"Słowem i życiem ukazujmy piękno Ewangelii"

(fot. DrabikPany / Foter / CC BY)
KAI / psd

Poprzez słowo i świadectwo swojego życia ukazujmy mądrość, piękno i skuteczność Ewangelii - zaapelował abp Celestino Migliore. Uroczysta msza św. pod przewodnictwem Nuncjusz Apostolski w Polsce zwieńczyła pierwszy dzień IV Krajowego Kongresu Misyjnego, który przebiega pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału". Liturgię koncelebrował kard. Fernando Filonii wraz dwunastoma biskupami z różnych stron świata i kilkudziesięcioma kapłanami.

W homilii abp Migliore podkreślił, że misje zapisane są w DNA Kościoła w Polsce. - On rodził się, wzrastał i kształtował w społeczeństwie dzięki działalności misyjnej swojego patrona św. Wojciecha, który żyjąc wraz z innymi mnichami w ewangelicznej jedności świadczył o Chrystusie daleko poza granicami swojej ojczystej ziemi ponosząc na terenie dzisiejszego morza śmierć męczeńską. Zrealizował w ten sposób słowa Tertuliana "Krew męczenników jest posiewem chrześcijan" - powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że misjonarze tamtych czasów nie szli do ludów nie chrześcijańskich aby prowadzić z nimi dialog tak jak my go dziś rozumiemy. - Oni szli aby nawracać, czyli poprzez słowo i świadectwo swojego życia ukazywać mądrość, piękno i skuteczność Ewangelii, tak żeby inni to zobaczyli i się nawrócili. Na tym polega misja podążająca śladami samego Chrystusa - podkreślił abp Migliore.

DEON.PL POLECA

Stwierdził, że współczesna rzeczywistość w pewnym sensie niewiele różni od tej w jakiej żył św. Wojciech. - Nasze czasy są bardzo barbarzyńskie wobec tych, którzy w swoim osobistym życiu świadczą o niezgłębionym bogactwie Chrystusa, czego przykładem jest chociażby sytuacja chrześcijan w Iraku, którzy własnym życiem płacą za świadectwo wiary i swoich religijnych przekonań - powiedział hierarcha.

Wśród przyczyn rosnącej przemocy wymienił motywy ideologiczne i partykularne interesy, których jak zaznaczył - Nie można zaakceptować.

Zwrócił uwagę, że tam gdzie religia chrześcijańska napotyka na opór w życiu publicznym, czy jest z niego eliminowana, może to być reakcja na rozdźwięk między przesłaniem a życiem, czyli między Słowem Bożym a postawami tych którzy Je głoszą. - W takich przypadkach nasze odrzucenie każdej formy przemocy, oraz nasza stanowczość wobec mniej czy bardziej zakamuflowanych form marginalizacji wiary powinna iść w parze z osobistym rachunkiem sumienia - podkreślił abp Migliore.

W czasie liturgii Beata Biela i ks. Krzysztof Szczepanik otrzymali w Krzyże Misyjne z rąk prefekta kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoniego.

Na zakończenie liturgii organizatorzy wraz z uczestnikami Kongresu wystosowali telegram do Ojca Świętego Franciszka. Wyrazili w nim wdzięczność papieżowi za adhortację Evangelii Gaudium, zwłaszcza o duszpasterskim i misyjnym nawróceniu i wyjściu Kościoła na peryferie świata do ubogich i odrzuconych. Złożyli przy tym życzenia papieżowi by radość Ewangelii stale wypełniała jego serce i umacniała w Apostolskiej Posłudze Kościoła.

Rozpoczęty dziś w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny odbywał się pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału. Na program składają się liczne wykłady, debaty i imprezy ukazujące pracę misjonarzy w dziesiątkach krajów świata, specyfikę kultur i zwyczajów oraz problematykę animacji misyjnej i inkulturacji. Uczestnicy spotkania poznają też męczeńską kartę pracy misyjnej w dzisiejszym świecie. Organizatorem wydarzenia, które zakończy się w niedzielę są: Komisja KEP ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Słowem i życiem ukazujmy piękno Ewangelii"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.