"Czekamy na papieża Franciszka z wielką nadzieją"
Łagiewniki są gotowe, czekają z wielką nadzieją i radością na przyjazd papieża Franciszka, który poprzez wizytę w sanktuarium chce nam wskazać na to szczególne miłosierdzie, które dokonuje się w sercu człowieka - powiedział ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.
Papież Franciszek jest trzecim - po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI - papieżem, który nawiedza to miejsce, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał.
Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk przyznał, że przygotowania duchowe do ŚDM trwają już od trzech lat, codziennie odbywa się modlitwa o pokój, miłosierdzie i owocne przeżycie Światowych Dni Młodzieży, które są wydarzeniem ważnym dla całego świata. - Wydarzenie to jest szczególnym potwierdzeniem tej prawdy, którą ukazał nam na przełomie tysiącleci Jan Paweł II, czyli że Boże Miłosierdzie jest dla współczesnego świata niezawodnym źródłem nadziei - podkreślił kustosz. - To dlatego z taką ufnością przybywają tu pielgrzymi z różnych stron świata, aby tej nadziei zaczerpnąć, aby doświadczyć tutaj Bożej dobroci, przebaczenia i pokoju serca - dodał.
Zdaniem duchownego człowiek często bywa zagubiony i dlatego potrzebuje pokoju, a ten pokój rodzi się z serca pojednanego z Bogiem. - Dlatego w Łagiewnikach od rana do wieczora trwa spowiedź. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybywają pielgrzymi z całego świata, aby po wielu latach uporządkować swoje życie - wyjaśnił.
Na błoniach łagiewnickich tuż przy sanktuarium powstała "Strefa Pojednania". Ustawione zostały konfesjonały i tam w różnych językach młodzież będzie mogła skorzystać z sakramentu spowiedzi.
- Dla nas to wielka radość, że do tego grona spowiedników włącza się w czasie tej pielgrzymki osobiście papież Franciszek. Kiedy tu przybędzie, nawiedzi najpierw kaplicę z relikwiami s. Faustyny, a później tak jak każdy z pielgrzymów pragnie przybyć do bazyliki, aby przejść przez łagiewnicką bramę miłosierdzia i następnie zasiąść w konfesjonale jako jeden ze spowiedników - powiedział ks. Ślusarczyk.
I dodał, że po dopełnieniu tej posługi papież Franciszek przejdzie do ołtarza, aby tam, tak jak jego poprzednicy, Jan Paweł II i Benedykt XVI, również w modlitwie polecić Panu Jezusowi wszystkie sprawy Kościoła, świata, przede wszystkim wszystkich rodzin i młodzieży, która przybyła z różnych stron świata.
- Mamy nadzieję, że papież Franciszek może skieruje krótkie słowo, udzieli nam błogosławieństwa, abyśmy na tych drogach miłosierdzia również dojrzewali do świętości - powiedział ks. Ślusarczyk.
- Chcemy, aby to wydarzenie Światowych Dni Młodzieży, poprzez różne spotkania, modlitwy, spowiedź i katechezy przyniosły jak najpiękniejsze owoce - zaznaczył kustosz sanktuarium.
- Łagiewniki są gotowe, czekają z wielką nadzieją i radością, bo jest to już czwarta wizyta papieska do tego miejsca. Papież Franciszek również pragnie nam wskazać na to szczególne miłosierdzie, które dokonuje się w sercu człowieka przez sakrament spowiedzi świętej - podkreślił.
Papież Franciszek przyjedzie do Łagiewnik w sobotę 30 lipca. O godz. 8.30 nawiedzi kaplicę św. Faustyny. Obecne będą tam siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta, którymi siostry się opiekują. Papież Franciszek będzie modlił się w kaplicy przed grobem św. Faustyny.
O godz. 8.45 papież przejedzie papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia. Następnie przejdzie przez Bramę Miłosierdzia do sanktuarium. Tam o godz. 9.15 rozpocznie się Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży. Ojciec Święty wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim.
W darze papież Franciszek otrzyma obraz Jezusa Miłosiernego z dedykacją w formie modlitwy, autorstwa malarza Janusza Antosza.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach jest jednym z najbardziej umiędzynarodowionym miejscem kultu w Polsce. Jan Paweł II poświęcił Bazylikę Miłosierdzia Bożego 17 sierpnia 2002 r. podczas pielgrzymki do Polski. Zawierzył wówczas świat Bożemu Miłosierdziu w uroczystym Akcie zawierzenia. W uroczystościach udział wzięło ponad 22 tys. wiernych z całego świata.
Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach to jedno z najważniejszych miejsc na świecie związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II, tu znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego.
Skomentuj artykuł