Relikwie polskich męczenników w Rzymie

Relikwie polskich męczenników w Rzymie
(fot. mararie / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / mh

W rzymskiej bazylice świętego Bartłomieja na wyspie Tiberina, będącej miejscem pamięci męczenników XX i XXI wieku, odbyła się w piątek ceremonia złożenia relikwii błogosławionych: Karoliny Kózkówny, Stanisława Starowieyskiego i księdza Jerzego Popiełuszki.

Mszy św., w 28. rocznicę śmierci księdza Popiełuszki, przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Obecni byli m.in. arcybiskupi Józef Michalik i Stanisław Gądecki.

W kazaniu metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wyraził w imieniu polskiego Kościoła radość z tego, że troje polskich błogosławionych będzie czczonych także w rzymskiej bazylice.

Kardynał Nycz przedstawił sylwetki błogosławionych. Przypomniał o przypadającej w piątek rocznicy śmierci księdza Jerzego i mówił, że jego grób odwiedziło 18 milionów osób.

W bazylice, zbudowanej w 997 roku, w której znajdują się relikwie świętego Wojciecha, złożono podczas mszy fragment kości błogosławionej Karoliny Kózkówny (1898-1914), zabitej przez rosyjskiego żołnierza podczas próby gwałtu, list Stanisława Starowieyskiego (1895-1941) wysłany do żony z Dachau oraz jeden z kamieni, za pomocą których zatopiono w Wiśle ciało księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku.

W uroczystej Mszy św. udział wzięła grupa hierarchów uczestniczących w watykańskim synodzie biskupów na temat nowej ewangelizacji, a także delegacja pielgrzymów z Polski, wśród nich krewni błogosławionych Stanisława Starowieyskiego i księdza Jerzego Popiełuszki. Kamień-relikwię ks. Popiełuszki złożyli jego brat i siostra.

Bazylika powierzona opiece rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego jest miejscem pamięci tzw. nowych męczenników czasów współczesnych z woli Jana Pawła II. W 1999 roku, w ramach przygotowań do Jubileuszu roku 2000, polski papież powołał Komisję ds. Nowych Męczenników, którzy zginęli za wiarę w XX wieku. Komisja zebrała dokumentację 12 tysięcy męczenników i świadków wiary pochodzących z całego świata.

W październiku 2002 roku podczas uroczystej modlitwy ekumenicznej w nawie głównej została umieszczona ikona poświęcona męczennikom XX wieku. W pozostałych kaplicach znajdują się relikwie i pamiątki wielu innych osób, między innymi arcybiskupa Oscara Romero z Salwadoru, zastrzelonego w 1980 roku przez prawicowe komando śmierci, gdy odprawiał Mszę św.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relikwie polskich męczenników w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.