Spotkanie przedstawicieli religii z prezydentem

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
KAI / ad

Jako religie i Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki, chcemy w naszym państwie, w naszym kraju, budować fundament ducha" - deklarował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, podczas tradycyjnego, noworocznego spotkania przedstawicieli różnych religii z prezydentem RP, Bronisławem Komorowskim.

Odbyło się ono 24 stycznia w Pałacu Prezydenckim z udziałem duchownych i wiernych reprezentujących Kościół katolicki, Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego oraz wspólnotę judaistyczną i muzułmańską.

Kard. Nycz odwołał się do "proroczych słów" Jana Pawła II wygłoszonych w 1997 r. w Gnieźnie, w których Papież przestrzegał przed nowym murem, który może podzielić Europę, o ile nie będzie zbudowana na wartościach ducha. Dzisiaj, w Pałacu Prezydenckim, spotykamy się niejako w "imię tych słów", kontynuował metropolita warszawski, "dlatego, że jako religie i Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki, chcemy w naszym państwie, w naszym kraju, budować fundament ducha". "Nie żądając i nie spodziewając się żadnych przywilejów, mówił dalej kard. Nycz, pragniemy, by praca Kościoła katolickiego, innych Kościołów i religii w budowaniu fundamentu duchowego i etycznego Polski była zauważana i doceniana".

DEON.PL POLECA

Ksiądz Kardynał podkreślił, że "w sytuacji, kiedy tu i ówdzie pojawiają się próby redefiniowania obecności Kościoła w życiu społecznym, w panu prezydencie widzimy tego, który będzie pilnował i stał na straży tego, co się nazywa autonomią i współpracą Kościołów i religii z demokratycznym państwem".

Spotkanie rozpoczęło przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zauważył, że jest ono okazją do spojrzenia na Polskę jako wspólnotę skupiająca ludzi bardzo różnych pod względem języka, kultury i wyznania. Podkreślił, że "wspólnota nie wymaga tego, by wszyscy byli tacy sami, przeciwnie - "dobra wspólnota to taka, która potrafi ogarnąć, przytulić i docenić i wydobyć wszystko, co dobre, właśnie z różnic dzielących ludzi".

Prezydent stwierdził również, że dobra wspólnota oparta jest na fundamencie wartości. Swoich gości określił jako "wspólnotę ludzi, którzy mają silną motywację do myślenia o sobie, o innych, o świecie, także o ojczyźnie, w kategoriach optymizmu i wiary, że świat idzie ku lepszemu. Życzył, aby w tym duchu - mimo różnic - razem rozwiązywać wszystkie polskie problemy w wymiarze wspólnoty państwowej, religijnej, rodzinnej i lokalnej.

Zdaniem prezydenta spotkanie noworoczne z przedstawicielami różnych religii przypomina wielką historię Rzeczpospolitej wielu narodów, z drugiej strony jest wzywaniem ku przyszłości, bo ciągle musimy się uczyć i pracować na rzecz wspólnoty budowanej na poszanowaniu różnorodności.

Prezes Polski Rady Ekumenicznej, prawosławny arcybiskup Jeremiasz, dostrzegł w spotkaniu nawiązanie do najlepszych tradycji państwowości polskiej, respektującej równość wszystkich obywateli bez względu na wyznanie, narodowość i światopogląd. Wyraził radość, że sytuacja ekumeniczna w Polsce "jest wyjątkowa", a współpraca Kościołów chrześcijańskich w Polsce, nie tylko tych zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, ale także z Kościołem rzymskokatolickim i tzw. Kościołami wolnymi, układa się niezwykle dobrze. "Doświadczamy najczęściej równego traktowania ze strony władz państwowych i samorządowych. I za to serdecznie dziękuję, tym bardziej, że w historii, także tej niedalekiej, bywało różnie" - zauważył ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Abp Jeremiasz podkreślił, że im bardziej zbliżamy się do Boga, tym bardziej zbliżamy się do siebie. Dotyczy to nie tylko relacji miedzy chrześcijanami, ale także stosunku do niewierzących, "bo Chrystus umarł na krzyżu za każdego człowieka".

Naczelny rabin RP Michael Schudrich powiedział: "Czuję w tej chwili, że nasz Ojciec Bóg jest bardzo radosny, że wszystkie jego dzieci są razem".

Do wątku wspólnoty nawiązał w swoim przemówieniu także mufti Tomasz Miśkiewicz, który podkreślił: "Tworząc jedność musimy razem solidnie przekazać światu misję pokoju i sprawiedliwości".

W spotkaniu noworocznym z prezydentem RP najliczniej reprezentowany był Kościół rzymskokatolicki. Obok kard. Nycza przybyli: sekretarz generalny Konferencji Episkopatu bp Wojciech Polak, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu, biskup polowy RP Józef Guzdek i biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny reprezentował jego zwierzchnik metropolita Sawa oraz bp Jerzy, prawosławny ordynariusz polowy.

Byli także zwierzchnicy innych Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej: ewangelicko-augsburskiego - bp Jerzy Samiec, ewangelicko-refomowanego - bp Marek Izdebski z bp. - seniorem Zdzisławem Trandą, polskokatolickiego - bp Wiktor Wysoczański, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - bp Ludwik M. Michał Jabłoński i baptystycznego - prezbiter Gustaw Cieślar.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie przedstawicieli religii z prezydentem
Komentarze (1)
KT
Ktoś Tam
24 stycznia 2012, 21:28
Właśnie byłem na stronie Watykanu i ktoś chciał mnie ,,powiesić". Niezłe. Powiesić tego kogoś w zamian.