Spowiedź polskich biskupów na Jasnej Górze
Dziś, w kolejnym dniu dorocznych rekolekcji Episkopatu Polski biskupi będą się spowiadać. Spowiedź poprzedzi specjalne nabożeństwo pokutne. Pasterze spowiadać się będą w konfesjonałach w Kaplicy Pokutnej oraz w Kaplicy Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Do sprawowania sakramentu wyznaczono kilku kapłanów - poza rekolekcjonistą - tych samych, którzy od wielu lat spowiadają biskupów.
Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański czas rekolekcji i spowiedzi nazwał wejściem w siebie, które pozwala wszystko "ustawić z powrotem na Chrystusa i tylko w Nim znajdować odpowiedź i źródło własnych energii".
- To bardzo ważny moment naszych rekolekcji, konieczny do nawrócenia i zbliżenia się do Boga - zauważył bp Wacław Depo. Ordynariusz zamojsko-lubaczowski podkreślił, że "jeśli chcemy być współpracownikami Boga w dziele zbawienia ludzi i siebie samych, to musimy stanąć w prawdzie, która jest również prawdą trudną, bolesną, ale konieczną dla życia". - Bez przemiany, bez nawracania, nie ma trwania w łasce uświęcającej i wtedy człowiek popełnia podstawowy błąd, zaczyna uważać, że jest samowystarczalny, siebie stawia w miejsce Boga, jako kryterium wszelkich zachowań, ocen itd. - powiedział bp Depo. Przywołując słowa papieży biskup podkreśla, że dzisiaj największym niebezpieczeństwem, które zagraża człowiekowi jest zanik poczucia grzechu.
-To jest bardzo niebezpieczne, bo wtedy nie jest potrzebny Bóg, a Chrystus przyszedł po to, by dokonać dzieła naszego zbawienia i pojednać z Bogiem, bez poczucia grzechu możemy uczynić Chrystusa niepotrzebnym Zbawcą - zauważa ordynariusz zamojsko-lubaczowski.
Z kolei bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca przypomniał, że sakrament pokuty i pojednania jest źródłem Bożego Miłosierdzia. - Człowiek musi zawsze na nowo sięgać do tego źródła, tam jest niezwykła moc, tam jest źródło odnowy, siły człowieka, by oczyszczony z grzechu mógł stawić czoła złym siłom, temu co nas zwodzi i na złą drogę prowadzi - powiedział ordynariusz sosnowiecki.
Biskupi uczestniczący w rekolekcjach dziś wieczorem obejrzą ponadto film "Prawdziwie spadła z nieba" o nowej sukni na Cudowny Obraz Matki Bożej. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przypomniał, że Wotum Narodu Polskiego jest wyrazem naszej wiary do Jezusa i Jego Matki. Podkreślił, że nowa suknia, wystrój ołtarza czy bazyliki nie są wyrazem bogactwa materialnego Kościoła, ale pokazują żywą wiarę Polaków. - Kościół jest bogaty wiarą ludzi - powiedział ks. Prymas.
"Prawdziwie spadła z nieba. Jasnogórskie Wotum Narodu, Suknia i Korony Wdzięczności, Miłości, Cierpienia i Nadziei" to film w reżyserii Zdzisława Sowińskiego z Telewizji Polskiej. Opowiada o tym, jak tworzono najnowsze suknie i korony na Cudowny Obraz Matki Bożej, nałożone uroczyście 4 września, rok temu.
W trzecim dniu rekolekcji po porannej Mszy św., której przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej kard. Kazimierz Nycz, biskupi wysłuchają także trzech konferencji.
Rekolekcje biskupów zakończą się w jutro rano Mszą św. za zmarłych członków Konferencji Episkopatu Polski, którą sprawował będzie prymas abp Józef Kowalczyk.
Skomentuj artykuł