"Słowo powinno być narzędziem prawdy"

"Słowo powinno być narzędziem prawdy"
Abp Henryk Hoser (fot. Janusz Halczewski)
KAI / pz

O odpowiedzialność za przekazywane słowo i umiejętne korzystanie z Internetu - zaapelował abp Henryk Hoser z okazji obchodzonej dziś w Kościele w Polsce Niedzieli Środków Społecznego Przekazu.

Jak zauważył biskup warszawsko-praski, obecnie nie grozi nam niedobór informacji tylko ich nadmiar, a w coraz większym natłoku niezwykle trudno jest wybierać. W związku z tym, abp Hoser zwraca uwagę na potrzebę formacji. "Internet może być zarówno narzędziem pracy, informacji i godziwej rozrywki, ale także sposobem na zabicie czasu będącym antidotum na nudę. Posługiwanie się nim wymaga więc przygotowania i wyostrzonej świadomości odbiorcy" - podkreślił.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego korzystanie z mediów powinno być nawet przedmiotem kształcenia szkolnego oraz wychowywania w rodzinie. "Rodzice powinni być na tyle uformowani aby potrafili nie tylko ostrzec dzieci przed niebezpieczeństwami wynikającymi z niewłaściwego korzystania z nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim pokazać to poprzez przykład swojego życia" - ocenił abp Hoser.

W dobie szybkiego przepływu informacji coraz mocniej nabiera znaczenia także odpowiedzialność za słowo, które powinno być, jak podkreślił abp Hoser - przede wszystkim narzędziem prawdy.

"Dziennikarzowi nie wolno być sługą kłamstwa, manipulacji, uwarunkowywania innych w sposób perfidny. On powinien być człowiekiem w pewnym sensie przejrzystym w tym co mówi i odpowiedzialnym za słowo" - mówił biskup diecezji warszawko-praskiej.

Nawiązując do chrześcijańskiego rachunku sumienia, abp Hoser przestrzegł: "Jeżeli dziennikarz błądzi już myślą, to oczywiście ukaże to w przekazie słownym, obrazem lub posługując się innymi komunikatorami i będzie powielał oraz amplifikował w sposób nieprawdopodobny to, co od niego wychodzi. Można budować innych lub ich niszczyć, a wszystko zależy od kształtu sumienia tego, kto przekazuje informacje".

"Media, w tym także cyfrowe, same w sobie nie mają sumienia, mogą jedynie przekazywać to, co stworzy człowiek" - przypomina abp Hoser.

Obchodzony w Kościele 45. Dzień Środków Społecznego Przekazu przebiega pod hasłem "Prawda, przepowiadanie i autentyczność życia w erze cyfrowej". Ma on wymiar światowy. W większości krajów dzień ten obchodzi się w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty - w Polsce jest to trzecia niedziela września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Słowo powinno być narzędziem prawdy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.