Stygmatyzacja homosekualistów jest niezgodna z nauczaniem Kościoła

Stygmatyzacja homosekualistów jest niezgodna z nauczaniem Kościoła
(fot. archidiecezja.lodz.pl)
KAI / sz

Pytania o to, jak Kościół pomaga osobom homoseksualnym, jakie jest stanowisko Episkopatu w tej sprawie, a także jak powinien wyglądać nasz stosunek do takich osób - padały w czwartek wieczorem podczas "Dialogów u św. Anny" z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego.

Jedno z nadesłanych pytań brzmiało: "jak należy przeciwdziałać rozpowszechnianiu przez duchownych i publicystów określających się jako katoliccy, treści promujących marginalizację osób homoseksualnych i zaniechanie praktycznej pomocy w ich prawidłowej integracji?". - Ja ubolewam nad tym, że pojawiają się niektórzy publicyści, którzy z jednej strony mówią: jesteśmy katolikami, a z drugiej strony stygmatyzują ludzi dotkniętych homoseksualizmem, bo to jest niezgodne z najbardziej podstawową prawdą, którą głosi Kościół o tym, że każdej osobie należy się szacunek - powiedział abp Jędraszewski. Dodał też, że takiej osobie należy pomagać przy zachowaniu maksimum szacunku.

Inne pytanie skierowane do abp. Jędraszewskiego dotyczyło tego, że wśród osób homoseksualnych, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach odwagi, ponad 30 proc. potrafiło zmienić swoją orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.

Autorka prosiła o omówienie dostępności i skuteczności wymienionych ośrodków w miejscach sprawowania funkcji biskupich przez abp. Jędraszewskiego oraz powiedzieć, jakie kroki organizacyjne zostaną podjęte w tym zakresie w archidiecezji krakowskiej.

- Jeśli chodzi o tę część pytania, to jestem najbardziej bezradny, ponieważ nie potrafię powiedzieć, jak procentowo to wygląda w poszczególnych ośrodkach, tego nie sprawdzałem, nie wiem czy nawet takie dane są podawane. Po prostu nie wiem. Tym bardziej trudno mi odpowiedzieć na pytanie, jak ta problematyka będzie urzeczywistniana w archidiecezji krakowskiej, za mało tutaj jestem i zbyt wiele innych spraw, które muszę poznać i jakoś objąć. Dużo jest spraw, które praktycznie każdego dnia spotykam, by jeszcze znaleźć czas na tę ważną niewątpliwie sprawę, więc proszę autorkę tego pytania o pewną wyrozumiałość - powiedział arcybiskup.

DEON.PL POLECA

W tym kontekście pytano też o oświadczenie Prezydium Episkopatu Polski z 2015 r., w którym negatywnie ustosunkowano się do zamiaru nadania związkom partnerskim i związkom osób tej samej płci takiego samego statusu prawnego, jakim cieszy się małżeństwo. - Jeśli chodzi o stanowisko Episkopatu wobec związków homoseksualnych, to oczywiście trudno się zgodzić z tym, by Episkopat uważał te związki jako małżeństwa i aprobował to, żeby tym związkom przyznawać status małżeństwa w sensie tym, w jakim dotyczy to dotychczas w prawie polskim związków pomiędzy kobietą i mężczyzną - odpowiedział abp Jędraszewski.

- Trudno, żebyśmy idąc za nauczaniem tradycyjnym Kościoła i wizją człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, człowieka będącego kobietą i mężczyzną, aprobowali od strony prawnej coś, co w tą Bożą wizję uderza i z nią się nie zgadza" - podkreślił hierarcha. - Po prostu tak sądzę. Trudno w moim przekonaniu najgłębszym, żeby Kościół aprobował od strony prawnej, często także aprobaty społecznej coś, co jest niezgodne z nauczaniem Kościoła o ludzkiej naturze - powiedział arcybiskup.

Kolejne "Dialogi u św. Anny" odbędą się 21 września i będą poświęcone tematowi katechezy w szkole i w parafii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stygmatyzacja homosekualistów jest niezgodna z nauczaniem Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.