Komendant watykańskiej żandarmerii o lokalizacji ŚDM

Komendant watykańskiej żandarmerii o lokalizacji ŚDM
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / psd

Jestem pewien, że jest to miejsce najlepsze spośród wszystkich, które były brane pod uwagę - powiedział dziś w Krakowie szef watykańskiej Żandarmerii, pytany o Brzegi jako główną lokalizację uroczystości Światowych Dni Młodzieży. Od wczoraj Domenico Giani wraz z grupą współpracowników wizytuje miejsca, które w lipcu odwiedzi papież Franciszek. Objazd zakończy się dziś.

Giani wyraził zadowolenie z jakości współpracy z polską policją i Biurem Ochrony Rządu. "Widzimy tu ogromy profesjonalizm połączony z miłością do Ojca Świętego" - powiedział przedstawiciel Watykanu. Dodał, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem dlatego jest optymistą co do finału całego przedsięwzięcia. Z tą opinią w pełni zgodził się komendant główny polskiej policji, nadinsp. Jarosław Szymczyk.

W rozpoczętej wczoraj, dwudniowej wizytacji miejsc, które w lipcu odwiedzi papież Franciszek uczestniczą watykańskie służby bezpieczeństwa oraz przedstawiciele Sala Stampa czyli Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Celem objazdu jest ustalenie dokładnych tras i czasów przejazdu pomiędzy poszczególnymi punktami miejscami tak, można było przygotować precyzyjny i ostateczny plan wizyty. Chodzi też o zapewnienie jak najlepszych warunków pracy akredytowanym przy Watykanie dziennikarzom z całego świata. Tę grupę, tzw. volo papale, stanowić będzie blisko 90 dziennikarzy. Wiadomo już, że Centrum Prasowe zlokalizowane będzie na terenie kompleksu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

DEON.PL POLECA

Sześcioosobowej delegacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo papieża przewodniczy Domenico Giani, komendant żandarmerii watykańskiej. Sala Stampa reprezentuje Matteo Bruni.

Wczoraj odwiedzono Częstochowę i Oświęcim, natomiast dziś uczestnicy objazdu wizytują Kraków i Brzegi.

Wczoraj przedstawiciele Watykanu odwiedzili Jasną Górę, gdzie papież spodziewany jest 28 sierpnia. Ten punkt programu znalazł się na trasie papieskiej pielgrzymki do Polski na osobistą prośbę papieża Franciszka. "Oczywiście jest to dla nas wielka radość, ale i zobowiązanie, by w jak najlepszy sposób do tej wizyty się przygotować" - powiedział KAI o. Robert Jasiulewicz, rzecznik sanktuarium.

Dodał, że podczas spotkania podjęto ustalenia dotyczące przebiegu liturgii, spotkań papieża, tras dojazdu, dojść. "To są szczegóły, które trzeba uzgodnić, by dzień 28 lipca był spokojnym czasem naszej wspólnej modlitwy" - tłumaczy paulin.

Głównym punktem pielgrzymki Ojca Świętego na Jasnej Górze ma być Msza św. celebrowana na szczycie, która stanowić będzie uwieńczenie narodowego dziękczynienia za chrzest Polski w jego 1050. rocznicę.

"To będzie wyjątkowe spotkanie dla Polaków - twierdzi rzecznik sanktuarium i wyjaśnia, że "o ile w Krakowie będzie to spotkanie młodzieży świata, międzynarodowe, to na Jasnej Górze będzie naszym narodowym świętem, dziękczynienia przez Maryję za dar chrztu".

Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, która wraz z Polską Agencją Prasową odpowiada za obsługę medialną w czasie papieskiej pielgrzymki podkreśla, że jest ogromne zainteresowanie papieską pielgrzymką do Polski i dlatego powinniśmy ten czas dobrze wykorzystać.

- To jest wydarzenie o skali globalnej. Zarówno Światowe Dni Młodzieży, jak i pielgrzymka apostolska Ojca Świętego w Polsce to moment w historii naszego kraju wyjątkowy, bo nigdy wcześniej nie przyjechało tylu pielgrzymów i nigdy nie było tylu dziennikarzy - zauważył prezes KAI, który uczestniczy w objeździe.

Podkreślił, że jest to "szczególna chwila". - Jako Kościół, jako kraj mamy takie swoje pięć minut, by być na czołówkach wszystkich mediów światowych - stwierdził Marcin Przeciszewski.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w ostatnim tygodniu lipca - od 26 do 31 - pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komendant watykańskiej żandarmerii o lokalizacji ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.