Stolica Apostolska sporządziła dokument po szczycie klimatycznym w Katowicach
Dokument zwraca uwagę, że światowi liderzy mieli duży problem z odejściem od krótkoterminowych interesów gospodarczych oraz politycznych i skupieniem się na całościowym dobru wspólnym.
Wołanie najbiednieszych i krzyk umęczonej ziemi wymagają bardziej ambitnych i pilnych działań - to wniosek, jaki płynie z deklaracji opublikowanej przez delegację Stolicy Apostolskiej po zakończeniu szczytu klimatycznego, który w pierwszej połowie grudnia odbył się w Katowicach.
Dokument zwraca uwagę, że światowi liderzy mieli duży problem z odejściem od krótkoterminowych interesów gospodarczych oraz politycznych i skupieniem się na całościowym dobru wspólnym. Ostatecznie po długiej i złożonej debacie doszli do porozumienia w sprawie zasad wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 r.
Stolica Apostolska wyraża wdzięczność i uznanie przywódcom państw oraz innym uczestnikom szczytu za podjęcie dialogu i wypracowanie zbioru przepisów potwierdzających podjęte trzy lata temu zobowiązania. Oświadczenie Stolicy Apostolskiej wskazuje również na obecne w dokumencie braki. Zbiór przepisów nie odzwierciedla w wystarczającym stopniu pilnej potrzeby stawienia czoła zmianom klimatycznym.
Co więcej, wydaje się on lekceważyć prawa człowieka, a to ma zasadnicze znaczenie dla ukazania ludzkiego oblicza zmian klimatycznych, których negatywne skutki dotykają najbardziej bezbronnych na ziemi.
Delegacja Stolicy Apostolskiej pod przewodnictwem sekretarza stanu kard. Pietro Parolina starała się wskazać, że postęp w zakresie rozumienia godności osoby ludzkiej, przeciwdziałanie ubóstwu poprzez promowanie integralnego rozwoju idzie w parze z łagodzeniem negatywnego wpływu zmian klimatycznych.
Pilnym wezwaniem pozostaje zatem ograniczenie wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Stolica Apostolska zachęca do podjęcia bardziej ambitnych starań w zakresie wnoszenia wkładu na poziomie krajowym i wdrażania mechanizmów ograniczających emisję gazów cieplarnianych, odpowiedniego zarządzania dekarbonizacją obecnej gospodarki opartej na paliwach kopalnych, przejrzystego podziału sposobów, w jaki każdy kraj podejmie realizację swoich zobowiązań, zajęcia się kwestią strat i szkód, zapewnienia solidnych zobowiązań finansowych, a także promowania edukacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnej świadomości oraz zmiany stylu życia.
Skomentuj artykuł