Świadectwo rodziny przemawia do otoczenia

KAI / apd

Rodzina, która świadczy, ma dar przemawiania do otoczenia – mówił bp Jan Wieczorek w gliwickiej katedrze podczas Mszy ŚW. inaugurującej w niedzielę 23 maja III Metropolitalne Święto Rodzin. Eucharystie rozpoczynające wielką familijną imprezę odbyły się w stolicach biskupich metropolii katowickiej. Święto rodziny potrwa do 30 maja.

W homilii bp Wieczorek przypomniał znaczenie Zesłania Ducha Świętego. Zauważył, że uroczystość postrzegana była jako Święto Odwagi Chrześcijańskiej, ponieważ uczniowie otrzymali moc głoszenia nauki wobec otoczenia.

- W naszej religijności brakuje ujawniania wiary. Rodzina chrześcijańska, która świadczy do kogo przynależy, ma w sobie dar przemawianie do ludu. To są te dary języka. To świadectwo, z kim jesteśmy związani, przemawia do otoczenia – mówił bp Wieczorek. Zauważył też, że obecne prawo nie zabrania świadczyć, ale możliwe są szykany ze strony społeczeństwa, dlatego konieczna jest odwaga.

Ordynariusz gliwicki, nawiązując do myśli przewodniej tegorocznego święta rodziny, przypomniał, że wzorem powinien być ojciec syna marnotrawnego. Ta biblijna postać nie wypomina przeszłości, ale z miłości patrzy w przyszłość.

Podczas Mszy zgromadzeni odnowili przyrzeczenia chrzcielne oraz małżeńskie. Na zakończenie bp Wieczorek powierzył ojców Bogu Ojcu i św. Józefowi. Wspólna modlitwa w katedrze zgromadziła działaczy ruchów i stowarzyszeń skupiających rodziny katolickie oraz licznych wiernych z terenu całej diecezji gliwickiej.

- Myślę, że jako przedstawiciele ruchów swoja obecnością pokazujemy, jak ważne jest to święto i rodzina, którą akcentuje. To właśnie z niej wychodzi wszystko: relacje, miłość, odniesienie i przebaczenie. Wszystko, na co spojrzymy, ma korzenie w rodzinie – powiedziała w rozmowie z KAI Małgorzata Turek z Ruchu Focolari.

Metropolitalne Święto Rodzin odbywa się w ponad 15 miastach, głównie na terenie województwa śląskiego oraz w Opolu. Wydarzeniu towarzyszą liczne konferencje oraz propozycje rodzinnego spędzania czasu m.in. na piknikach, festynach i warsztatach. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.swieto-rodziny.pl

Trzeciej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny towarzyszy hasło „Ojciec fundamentem rodziny”. Honorowy patronat nad wydarzeniem odjęli abp Damian Zimoń i bp Jan Wieczorek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świadectwo rodziny przemawia do otoczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.