"Będziemy rozmawiać językiem ewangelii"
Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat - powiedział podczas inauguracji ŚDM 2016 metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz do młodych ludzi zebranych na krakowskich Błoniach.
Kardynał mówił, że zegar umieszczony na fasadzie Bazyliki Mariackiej w sercu Krakowa "odmierzał dni, godziny, minuty i sekundy dzielące nas od chwili, którą teraz przeżywamy".
"Ale ważniejszy jest zegar, rejestrujący myśli i uczucia w naszych sercach; przygotował nas duchowo do rozpoczynającego się dziś spotkania młodych uczniów Mistrza z Nazaretu" - powiedział metropolita krakowski.
"Przybyliście ze wszystkich kontynentów i narodów, ze wschodu i zachodu, z północy i południa naszego globu. Przynosicie ze sobą wiele doświadczeń. Nosicie w sobie wiele pragnień. Mówicie wieloma językami. Ale od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem ewangelii" - powiedział kard. Dziwisz. "To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju" - podkreślił.
Podziękował pielgrzymom za przybycie i przypomniał, że Kraków to miasto Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II, w którym dorastał on do służby Kościołowi i miasto, w sposób szczególny związane z Bożym Miłosierdziem.
Kard. Dziwisz powitał pielgrzymów w języku włoskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.
"Módlmy się, aby doszła do głosu prawda, że wszyscy jesteśmy braćmi, siostrami, że jesteśmy dziećmi jednego Boga. W miłosiernym sercu Boga jest miejsce dla wszystkich" - podkreślił kard. Dziwisz witając młodych ludzi na krakowskich Błoniach podczas inauguracji ŚDM 2016 metropolita.
Przy dużym krzyżu obok ołtarza na krakowskich Błoniach zapłonął Ogień Bożego Miłosierdzia. Iskrę wniosła Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wraz z wolontariuszami ŚDM.
Do ołtarza na krakowskich Błoniach przyniesione zostały także relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny.
Iskra Miłosierdzia wędrowała na Błonia z Łagiewnik przez miejsca w Krakowie wyjątkowo ważne dla Jana Pawła II, zarówno z czasów pontyfikatu, jak i wcześniejszych, m.in. przez Franciszkańską 3 i kościół św. Floriana. Ta wędrówka była dokumentowana i na Błoniach pielgrzymi na telebimach mogli zobaczyć film o tym, jak przebiegała.
Ogień Bożego Miłosierdzia będzie płonął podczas wszystkich wydarzeń centralnych ŚDM. W niedzielę, podczas Mszy Posłania, papież Franciszek przekaże ogień reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów.
Ogień miłosierdzia został przywieziony krakowskich Łagiewnik w grudniu 2013 r. przez ówczesnego kustosza sanktuarium kustosza Jana Zająca. Od tego czasu nieustannie płonie w kaplicy wieczystej Adoracji, gdzie modlą się przybywający się tam pielgrzymi.
Jak mówił, "pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o pokój dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu".
"Modlimy się w tej mszy świętej za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych w ostatnim czasie, a w sposób szczególny módlmy się za kapłana, który poniósł dzisiaj śmierć i to podczas sprawowania Eucharystii" - zaznaczył.
Skomentuj artykuł