Strój Matki Teresy... zastrzeżonym znakiem towarowym

Strój Matki Teresy... zastrzeżonym znakiem towarowym
(fot. wikipedia.org / Manfredo Ferrari / CC BY-SA 4.0)
asianews.it / psd

Białe bawełniane sari z niebieską obwódką, które Matka Teresa z Kalkuty przeznaczyła dla założonego przez siebie zgromadzenia zostało zastrzeżonym znakiem towarowym.

Został on zarejestrowany w dniu, w którym Matka Biednych została kanonizowana.

Typowa sukienka indyjska, którą Misjonarki Miłosierdzia noszą na całym świecie od 1950 r., jest obecnie objęta prawami własności intelektualnej zgromadzenia założonego przez świętą z Kalkuty. Wniosek rejestracyjny złożono pod koniec 2013 roku. Został on poddany "rygorystycznemu procesowi badawczemu" i po trzech latach, 4 września 2016 r. w dniu kanonizacji Matki Teresy został zatwierdzony.

- Misjonarze Miłosierdzia nie wierzą w reklamę i dotychczas informacja ta nie była podawana do wiadomości publicznej - powiedział Biswajit Sarkar, pełnomocnik ds. Własności intelektualnej. - Jednak, ponieważ jesteśmy świadkami niesprawiedliwego i nieuczciwego wykorzystania projektu na całym świecie, staramy się uświadamiać, że strój jest zastrzeżony - mowił Biswajit Sarkar.

Siostra Gertruda, druga zakonnica, która dołączyła do misjonarek, powiedziała, że Matka Teresa w 1948 roku w tym stroju wyruszyła na ulice Kalkuty. - Od 1950 roku sukienka stała się identyfikacją sióstr i "uznana za symbol pokoju i miłości na całym świecie - dodała.

Suknia zakonna ma szczególne znaczenie na misjonarek. Kolor biały oznacza prawdę i czystość, a trzy niebieskie obwódki oznaczają śluby zakonne zakonu: pierwszy reprezentuje ubóstwo, drugi posłuszeństwo, a trzeci, najszerszy, reprezentuje śluby czystości i Najdoskonalszej darmowej usługi dla najuboższych z biednych. Krzyż noszony na lewym ramieniu symbolizuje to, że dla Misjonarek Miłosierdzia Jezus na krzyżu jest kluczem do serc.

W tamtych czasach kobiety, które mieszkały w Kalkucie używały podobnego rodzaju sari. Tak więc Matka przybrała strój, który był zarówno symboliczny, jak i praktyczny - nie tylko pomagał identyfikować się z biednymi, ale też nadaje się do upiornego klimatu Kalkuty.

W 1958 roku Misjonarki Miłosierdzia otworzyły w Titagarh dom dla chorych trędowatych w i stwierdziły, że wielu z nich nie ma pracy. Kupiły więc niezbędne narzędzia i poprosiły ich o zrobienie sari dla zakonnic. W ten sposób narodziła się tradycja, że to trędowaci szyją około 4000 sari rocznie, które są rozdzielone między zakonnice na całym świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roberto Allegri

Kiedy dotykam trędowatych i przemywam ich rany, dotykam ciała samego Chrystusa. Matka Teresa

Roberto Allegri ukazuje drogę Matki Teresy do świętości w żywych i poruszających obrazach. Przedstawia wydarzenia i osoby, które wpłynęły na jej decyzję...

Skomentuj artykuł

Strój Matki Teresy... zastrzeżonym znakiem towarowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.