Słowacja: modlitwa i post przed wyborami

Słowacja: modlitwa i post przed wyborami
(fot. sxc.hu)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Przez 40 dni Słowacy pościli i modlili się w intencji tego, by władzę w kraju przejęli ludzie mądrzy i wierni zasadom moralnym. 10 marca u naszych południowych sąsiadów odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne.

Kampanii wyborczej towarzyszyła ogólna apatia społeczna, odnotowano też spadek zaufania do elit politycznych. Ta sytuacja sprowokowała jednak także oddolne inicjatywy obywatelskie dające nadzieję na przyszłość.

To w czasie tej kampanii wyborczej Słowacy po latach wyszli na ulice demonstrując przeciw korupcji panującej na styku władzy i biznesu, a dotykającej niemal wszystkich ugrupowań politycznych rządzących w ostatnich latach. To przed tymi wyborami tysiące Słowaków uczestniczyło w kampanii "40 dni postu i modlitwy w intencji wyborów". Na apel Obywatelskiego Stowarzyszenia Wspólnot Chrześcijańskich ponad 2,5 tys. animatorów w całym kraju gromadziło ludzi dobrej woli na modlitwie, aby władzę w państwie przejęli ludzie mądrzy, odpowiedzialni i wierni zasadom moralnym.

Obywatelskie Stowarzyszenie Wspólnot Chrześcijańskich istniejące na Słowacji od 1990 r. skupia obecnie około 8 tys. młodych ludzi działających w ponad 500 wspólnotach. Każdego roku realizują oni liczne ogólnokrajowe projekty celem aktywnego udziału w życiu publicznym.

Jesienią 2011 r. upadł, po 18 miesiącach sprawowania władzy, prawicowy rząd premier Ivety Radičovej. Teraz o głosy wyborców ubiega się aż 26 partii i ugrupowań. Według sondaży opinii społecznej największe szanse i to z niemal 40-procentowym poparciem ma lewicowa partia z liderem Robertem Fico, który rządził już na Słowacji w latach 2006-2010. Chrześcijańscy demokraci z Janem Figelem na czele plasują się w przedwyborczych sondażach na drugim miejscu, otrzymując ponad 10 proc. poparcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Słowacja: modlitwa i post przed wyborami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.