Sudan: inicjatywa "101 Dni dla Pokoju"
"101 Dni dla Pokoju" – to nowa inicjatywa Kościoła katolickiego w Sudanie. Ma przygotować społeczeństwo na historyczne referendum w sprawie niepodległości południowej części kraju. W odróżnieniu od muzułmańskiej w większości na północy, południe zamieszkują chrześcijanie i animiści.
Referendum zostało wyznaczone na 11 stycznia przyszłego roku. Aby jego wynik był wiążący, musi w nim wziąć udział co najmniej 60 proc. uprawnionych do głosowania. „101 Dni dla Pokoju” to kampania, która potrwa od 21 września, czyli Międzynarodowego Dnia Pokoju, aż do 1 stycznia, kiedy to Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Pokoju. Na każdy ze 101 dni dzielących te daty przygotowano osobną inicjatywę: marsze pokoju, międzyreligijne spotkania z muzułmanami czy programy medialne. O szczegółach tego przedsięwzięcia informuje jego inicjatorka, s. Cathy Arata z organizacji Solidarność z Południowym Sudanem.
- W ciągu tych 101 dni chcemy stworzyć sakralną przestrzeń modlitwy – powiedział s. Arata. – W tym czasie będziemy prosić wszystkich obywateli Sudanu o modlitwę w intencji pokoju. Inicjatywa ta wyszła od Kościoła katolickiego, ale nie jest ona skierowana jedynie do katolików. Do modlitwy i udziału w różnych wydarzeniach zapraszamy chrześcijan innych wyznań, a także wyznawców innych religii. 21 września w pierwszym dniu kampanii we wszystkich katedrach i kościołach parafialnych będą sprawowane Msze w intencji pokoju. Później w październiku we wszystkich parafiach codziennie będą się odbywać godzinne adoracje Najświętszego Sakramentu, również w intencji pokoju. Wierzymy, że moc modlitwy może przemienić nasze serca i zmienić świat – mówiła organizatorka sudańskiej inicjatywy.
Skomentuj artykuł