ŚDM: Kraków stolicą duchowości. Co się wydarzy?

ŚDM: Kraków stolicą duchowości. Co się wydarzy?
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI/ ed

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie można nie tylko spotkać papieża Franciszka i młodych z całego świata, ale także wspólnoty i ruchy religijne, które w ramach Festiwalu Młodych będą zapoznawać pielgrzymów ze swoją duchowością.

Wśród nich znajdą się m.in. członkowie wspólnoty Emmanuel, jezuickiej Magis czy Wspólnoty z Taize. To właśnie pośród wspólnot będzie biło serce młodego Kościoła.

Wspólnota Magis

Jezuicką wspólnotę Magis będzie można spotkać w Krakowie w czterech miejscach. Jak mówi o. Paweł Kowalski SJ, wszystkie wydarzenia będzie spinać hasło "Wypłyń na głębię".

DEON.PL POLECA

Na Małym Rynku w Krakowie zaaranżowane zostanie "Magis Caffee ŚDM", które będzie działać od 26 do 29 lipca. Będzie to miejsce, w którym młodzi pielgrzymi, w różnych językach, będą mogli wziąć udział w warsztatach nt. powołania, pod nazwą "Zobacz kotku co masz w środku". Tam też odbędą się powołaniowe konferencje. Będzie też czas na wspólną modlitwę. W kościele św. Barbary poprowadzą ją Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie.

Magis Caffee to także miejsce świadectw - nie tylko do kapłaństwa, ale także do małżeństwa (to powiedzą małżonkowie z 10-letnim stażem) i życia konsekrowanego. - Będziemy się zastanawiać, jak Pan Bóg do nas mówi - wyjaśnia o. Kowalski.

Drugie miejsce przygotowane przez wspólnotę to Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa i jej otoczenie, czyli m.in. Akademia Ignatianum. Tam młodzież będzie mogła zapoznać się z ignacjańską duchowością, będzie też nauka medytacji i rachunku sumienia. Tam też odbędzie się ewangelizacyjny koncert połączony z modlitwą uwielbienia, który przygotuje jezuicka wspólnota modlitewna z Warszawy.

Ponadto będzie można posłuchać konferencji nt. dialogu międzyreligijnego czy styku polityki i Ewangelii.

Przy ul. Kopernika, 27 i 28 lipca, wspólnota planuje prezentację polskiej kultury, m.in. naukę ludowych tańców i degustację polskich potraw.

Pielgrzymi, którzy będą chcieli dłużej porozmawiać z jezuitami, będą mogli to zrobić na Powołaniowym Expo na stadionie Cracovii.

Zgodnie z tradycją poprzednich ŚDM, jezuici zorganizują także festiwal filmowy TIF, który odbędzie się na płycie Małego Rynku. Poprowadzi go o. Christof Wolf, jezuita z Niemiec. Podczas festiwalu zaprezentują się młodzi twórcy z różnych części świata, m.in. z Rosji, Meksyku czy Japonii.

Chemin Neuf

Chemin Neuf będzie można spotkać podczas Światowych Dni Młodzieży w bazylice św. Floriana. Tam wspólnota zorganizuje przestrzeń "Paradise in the City", która będzie złożona z czterech miejsc: miejsce świadectw i formacji w bazylice Świętego Floriana, miejsce modlitwy i adoracji w ogrodzie św. Jana Pawła II, miejsce przyjęć młodych w zaaranżowanym na zewnątrz salonie oraz miejsce świętowania na scenie Chemin Neuf.

Bazylika św. Floriana, miejsce celebracji liturgicznych, świadectw oraz formacji, będzie otwarta przez cały dzień, od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca.

Tam każdego dnia będą odbywały się celebracje liturgiczne (Jutrznia, Msza Św., Kompleta). Będzie można także usłyszeć Polski Chór, złożony z młodych Polaków, którzy przygotowywali się przez cały rok, by wystąpić podczas ŚDM. Chór będzie towarzyszył orkiestrze liturgicznej.

Każdego poranka odbędą się katechezy prowadzone przez francuskiego biskupa i animowane przez Wspólnotę Chemi Neuf.

Wieczory będą upływać pod znakiem Jana Pawła II. Wspólnota przygotowała na ten czas świadectwa oraz konferencje w duchu nauczania św. Jana Pawła II: rodzina i powołanie osobiste, jedność chrześcijan, zaangażowanie w świecie i ruchach politycznych.

Francois de Muizon, filozof i teolog, wykładowca etyki w Katolickim Instytucie w Lyonie, specjalizujący się w teologii ciała zaproponuje pielgrzymom przejście drogą śladami Jana Pawła II. "Ma to pomóc zrozumieć, że nasze ciało jest stworzone do miłości" - mówią organizatorzy.

Z kolei na scenie Chemin Neuf wystąpi m.in. Paradise Street Band - grupa złożona z 70 młodych artystów, którzy przyciągają publiczność poprzez animacje, tańce i spektakle. Zaplanowano także spektakl ewangelizacyjny z tańcem, uwielbieniem i świadectwami oraz wieczór świadectw o Bożym Miłosierdziu, podczas którego szczególnymi gośćmi będą Ben Woodman i Jason Ballard - twórcy filmów wykorzystywanych na całym świecie przez Alpha Młodzi.

Międzynarodowy repertuar w kilku językach zaprezentuje z kolei Międzynarodowy Chemin Neuf Worship Band, mający doświadczenie w animowaniu uwielbienia i modlitwy.

W programie będzie też czas na wieczór pojednania i modlitwy o pokój, podczas którego będzie można wysłuchać świadectw. Wieczór odbędzie się na terenie Bazyliki św. Floriana oraz w ogrodzie św. Jana Pawła II.

Ogród będzie miejscem modlitwy, adoracji i przyjęć duchowych - każdy potrzebujący osobistej rozmowy będzie mógł o nią poprosić. To tutaj jako młody wikariusz lubił spacerować św. Jan Paweł II. Jego wystawione na stałe relikwie pozwolą pielgrzymom modlić się do świętego papieża. W każdym momencie dnia będzie możliwa adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 15.00 przed relikwiami św. Jana Pawła II zaplanowano modlitwę koronką do Miłosierdzia Bożego.

Wspólnota Chemin Neuf w ramach ŚDM prowadzi animacje, koncerty i modlitwy od 1997 roku.

Komunia i Wyzwolenie

Wspólnota Komunia i Wyzwolenie przygotowuje happening pt. "Zadaj pytanie Papieżowi". Celem jest sprowokowanie młodych do odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcą się spotkać z papieżem. Ma im w tym pomóc przejście przez multimedialną wystawę, która przypomni im ich zwykłe życie - w szkole, w domu, na uczelni, w pracy.

"Chodzi o to życie codzienne, po to chcemy się spotkać z papieżem, żeby to nasze życie było lepsze, piękniejsze, bardziej prawdziwe, żeby się umocnić - wyjaśniają pomysłodawcy happeningu.

Emmanuel

Wspólnota Emmanuel zaprasza młodych pielgrzymów do Nowej Huty. Tam, popołudniami od 26 do 28 lipca, zlokalizowana będzie scena. Będzie to miejsce koncertów, prezentacji różnych dzieł wspólnoty, modlitwy i cichej adoracji. Wokół sceny stanie kilka dużych namiotów, w których uczestnicy ŚDM i okoliczni mieszkańcy będą mogli porozmawiać przy kawie i lepiej poznać charyzmat Emmanuela. Gospodarzami tego miejsca będą wolontariusze, którzy przygotowali program kulturalny, sportowy i rozrywkowy.

Miasteczko w Nowej Hucie rozpocznie swoją działalność we wtorek, od Mszy św. Tego dnia zaplanowano także koncert. W środę odbędzie się wielojęzyczna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia a wieczorem, o godz. 19.00, wielki koncert, podczas którego wystąpi m.in. Paddy Kelly. Będzie też występ mima i świadectwa. W czwartek młodzi pielgrzymi obejrzą musical, przygotowany przez Międzynarodową Szkołę Nowej Ewangelizacji z Niemiec, o życiu bł. Karla Leisnera. Po nim zaplanowano adorację krzyża, która ma pomóc młodym w przygotowaniu się do piątkowej drogi krzyżowej, organizowanej w ramach Wydarzeń Centralnych.

Poza tym wspólnota przygotowała m.in. speed dating, gry i zajęcia sportowe. Cały czas będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu i księża gotowi do rozmowy i spowiedzi. Wspólnota Emmanuel będzie gospodarzem także w trzech innych kościołach - tam, poza przedpołudniowymi katechezami, będzie czas na indywidualną modlitwę czy rozmowę.

Na scenie w Nowej Hucie odbędą się katechezy po polsku. W pozostałych kościołach, którymi będzie się "opiekować" wspólnota, odbędą się katechezy po francusku, niemiecku i angielsku.

W kościele Przemienienia Pańskiego u ojców pijarów będą popołudniami wolontariusze z Marcy Team, którzy przed kościołem będą oferować kawę, herbatę. Będą też zapraszać na adorację do kościoła. Emmanuel będzie też obecny w Miasteczku Powołaniowym.

L'Arche

Członków L'Arche będzie można spotkać w Śledziejowicach pod Wieliczką. Spotkanie tam przygotowuje ok. tysiąca osób ze wspólnoty francuskiej i wolontariusze spoza federacji L'Arche, którzy będą pomagać w opiece nad osobami niepełnosprawnymi.

W tym miejscu odbędą się też katechezy głoszone przez biskupa z Francji, oddelegowanego do pracy na rzecz wspólnoty.

L'Arche przygotowało także kilkuminutowy film, który będzie wyświetlany na telebimach w miejscu wydarzeń centralnych, w momencie, gdy pielgrzymi będą gromadzić się w sektorach. Będą to migawki pokazujące jak może wyglądać relacja z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

L'Arche to międzynarodowa wspólnota, której rdzeniem są osoby niepełnosprawne intelektualnie. Pierwszą wspólnotę założył w 1964 r. Jean Vanier. Wspólnota jest obecna w ok. 40 krajach.

Sant’Egidio

Wspólnota Sant’Egidio wszystkich pielgrzymów zaprasza do Modlitwy o Pokój.

Modlitwa odbędzie się w środę 27 lipca w kościele NMP z Lourdes, przy ul. Misjonarskiej 37. Rozpocznie się o godz. 19.00.

"Każdego dnia docierają do nas obrazy wojen toczących się w zbyt wielu miejscach na świecie. Nie chcemy stawać się wobec nich obojętni i bezradni - chcemy wołać do Pana o pokój wymieniając w modlitwie wszystkie te miejsca, w których toczą się wojny i konflikty, gdzie ludzie cierpią w wyniku nieustannego terroru i prześladowań - mówi Magdalena Wolnik z warszawskiej wspólnoty Sant'Egidio.

Podczas modlitwy szczególnie będą wspominani prześladowani w Syrii, na Ukrainie, w Nigerii, Kolumbii, Afganistanie a także w wielu innych miejscach. "Wierzymy, że - jak powiedział do naszej Wspólnoty papież Franciszek - "modlitwa jest bronią, którą mamy, aby dotykać serca Boga" - mówi Magdalena Wolnik.

Po Modlitwie o Pokój będzie można usłyszeć świadectwa młodych ludzi pochodzących z Pakistanu, Salwadoru i Ukrainy.

Ponadto wspólnota przygotowała akcję pod nazwą 3P: prayer, poor, peace. W piątek, 29 lipca, w godz. 14.00-16.00 w kościele NMP z Lourdes młodzi ludzie z kilku krajów będą opowiadać o swojej przyjaźni z ubogimi, o sile modlitwy i miłosierdzia oraz o potrzebie pokoju w miejscach, w których żyją.

"Chciałbyś zrobić coś dla ubogich, których spotykasz na ulicach swojego miasta, ale nie bardzo nie wiesz jak? Obchodzi Cię to, co dzieje się na świecie? Wierzysz, że Ewangelia może zmieniać ludzi i historię? To spotkanie jest dla Ciebie" - mówią członkowie Sant'Egidio.

W czasie spotkania będzie można między innymi usłyszeć o przyjmowaniu uchodźców w Rzymie, Wigilii z Ubogimi w Warszawie oraz dzieciach z biednych przedmieść Buenos Aires.

Modlitwa o pokój oraz spotkanie "Sant’Egidio 3P: prayer, poor, peace" będą tłumaczone na języki: polski, angielski, włoski i hiszpański oraz animowane przez młodych pochodzących z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Wspólnoty z Taize

Od poniedziałku, 25 lipca, do piątku, 29 lipca, w kościele św. Szczepana przy ul. Henryka Sienkiewicza 19, będzie można uczestniczyć w modlitwie ze śpiewami z Taizé, animowanej przez braci ze Wspólnoty krakowskiej. Tam też będzie można spotkać brata Aloisa, przeora Taizé.

Plan codziennych modlitw jest następujący: poniedziałek - godz. 18.30 i 20.00, wtorek - godz. 10.00, 12 i 14.00, środa - godz. 14.00, 16.00, 18.30, 20.00, 21.30, czwartek - godz. 14.00, 20.00, 21.30 i piątek - godz. 14.00, 20.00, 21.30.

Pomiędzy modlitwami kościół św. Szczepana będzie miejscem ciszy. Bracia będą cały czas na miejscu, by przyjmować i słuchać młodych, którzy potrzebują indywidualnej rozmowy.

"W dniach, które uczestnicy spędzać będą w diecezjach, my, bracia i grupa wolontariuszy z różnych krajów, będziemy w diecezji bielsko-żywieckiej, aby w Oświęcimiu, w kościele św. Maksymiliana Kolbego, animować modlitwę dla gości tej diecezji w dniach 20 - 21 i 22 lipca" - informuje br. Marek.

Opus Dei

Opus Dei przygotowało dla młodych pielgrzymów codzienne rozważania Słowa Bożego - tradycyjnie podzielone na część dla dziewcząt i chłopców. Jak informuje Mikołaj Ramirez, Opus Dei będzie miało swoje namioty w czterech miejscach - m.in. przy ul. Kolnej, Winnickiej i przy kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak spodziewają się organizatorzy, w przygotowanych przez wspólnotę rozważaniach weźmie udział ok. 4 tys. dziewcząt i ok. 3,6 tys. chłopców, na co dzień uczestniczących w formacji Opus Dei. Do Krakowa przyjadą z 52 krajów, wraz z 220 księżmi ze wspólnoty.

Poza rozważaniami, każdego dnia celebrowana będzie Msza św. dla różnych grup językowych - a młodzi pielgrzymi przyjadą m.in. z Singapuru, Libanu, Australii, Łotwy czy Białorusi.

Zaplanowano także dwa spotkania z prałatem Opus Dei, bp. Javierem Echevarrią - oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Osoby korzystające z propozycji wspólnoty to w 90 proc. ci, którzy są z nią związani na co dzień, ale jak podkreśla Mikołaj Ramirez, do wiosek Opus Dei zaproszeni są wszyscy pielgrzymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDM: Kraków stolicą duchowości. Co się wydarzy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.