"Oto odpowiedź chrześcijanina na dżihadyzm"
Wierzcie Jezusowi, a nie tym, którzy wam proponują łatwe życie - apelował do uczestników Światowych Dni Młodzieży kard. Christoph Schönborn.
Arcybiskup Wiednia wygłosił katechezę dla kilku tysięcy niemieckojęzycznych pielgrzymów, którzy zgromadzili się w wielkim namiocie na Małym Rynku w Krakowie.
Hierarcha odniósł się do wczorajszego zabójstwa kapłana podczas odprawiania Mszy św. we Francji. Zginął on z rąk dwóch młodych dżihadystów. Kardynał wskazał, że ksiądz ten stał się prawdziwym barankiem Bożym na ołtarzu, na którym zmieszał swą krew z krwią Chrystusa. Chrystus jest Panem świata, jest jego Królem, ale wiszącym na krzyżu, zaś śmierć francuskiego duchownego jest tego znakiem - przekonywał metropolita Wiednia.
Czy jest odpowiedź na dżihadyzm? - zastanawiał się arcybiskup stolicy Austrii. Po zamachach z 11 września 2001 r. w Stanach Zjednoczonych prezydent George W. Bush zapowiedział "totalną wojnę z dżihadyzmem".
Natomiast odpowiedzią Jezusa jest krzyż - mówił kard. Schönborn.
71-letni hierarcha, mający świetny kontakt z młodzieżą, długo odpowiadał na jej pytania. Jedno z nich dotyczyło udzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym, które zawarły nowe związki małżeńskie. Metropolita Wiednia podkreślił, że papież Franciszek w swej adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia" odrzucił zarówno rygoryzm (zabrania się wszystkim), jak i laksyzm (pozwala się wszystkim), gdyż oba są - jak się wyraził - nieludzkie.
Jako "dobry jezuita" Franciszek zaproponował rozeznanie sytuacji życiowej każdego konkretnego człowieka. Dopiero po takim stanięciu w prawdzie może zapaść decyzja o ewentualnym przystępowaniu do sakramentów. Rozeznawanie duchowe to wielka sztuka w życiu chrześcijańskim, to sztuka sztuk - zauważył kardynał.
Do kwestii reakcji na wczorajszy zamach odniósł się również krakowski biskup Grzegorz Ryś.
"Reakcją na dramaty świata może być gniew lub miłosierdzie. Ludzie znający Boga wybierają miłosierdzie" - mówił dziś biskup Grzegorz Ryś do młodych podczas katechezy na stadionie Cracovii w ramach Światowych Dni Młodzieży.
Odnosząc się do wczorajszego mordu dżihadystów na francuskim księdzu, bp Ryś powiedział: "Jeśli nie zareagujemy miłosierdziem (...) na krew ks. Jacquesa, to będziemy niestety karmić swój gniew, który zabije nas szybciej niż innych ludzi".
Biskup odwołał się do fragmentu Apokalipsy św. Jana, w którym dusze zabitych dla słowa Bożego pytają przed ołtarzem Boga jak długo jego wierzący będą mordowani i otrzymują szokującą odpowiedź, że nie dość jeszcze zostało zabitych.
"Nie wiem czy wam się to słowo kojarzy z miłosierdziem? Czy jak słyszycie miłosierdzie, to taki macie właśnie obraz przed oczami?" - zapytał. Odniósł się w tym pryzmacie do wczorajszego brutalnego zabójstwa francuskiego księdza Jacquesa Hamela i podkreślił, że zgadza się ze słowami biskupa tamtejszej diecezji, który stwierdził, że Kościół nie ma innych narzędzi niż wybaczenie i braterstwo.
"Miłosierdzie, które głosimy nie jest tylko orędziem - jest również punktem oskarżenia. Świat nie rozumie tego orędzia, nawet my w Kościele go nie rozumiemy. Widać wyraźnie, że to, co się ostatnio rozbudziło, to gniew" - stwierdził bp Ryś.
Zauważył następnie, że krew męczenników woła do Boga - zadał jednak pytanie, o co woła. To wołanie znajduje się między wołaniem krwi Abla, sprawiedliwego zabitego z zazdrości, a wołaniem krwi Chrystusa. "Krew Chrystusa krzyczy jednak głośniej - woła o miłosierdzie. Czy ktoś z was ma wątpliwości, że krew księdza Jacquesa woła z krwią Chrystusa o przebaczenie?" - pytał młodzież bp Ryś.
Krakowski biskup pomocniczy przyznał, że informacje mówiące o gwałtach i przemocy na świecie mogą wzbudzać przerażenie i poczucie bezsensu oraz rodzić gniew - przyznał krakowski biskup pomocniczy. "Gniew nie jest jednak żadnym rozwiązaniem. Bo jeśli spotykasz Jezusa Miłosiernego, jeśli naprawdę Go spotkasz, to musi mieć to konsekwencję w Twoim życiu i w stosunku do bliźniego" - nauczał.
Bp Ryś zachęcił młodych do otwierania się na Boże miłosierdzie jako odpowiedź na zło tego świata. "Teraz jest czas miłosierdzia. Jeśli nie zareagujemy miłosierdziem na tragiczne wydarzenia w świecie, na te sytuacje, która nas przerażają, na krew ks. Jacquesa, to będziemy niestety karmić swój gniew, który zabije nas szybciej niż innych ludzi. Dlatego wybierajmy miłosierdzie" - powiedział na zakończenie.
Katechezy podczas Światowych Dni Młodzieży głoszone są w 33 językach przez 310 biskupów. Można wziąć w nich udział od środy do piątku.
>> Obejrzyj wideo-przesłanie chrześcijan do dżihadystów z ISIS
Skomentuj artykuł