Stolica Apostolska 2010 – wydarzenia

Zobacz galerię
Stolica Apostolska 2010 –  wydarzenia
Stolica Apostolska – najważniejsze wydarzenia (fot. Józef Augustyn SJ/DEON.pl)
KAI / ad

Kalendarium Stolicy Apostolskiej – najważniejsze wydarzenia 2010 roku.

10 – podczas Mszy św. w Kaplicy Sykstyńskiej papież ochrzcił 14 dzieci.

11 – w czasie spotkania z dyplomatami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej Ojciec Święty omówił najważniejsze zagadnienia międzynarodowe minionego roku i pokreślił, że Kościół ma obowiązek troski o losy całej ludzkości. Przypomniał też, że ochrona środowiska naturalnego i życia ludzkiego jest niezbędnym warunkiem wszelkich dążeń pokojowych.

16 – papież otrzymał honorowe obywatelstwo Fryzyngi w Bawarii.

17 – w czasie odwiedzin rzymskiej synagogi Ojciec Święty zapewnił, że Kościół katolicki nadal pragnie utrzymywać więzi braterstwa i przyjaźni z ludem Przymierza.

LUTY

20 – papież otrzymał 1. egzemplarz nowego wydania „Annuario Pontificio” na rok 2010. Wynika z niego m.in., że na koniec 2008 r. na świecie było 1 147 mln katolików – o 1,7% więcej niż rok wcześniej i stanowią oni obecnie 17,4% ludności świata. Kapłanów było w tym czasie 409 tys. (niemal bez zmian), biskupów – ponad 5 tys., Kościół zaś dzielił się na prawie 3 tys. jednostek terytorialnych różnego szczebla (diecezje, prałatury terytorialne, wikariaty i administratury apostolskie i inne)

27 – przewodniczący Papieskiej Rady Kultury abp Gianfranco Ravasi zapowiedział utworzenie specjalnej fundacji pod nazwą „Dziedziniec wiary” dla niewierzących zainteresowanych życiem duchowym i dialogiem z katolicyzmem. Będzie to spełnienie słów Benedykta XVI na ten temat, wypowiedzianych w grudniu 2009 na przedświątecznym spotkaniu z Kurią Rzymską.

MARZEC

13 – ks. prał. Charles Scicluna z Kongregacji Nauki Wiary przedstawił nowe procedury kościelne dotyczące przypadków molestowania seksualnego przez duchownych. Poinformowano, że co roku zgłaszanych jest ok. 250 takich przypadków, przy czym jedynie 10% z nich ma związek z pedofilią, 60% – to czynności homoseksualne i 30% – heteroseksualne wobec młodzieży powyżej 15. roku życia. W 10% przypadków papież przeniósł winnych do stanu świeckiego a w dalszych 10% uczynili to oni sami. W większości przypadków Stolica Apostolska zabrania takim duchownym, ze względu na ich wiek, sprawowania publicznego sprawowania czynności kapłańskich i udzielania sakramentów, zalecając im jednocześnie pokutę i modlitwę.

17 – w łonie Kongregacji Nauki Wiary powstała międzynarodowa komisja ds. badania objawień w Međugorju z kard. Camillo Ruinim na czele.

20 – w Watykanie ogłoszono tekst listu papieża do katolików Irlandii (podpisany dzień wcześniej) w związku z przypadkami nadużyć seksualnych wobec nieletnich, jakich w ciągu minionych dziesięcioleci dopuszczali się duchowni katoliccy w tym kraju. Wyrażał on zarówno uznanie dla wkładu Kościoła na Zielonej Wyspie do dzieła ewangelizacji całego kontynentu, jak i surowe potępienie tego, co wydarzyło się tam w ostatnich dziesięcioleciach. Ojciec Święty wezwał tamtejszy episkopat i duchowieństwo do rocznej pokuty za grzechy pedofilii, a wiernych do modlitewnego i duchowego wspierania swych księży; zapowiedział też przeprowadzenie przez specjalną komisję watykańską wizytacji tego kraju.

22 – Watykan uruchomił dwie strony internetowe: www.resources.va i www.twitter.com/news_va_en

29 – w Wielki Poniedziałek papież przewodniczył Mszy św. z okazji 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II; koncelebransami było wielu biskupów i księży, również z Polski, w tym kard. Stanisław Dziwisz. W kazaniu papież przypomniał postać swego poprzednika, wezwał wszystkich, aby byli świadkami wiary, nadziei i miłości, których uczył papież Wojtyła, Polakom zaś powiedział, że powinni być z niego dumni i świadczyć o nim.

 

12 – Watykan ogłosił przewodnik z wyjaśnieniami mającymi ułatwić właściwe rozumienie procedur kanonicznych Kongregacji Nauki Wiary (zob. 13 III) stosowanych w przypadku nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się duchowni. Podstawą tych działań są Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 i motu proprio „Sacramentorum sanctitatis tutela” Jana Pawła II z 30 IV 2001.

17-18 – podróż Benedykta XVI na Maltę.

19 – uroczysty obiad w Sali Książęcej Pałacu Apostolskiego w Watykanie z okazji 5. rocznicy wyboru Benedykta XVI z udziałem m.in. 46 kardynałów, dygnitarzy Kurii Rzymskiej i najbliższych współpracowników Ojca Świętego.

29 – w Watykanie ukazał się nowy Rocznik Statystyczny Kościoła Katolickiego na 2010 r. Wynika z niego, że na świecie żyje obecnie 1166 mln katolików, przy czym najszybszy wzrost ich liczby nastąpił w Afryce – o 33% i w Azji – o 15%, w Europie liczba ta prawie się nie zmieniła.

30 – papież spotkał się w Watykanie z pięcioma biskupami-wizytatorami Legionistów Chrystusa. Wizytacja – na polecenie papieża – trwała od 25 lipca 2009, gdy ujawniono nowe fakty potwierdzające zarzuty nadużyć seksualnych przeciw założycielowi zgromadzenia, ks. Marcialowi Macielowi Degollado z Meksyku (1920-2008).

MAJ

2 – Benedykt XVI w Turynie w związku z trwającym obecnie wystawieniem na widok publiczny Całunu

11-14 – podróż papieża do Portugalii

31 – w Watykanie zapowiedziano, że jesienią tegoż roku czterej hierarchowie z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady rozpoczną wizytację apostolską niektórych diecezji w Irlandii, Kongregacja Wychowania Katolickiego będzie koordynowała podobną wizytację miejsc kształcenia duchownych irlandzkich w tym kraju i w Rzymie a Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – wizytację klasztorów męskich i żeńskich na Zielonej Wyspie.

CZERWIEC

3 – w Boże Ciało Benedykt XVI przewodniczył Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu w bazylice św. Jana na Lateranie, z powodu ulewnego deszczu nie odbyła się natomiast – po raz pierwszy od 25 lat – procesja eucharystyczna do bazyliki Matki Bożej Większej

4-6 – podróż apostolska Ojca Świętego na Cypr

9-11 – z udziałem ok. 15 tys. duchownych z całego świata w Rzymie uroczyście zamknięto Rok Kapłański (trwał od 19 VI 2009). 10 VI odbyło się wieczorne czuwanie modlitewne pod przewodnictwem Ojca Świętego, który w obszernym przemówieniu do jego uczestników przypomniał im i podkreślił, że podstawowym priorytetem kapłana jest jego codzienna modlitwa i więź z Chrystusem. Nazajutrz papież przewodniczył na Placu św. Piotra uroczystej Mszy św., podczas której kapłani odmówili wraz nim akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi przed ikoną „Salus Populi Romani”.

14 – w przemówieniu do wykładowców i studentów Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów dla Stolicy Apostolskiej, Benedykt XVI zwrócił uwagę, że przedstawiciel papieski ma być znakiem obecności Następcy św. Piotra w danym kraju i miejscowym Kościele oraz jego miłości do tego kraju i tamtejszych wiernych.

20 – Ojciec Święty wyświęcił na kapłanów w bazylice św. Piotra 14 diakonów z diecezji rzymskiej

29 – podczas Mszy św. w bazylice watykańskiej, tradycyjnie (od ponad 30 lat) z udziałem delegacji Patriarchatu Konstantynopola, papież wręczył paliusze 38 arcybiskupom metropolitom, w tym nowemu prymasowi Polski, metropolicie gnieźnieńskiemu abp. Józefowi Kowalczykowi.

30 – papież mianował dotychczasowego stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy nowojorskiej siedzibie ONZ abp. Celestino Migliorego nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce.

 

4 – wizyta papieża w Sulmonie w Abruzji z okazji 800. rocznicy urodzin św. Celestyna V, papieża.

7-9 – 45. posiedzenie Rady Kardynałów ds. Badania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej pod przewodnictwem kard. T. Bertonego. Ogłoszono, że w r. 2009 przychody Stolicy Świętej wyniosły prawie 250,2 mln euro, a wydatki – blisko 254,3 mln euro, czyli rok ten zamknęła ona deficytem w wysokości nieco ponad 4,1 mln euro. Na zakończenie obrad podziękowano wszystkim, którzy wspierają materialnie posługę apostolską i działalność charytatywną Ojca Świętego.

SIERPIEŃ

3 – na posiedzeniu Papieskiej Rady „Cor Unum” i Fundacji „Populorum progressio” w Santo Domingo (20 VII-3 VIII) poinformowano, że za pośrednictwem obu tych organizacji Kościół katolicki wykona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 186 projektów społecznych (rolnictwo, oświata, służba zdrowia itp.) wartości ponad 2 mln dolarów.

7 – papież niespodziewanie odwiedził sanktuarium maryjne Matki Bożej Potrzebujących w Pereto (Abruzja), a następnie wypoczywających w pobliskich okolicach kardynałów Fiorenzo Angeliniego i Angelo Sodano.

24 – Kongregacja Ewangelizacji Narodów wsparła sumą 1,2 mln euro 131 katolickich ośrodków pomocy zarażonym wirusem HIV w 41 krajach, głównie w Afryce, oraz przekazała 300 tys. euro na pomoc dla uchodźców, przede wszystkim w Kongu (Kinszasa), Sudanie i Haiti.


WRZESIEŃ

5 – wizyta Benedykta XVI w Carpineto Romano w diecezji Anagni-Alatri, gdzie 200 lat temu urodził się Vincenzo Gioacchino Pecci, czyli późniejszy papież Leon XIII

16-19 – podróż papieża do Wielkiej Brytanii (Szkocja i Anglia)

PAŹDZIERNIK

3 – podróż Ojca Świętego do Palermo

10-23 – Zgromadzenie Specjalne dla Bliskiego Wschodu Synodu Biskupów pod hasłem „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: wspólnota i świadectwo. «Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli» (Dz 4, 32)”. Wzięło w nim udział 9 patriarchów, 19 kardynałów, 65 arcybiskupów, 19 arcybiskupów tytularnych, 53 biskupów diecezjalnych, 21 biskupów tytularnych oraz 36 ekspertów duchownych i świeckich, 34 audytorów i 14 delegatów ekumenicznych z innych wyznań, jak również kilku przedstawicieli judaizmu i islamu. W czasie obrad szczególnie wiele uwagi poświęcono trudnej sytuacji chrześcijan w tym regionie świata, mówiono o prześladowaniach i przemocy, jakiej doświadczają szczególnie w Iraku, a także w Palestynie i w innych krajach, zastanawiano się, co robić, aby powstrzymać masowe ich wyjazdy z tych ziem, będących kolebką chrześcijaństwa. Uczestniczący w pracach Synodu jako goście wysocy dostojnicy muzułmańscy zapewniali, że obecność chrześcijan w tych krajach jest bardzo ważna dla samego islamu. Na zakończenie obrad ojcowie synodalni wystosowali obszerne orędzie do ludu Bożego, w którym podjęli główne tematy tego wydarzenia, m.in. współpracę i dialog ze współobywatelami – muzułmanami oraz wezwali wspólnotę międzynarodową do pamiętania i wspierania chrześcijan w tym regionie.

12 – w Watykanie przedstawiono motu proprio Benedykta XVI „Ubicumque et semper”, ustanawiające Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Pierwszym jej przewodniczącym został abp Rino Fisichella.

16 – Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta RP Bronisława Komorowskiego; uczestniczył on w kanonizacji św. Stanisława Kazimierczyka a w Grotach Watykańskich przy grobie Jana Pawła II wziął udział we Mszy św., której przewodniczył abp Józef Michalik, a współkoncelebrowali m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz Stanisław Ryłko i abp Kazimierz Nycz.

 

2 – papież przesłał depeszę kondolencyjną do katolików obrządku syryjskiego po brutalnym ataku terrorystów islamskich na ich katedrę w Bagdadzie 31 października; zginęło wówczas ponad 50 osób, w tym 2 kapłanów.

6-7 – podróż Ojca Świętego do Hiszpanii (Santiago de Compostela, Barcelona).

9-11 – w Teheranie odbyło się VII sympozjum katolicko-islamskie nt. „Religia i społeczeństwo: perspektywa chrześcijańska i muzułmańska”; współorganizowali je Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Ośrodek ds. Dialogu Międzynarodowego Organizacji Kultury i Związków Islamskich w stolicy Iranu.

20 – na konsystorzu w bazylice św. Piotra papież wręczył insygnia kardynalskie 24 arcybiskupom, biskupom i kapłanom, wśród nich metropolicie warszawskiemu Kazimierzowi Nyczowi. Po tych nominacjach Kolegium Kardynalskie liczyło 203 i było najliczniejsze w dziejach Kościoła; prawa wyboru papieża miało 121 z nich.

23 – w Watykanie przedstawiono książkę wywiad-rzekę z Benedyktem XVI pt. „Światłość świata”, którą przeprowadził niemiecki dziennikarz Peter Seewald. Jest to już trzecia tego rodzaju rozmowa ks. Josepha Ratzingera z tym dziennikarzem – dwie poprzednie zaowocowały książkami: „Sól ziemi” w 1997 oraz „Bóg i świat” (2001).

GRUDZIEŃ

9 – w Watykanie przedstawiono nowe Muzeum Misyjne, które ma swoją siedzibę w gmachu Kongregacji Ewangelizacji Narodów

17 – Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydało oświadczenie, ostro potępiające VIII Zgromadzenie Chińskich Przedstawicieli Katolickich, które obradowało w Pekinie 7-9 grudnia. Podkreślono, że tego rodzaju spotkanie z udziałem biskupów, bez zgody papieża, jest sprzeczne z prawem kanonicznym, osłabia Kościół i zaufanie wiernych do pasterzy. Dokument zwraca również uwagę, że wielu uczestników tego zgromadzenia wzięło w nim udział pod przymusem, co świadczy dodatkowo o braku wolności religijnej w Chinach. Na zakończenie Biuro Prasowe ponawia prośbę do wszystkich katolików na całym świecie o modlitwę w intencji Kościoła w tym kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska 2010 – wydarzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.