoli im dojrzeć w swoim chrześcijaństwie. “Powinniśmy podchodzić do innych ewangeliczną drogą Jezusa. On kochał wszystkich. Nawet jeśli uznasz, że czyjś styl życia jest zły, jeśli się z nim nie zgadzasz – pamiętaj, że Jezus stale kocha i akceptuje”. Nawiązując do tych słów s. Jeannine apeluje: “wzywam biskupów, ale też wszystkich chrześcijan w Polsce: zachowujmy się po chrześcijańsku”.

DEON.PL POLECA


Odnosząc się do ostatnich wypowiedzi biskupów zakonnica zauważa, że “mówią o «ideologii gender» albo «tęczowej zarazie» zamiast spojrzeć na każdą z tych osób LGBT jako na jednostkę. To są ludzie, nie ideologia!”

Siostra przyznaje w wywiadzie, że zanim poznała osoby LGBT sama tkwiła w stereotypowych wyobrażeniach na ich temat. Dopiero bliższe ich poznanie sprawiło, że zmieniła ona swoje podejście do nich. “Dostrzegłam, że są takimi samymi ludźmi jak osoby heteroseksualne. (...) Bycie trans jest normalne dla osób, które są trans. Bycie lesbijką jest normalne dla lesbijek. Bycie Polakiem jest normalne dla Polaków. Bycie czarnoskórym jest normalne dla osób, które mają czarny kolor skóry. Moją definicją normalności jest bycie akceptowanym, przyjętym. Nie ma w tym niczego złego”.

Wzywam biskupów, ale też wszystkich chrześcijan w Polsce: zachowujmy się po chrześcijańsku.

Obecna narracja Kościoła wobec osób homoseksualnych skupia się – jak zauważa s. Gramick – na ich aktywności seksualnej, pomijając zupełnie pojedyncze osoby, tymczasem “obecne nauczanie Kościoła nie potępia gejów, lesbijek ani osób trans, nie głosi, że są nienormalne. Wszystko, czego naucza, to przekonanie, że aktywność seksualna dwóch osób tej samej płci jest nieakceptowalna. To dobrze obrazuje tendencję, którą chcę ukazać – kontynuuje zakonnica – gdy biskupi mówią o osobach LGBT, automatycznie poruszają temat seksu, pomijając pozostałe aspekty życia”.

Komentując sprawę tęczowej aureoli wokół głowy Matki Boskiej Częstochowskiej s. Jeannine zauważa, że Matka Boża “należy do każdego” i każdy ze względu na narodowość, kulturę, w której się wychował, czy choćby orientację seksualną, inaczej sobie Maryję wyobraża. “W zachodnich wizerunkach Maria ma jasną skórę, ale może być też przecież przedstawiona jako Czarna Madonna. Taki wizerunek przemawia zapewne do osób o ciemnym kolorze skóry. Jeśli Matka Boska w tęczy pomaga osobom LGBT w zbliżeniu się do Boga, to jest to piękne i godne naśladowania. Musimy sprawiać, żeby nasze symbole religijne zyskiwały znaczenie dla różnych grup. Maria nie należy wyłącznie do białych, heteroseksualnych Polaków”.

Pełny tekst wywiadu z siostrą Jeannine Gramick można znaleźć TUTAJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siostra Gramick: wzywam biskupów i chrześcijan – wobec osób LGBT zachowujmy się po chrześcijańsku
Komentarze (13)
AB
~A BC
13 sierpnia 2020, 23:46
Tej siostrze to się chyba przekręciło w głowie albo się pomyliła i zapomniała o Bogu w swoim powołaniu, wyrażając aktywność i zajmując się LGBT, mówiąc że błogosławione są pary jednopłciowe i nie ma nic w tym złego? Zeszła z obranej drogi. Ach ta Ameeeryka, tam to dopiero mają raj LGBT. Tak w ogóle po co taki artykuł , co nas obchodzi jakaś dziwaczna siostra .
MA
~Marcin Adamski
9 sierpnia 2020, 14:27
Piękny artykuł. Niestety wielu hierarchów zapomina o najważniejszym przesłaniu Jezusa, miłości do bliźniego. Rozumiem niechęć, surowe reguły itp. Ale ostatnio padło za dużo słów, które niestety nie powinny nigdy paść z ust hierarchy. Czytajmy ewangelie i zastanawiajmy się, jak sam Jezus podszedłby do problemu.
JJ
Jan Janek
3 listopada 2019, 15:24
Sparafrazuję słowa siostry Gramick: Powinniśmy podchodzić do innych ewangeliczną drogą Jezusa. On kochał wszystkich. Nawet jeśli uznasz, że styl życia jakiegoś członka mafii jest zły, jeśli się z nim nie zgadzasz – pamiętaj, że Jezus stale kocha go i akceptuje”. Nawiązując do tych słów apeluje: “wzywam biskupów, ale też wszystkich chrześcijan: zachowujmy się po chrześcijańsku także wobec bossów mafii. Oni są stale narażeni na naszą krytykę i odrzucenie. Powinniśmy im towarzyszyć i pomagać. Mafiosi to w końcu nasi bracia. Okażmy im naszą miłosierną miłość”.
JN
Jan Nowacki
26 października 2019, 08:11
Życiorys s. Gramick(tłum.googla):W 1984 r. arcybiskup Waszyngtonu zabronił jej angażowania się w duszpasterstwo osób LGBT w archidiecezji. Jednocześnie Watykańska Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego zarządziła ją i ks. Robert Nugent, stwierdzając, że nie powinni prowadzić duszpasterstwa osób LGBT bez wiernego przedstawienia nauczania Kościoła. W 1999 r. Watykan wydał publiczne powiadomienie, że pisma i działania dwóch autorów były doktrynalnie niedopuszczalne W 2000 r. Jej zgromadzenie zakonne, Siostry Szkolne Notre Dame, powiedziała jej, aby przestała mówić publicznie na temat homoseksualizmu. W 2014 r. Była sygnatariuszem otwartego listu do prezydenta Obamy, który wezwał go do zwiększenia finansowania przez USA usług aborcyjnych w przypadkach gwałtu, kazirodztwa i zagrożenia życia w obcych krajach, obecnie zabronionych na mocy prawa amerykańskiego przez poprawkę Helmsa W kwietniu 2015 r. Biskup Peter Jugis zabronił Gramickowi wygłaszać przemówienie w diecezji Charlotte.
AK
~Anna Kupt
25 października 2019, 18:31
Głaskanie po główkach, to bardzo powierzchowna forma pomocy. Realnymi zagrożeniami jest przecież wirus hiv i zapalenia wątroby, syfilis, a także choroby odbytu.
JS
~Jarosław Szymański
24 października 2019, 22:18
Ciekawe dlaczego Siostra Gramick całkowicie pomija wymiar ideologiczny funkcjonowania ludzi LGBT? Czy popiera ich dążenia do możliwości ślubów kościelnych i adopcji dzieci? Czym różni się od promowanego przez DEON J. Martina SJ?
JW
~Jarosław Wyszyński
25 października 2019, 11:08
podejrzewam, że jedno czuje miętę do innej płci niż drugie
JW
~Jarosław Wyszyński
24 października 2019, 20:32
naprawdę powiedziała, że Katechizm mówi o akceptacji??? wobec tego kłamie, bo nie ma niczego takiego w Katechizmie i wpisuje się w agendę aktywistów lgbt - wymagają już nie tolerancji (czyli znoszenie czegoś) a akceptacji KKK 2358 Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 16:57
Właśnie przeczytałem, że w 2014 roku siostra Gramic podpisała otwarty list do Obamy domagający się poszerzenia finansowania aborcji. I taka osoba jest stawiana przez Deon jako pouczająca biskupów i chrześcijan. Dokąd zmierzasz Deonie.
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 14:06
Siostra Garmic:"nie sądzę, że powinniśmy czekać, aż papież wprowadzi zmiany. Powinniśmy sami to robić."
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 14:02
Siostra Gramic: " Nie sądzę, żeby można było być dobrą zakonnicą albo księdzem i nie angażować się w kwestie polityczne. "
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 14:00
Siostra Gramic o papieżu Franciszku:"Wiem, że popiera błogosławieństwa dla par jednopłciowych."
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 13:58
Siostra Gramic: "Istnieją Kościoły katolickie, które błogosławią już pary jednopłciowe, na przykład w Szwajcarii. Robimy to też w Stanach."