Św. Urszula Ledóchowska wzorem dla nauczycieli

Św. Urszula Ledóchowska wzorem dla nauczycieli
Św.Urszula Ledóchowska
KAI / jm

"«Wychowanie do wartości, wychowaniem do świętości» - to słowa, które mogą stanowić dobry program wychowawczy dla nauczycieli, a dla rodzin konkretny kierunek pracy - powiedziała w Bydgoszczy s. dr Elżbieta Sozańska USJK ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

W bydgoskim Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II odbywają się rekolekcje dla wychowawców, nauczycieli oraz rodziców.

DEON.PL POLECA




Urszulanka głosi nauki o wychowaniu na przykładzie rodziny Ledóchowskich. Siostra m.in. wykłada w łódzkim seminarium oraz jest konsultantem do spraw nauki religii w Wydziale Katechetycznym łódzkiej kurii. - Temat świętości był na przestrzeni wieków w tej rodzinie żywy.

Na pewno trudno mówić dzisiaj o wychowaniu do świętości w rodzinie, kiedy tych rodzin jest coraz mniej. Chcę jednak pokazać, że Pan Bóg wspiera wysiłki rodziców i ludzi, którzy świadomie dążą do owej świętości - powiedziała.

Siostra dr Elżbieta Sozańska USJK przypomniała, że świętość jest darem samego Boga, a dążenie do niej nacechowane jest nieustannym wysiłkiem. - Nasze rekolekcje odbywają się w miesiącu, w którym tak bardzo wspominamy Żołnierzy Wyklętych.

Ludzi, którzy nie są kanonizowani, a zapłacili za drogę, jaką obrali, najwyższą cenę. Jest to niezwykła ilość pięknych synów i córek naszego narodu, także osób z rodziny Ledóchowskich, którzy dla Boga poświęcili swoje życie. I nie można dojść do takiej postawy bez wysiłku. To praca nad sobą, zmaganie się ze słabościami, które człowieka niejednokrotnie upokarzają, oraz współpraca z Bożą łaską - dodała siostra.

Rekolekcje stały się okazją do postawienia konkretnych pytań: czym jest świętość, jak ona wyglądała u Ledóchowskich oraz jak każdy z nas może z tego skorzystać? - Na pewno św. Urszula Ledóchowska w swojej kobiecości, relacjach, pracy zawodowej była bardzo naturalna. I to nadal ma niewątpliwie swój urok, z którego warto czerpać.

Natomiast teraz, kiedy mam więcej lat i jestem w zgromadzeniu, które założyła, fascynuje mnie jako wychowawczyni, nie tylko młodych ludzi. To wychowawczyni wychowawców oraz formatorka formatorów. Rekolekcje są ukazaniem pewnego koloru życia rodziny Ledóchowskich. Czy jest tam coś specyficznego? Tak, to przylgnięcie do Boga - zakończyła s. Sozańska USJK.

Za organizację rekolekcji jest odpowiedzialne Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Bydgoskiej. - Wychowywać to przede wszystkim dawać świadectwo osobistego umiłowania takich wartości, jak prawda, uczciwość, dobroć, życzliwość i miłosierdzie. Rekolekcje są czasem, aby się nad tym zatrzymać. Są wysiłkiem, który możemy przełożyć na pracę z młodymi czy w rodzinie - powiedział diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. dr Waldemar Różycki.

Nauczyciele i wychowawcy, którzy należą do duszpasterstwa, od kilku lat podejmują konkretny program formacyjny. Każdy rok jest poświęcony m.in. życiu konkretnej postaci, która jest wzorem pedagoga. Ostatnio była to Sługa Boża Anna Jenke. Tym razem jest to św. Urszula Ledóchowska. - Wybieramy osoby, które w kwestii wychowania, nauczania, człowieczeństwa, wzrastania w duchu chrześcijańskich wartości mają nam wiele do powiedzenia. W tym wszystkim rozważamy, w jaki sposób te ideały przekazać współczesnej młodzieży - powiedziały Małgorzata Sasin i Arleta Dziewiątkowska.

Urszula Ledóchowska (Julia Ledóchowska) urodziła się 17 kwietnia 1865 w Loosdorf w Austrii. Założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego była jedną z dziewięciorga dzieci Antoniego Augusta Ledóchowskiego (1823-1885), rotmistrza huzarów, szambelana cesarskiego i Józefiny z d. Salis-Zizers (1831-1909) z pochodzenia Szwajcarki. Zmarła 29 maja 1939 roku w Rzymie. Została beatyfikowana w Poznaniu 20 czerwca 1983 roku przez Jana Pawła II oraz kanonizowana 18 maja 2003 roku przez papieża Polaka w Rzymie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Św. Urszula Ledóchowska wzorem dla nauczycieli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.