Słowacja: w 500 rocznicę Reformacji biskupi wzywają do współpracy i modlitwy
Do pogłębienia współpracy oraz intensywnej modlitwy o jedność chrześcijan wezwali w specjalnym oświadczeniu biskupi Słowacji. Opublikowano je po 88 sesji plenarnej, która 16 i 17 października obradowała w Spišskiej Kapitule.
Episkopat Słowacji zaznacza, że Kościół katolicki przeżywa 500 rocznicę Reformacji w duchu pokuty a jednocześnie z nadzieją. Wyraża ubolewanie, że z powodu historycznych napięć doszło do przejawów nietolerancji. Jednocześnie biskupi podkreślają, że podzielonych chrześcijan łączy sakrament chrztu, wysiłek, by żyć Słowem Bożym i budować królestwo Boże oraz być wiernymi Jezusowi Chrystusowi.
W dokumencie przypomniano, że po II Soborze Watykańskim w Kościołach i wspólnotach kościelnych podjęto wysiłek na rzecz pogłębiania dialogu. "Mamy nadzieję, że pewnego dnia poszukując prawdy będziemy mogli przeżywać dzięki Bożej łasce pełną wspólnotę chrześcijańską" - czytamy w dokumencie. Biskupi wyrażają wdzięczność, z powodu nawiązania szczególnie w minionych latach dobrych wzajemnych relacji i zrozumienia.
"Nie możemy zmienić przeszłości. W tej chwili stoją jednak przed nami nowe wyzwania. Słowacja potrzebuje nowej ewangelizacji i nie może porzucić linii prawa naturalnego i zdrowego rozsądku. Życie ludzkie i godność zasługują na ochronę - od poczęcia do naturalnej śmierci, konieczne jest również wspieranie rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Wspólnie możemy przyczynić się do prawdziwego, owocnego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i demokracji" - napisali słowaccy biskupi katoliccy.
Episkopat zachęca, aby 500. rocznica Reformacji była motywem intensywniejszej wspólnej modlitwy i poszukiwania jedności w duchu słów Pana Jezusa: "aby wszyscy byli jedno" (J 17,21).
Według spisu z 2011 roku Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej 65,8 proc. Słowaków należało do Kościoła rzymskokatolickiego, 8,9 proc. należało do różnych odłamów protestantyzmu, 0,9 proc. należało do Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji, 13,4 proc. nie należało do żadnej religii, 10,6 proc. się nie określiło a 0,4 proc. wyznawało inne religie].
Do najważniejszych protestanckich kościołów należą: Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania na Słowacji (5,9 proc. ) i Reformowany Kościół Chrześcijański (1,8 proc.).
Skomentuj artykuł