ŚDM: wydano specjalny przewodnik dla wolontariuszy
Spejcalny przewodnik ułatwi pracę wolontariuszom Światowych Dni Młodzieży. Wydawnictwo pt. "Witamy w Krakowie. Przewodnik Wolontariusza" przygotował Komitet Organizacyjny wydarzenia.
"Chcemy przypominać, że wolontariusze są przede wszystkim pielgrzymami i uczestnikami tego spotkania, a dopiero poźniej tymi, którzy służą i pomagają podczas organizacji" - powiedziała KAI Dorota Abdelmoula, rzeczniczka ŚDM.
W 44-stronicowym przewodniku znalazły się wszelkie możliwe informacje o Światowych Dniach Młodzieży. W części praktycznej przedstawiono Polskę, Kraków i Małopolskę, w tym ciekawsze turystycznie miejsca. Nie zabrakło także danych na temat numerów alarmowych, adresów banków czy aptek, szczegółowych informacji odnośnie komunikacji, aplikacji mobilnej dla wolontariuszy czy nawet krótkiego słownika polsko-angielskiego.
W części duchowej przewodnika wolontariusz odnajdzie oficjalną modlitwę ŚDM, orędzie papieża Franciszka z 15 sierpnia ubiegłego roku czy wyjaśnienie symboliki logo oraz tematu spotkania młodych chrześcijan w Krakowie. Przybliżono także postacie patronów spotkania - św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny.
W przewodniku są również wzruszające świadectwa wolontariuszy z poprzednich ŚDM na całym świecie. "Dla mnie było to jedno z najpiękniejszych doświadczeń mojego życia: poznać tyle osób, które przybyły z najodleglejszych stron, o sercach rozpalanych ogniem Ducha świętego" - można przeczytać w refleksji Jairo z Kolumbii.
Ciekawostką jest zamieszczenie na ostatniej stronie rad, jak przeżyć czas po powrocie do domu ze Światowych Dni Młodzieży. "To moja ulubiona część, która pokazuje jak poradzić sobie z tzw. 'dołem po-ŚDM-owym' kiedy wraca się i okazuje się, że wszystko się już skończyło. Wolontariusze z poprzednich edycji spotkania radzą tam, żeby na przykład spisać sobie to, czego się nauczyło lub talenty, które wykorzystało, a następnie wcielać to wszystko codziennie w życie" - opisała Abdelmoula.
Przewodnik został rozesłany do wolontariuszy, aby każdy mógł się z nim zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem posługi podczas Światowych Dniach Młodzieży. Wydano go w różnych wersjach językowych m.in. polskiej, hiszpańskiej czy angielskiej.
Skomentuj artykuł