Spotkanie w rocznicę śmierci bł. K. Kózkówny

KAI / drr

Do Tarnowa przyjechały delegacje rolników z archidiecezji częstochowskiej i przemyskiej oraz diecezji rzeszowskiej, radomskiej i tarnowskiej. Uroczystości odbyły się w miejscu beatyfikacji dziewicy i męczennicy, która miała miejsce 10 czerwca 1987 roku. Na placu, gdzie wówczas znajdował się papieski ołtarz, stoi teraz największy kościół w diecezji tarnowskiej, któremu patronuje bł. Karolina. Dziś dziękowano także za 20 lat miejscowej parafii. - 25 lat temu w tym miejscu zgromadził się Kościół - najliczniejszy w historii diecezji tarnowskiej. Była to trudna do policzenia rzesza - wspominał w homilii bp Białogłowski.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników apelował, by wpatrując się w życie i przesłanie bł. Karoliny, przyjrzeć się swemu powołaniu. "Jesteśmy powołani do życia i pracy. Dziś dziękujemy za rolników, którzy pozostają wierni polskiej ziemi, choć nie jest im łatwo się utrzymać - mówił biskup. Kaznodzieja apelował do rządzących, aby na problemy polskiej wsi popatrzyli z troską i odpowiedzialnością.

Podczas Mszy św., senatorowie przekazali uchwałę Senatu przyjętą z okazji 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny.

Senator Stanisław Hodorowicz powiedział, że bł. Karolina jest przykładem - znakiem dla współczesnych, by "człowiek mógł się kształtować, by z osoby przekształcać się w osobowość". - Pragnęliśmy uczcić wielki dar, jaki został nam dany od Boga, przez Kościół - dla ludzi, by wiedzieli jaka była ich przeszłość, by przypomnieć skąd przyszli i dokąd zmierzać powinni - dodał senator.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał - Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego.

DEON.PL POLECA

Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka, przypieczętowane heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Jan Paweł II 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie. Jest ona patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej, a jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.

Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, czy Miasteczko Modlitewne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spotkanie w rocznicę śmierci bł. K. Kózkówny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.