Spór o obchody Roku ks. Piotra Skargi
Stowarzyszenie Unum Principium, jeden z promotorów ogłoszenia roku 2012 Rokiem ks. Piotra Skargi, spiera się w tej sprawie z polskimi luteranami, którzy przyjęcie sejmowej uchwały o uhonorowaniu renesansowego kaznodziei przyjęli z zaniepokojeniem.
W uchwale podjętej podczas obrad Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie (14-16 października br.), wyrażono "zaniepokojenie decyzją Sejmu RP o ogłoszeniu roku 2012 rokiem ks. Piotra Skargi".
Zdaniem Synodu trudno określić, jakie wartości miałyby upamiętniać obchody tego roku. "Trudno uznać za usprawiedliwione niektóre decyzje i działania ks. Skargi w odniesieniu do polityki wyznaniowej i polityki państwa.
Na negatywne stanowisko polskich luteran wobec Roku ks. Skargi odpowiedziało Stowarzyszenie Unum Principium.
"Nie ma naszej zgody na cenzurowanie historii Polski i wyeliminowanie ze świadomości Polaków postaci ks. Piotra Skargi. Jego zasług dla ojczyzny nie podważali nawet komuniści - ideologiczni wrogowie Kościoła katolickiego - nadając jego imię ulicom w setkach polskich miast. Czy dzisiaj i ten stan rzeczy luteranie zechcą zmieniać?" - pyta Elżbieta Bączkowska, prezes Unum Principium w liście do przewodniczącego Rady Synodalnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. Waldemara Pytela.
- Piśmiennictwo badające okres reformacji zawiera informacje o wyroku śmierci wydanym na księdza Skargę przez jego religijnych przeciwników. Te same środowiska przez kilka wieków czynnie zwalczały ideę wyniesienia tego Wielkiego Polaka na ołtarze Kościoła katolickiego - stwierdziła Bączkowska w liście.
- Zachęcamy jednocześnie luteran do docenienia faktu, że nikt dziś w Polsce nie przeszkadza im w obchodzeniu ze szczególną czcią pamięci szwedzkiego króla Gustawa Adolfa, wielkiego nieprzyjaciela Polski i najeźdźcy na jej ziemie. Nikt też nie nawołuje do wyciągania konsekwencji z niewłaściwego zachowania się wielu luteran w czasie potopu szwedzkiego i nocy zaborów - brzmi fragment listu Stowarzyszenia Unum Principium.
Stowarzyszenie Unum Principium powstało w 2008 r. Jego siedziba mieści się w Łochowie k. Bydgoszczy. Głównym celem działalności jest propagowanie Mszy świętych w rycie trydenckim. Organizuje także zjazdy tradycjonalistów pod nazwą Spotkania Pokolenia Summorum Pontificum.
W 2008 r. stowarzyszenie protestowało w Bydgoszczy przeciwko musicalowi "Superstar with… Jesus Christ", uznając jego produkcję za bluźnierstwo i obrażanie uczuć religijnych. W ub. roku Unum Principium wyraziło z kolei protest przeciwko warszawskiemu koncertowi Madonny. Opowiadało się za ogłoszeniem roku 2012 Rokiem Księdza Piotra Skargi, gromadząc informacje o wciąż żywym kulcie wybitnego kapłana i kaznodziei.
Skomentuj artykuł